Co nejvíc poškozuje ledviny a jak jejich onemocnění předcházet
Šárka Jirchářová
25. 11. 2019
O potížích s ledvinami až do poslední chvíle vůbec nemusíte vědět. Jejich oslabování většinou probíhá skrytě a bez zjevných příznaků. Poradíme vám, jak poznat problémy s ledvinami včas a jak by měla vypadat ideální prevence.
Ledviny plní důležité úkoly
V ledvinách se shromažďuje moč, která putuje močovými cestami až do močového měchýře. Díky ledvinám se společně s přebytečnou vodou z těla vylučují i odpadní látky. Tento párový orgán reguluje acidobazickou rovnováhu, zabraňuje překyselení krve a produkuje důležité hormony potřebné pro optimalizaci krevního tlaku. Ledviny také mohou za to, kolik máme v krvi vápníku a vitaminu D. Veškeré tyto procesy probíhají bez přestávky 24 hodin denně.
Co ledvinám nejvíce škodí?
- stres
- chlad
- tučné živočišné bílkoviny (prorostlé maso, máslo, sádlo)
- smažené pokrmy
- fast food
- bílý cukr a veškeré cukrovinky
- potraviny s vysokým obsahem soli (sójové omáčky, instantní pokrmy, konzervy, uzeniny)
- káva a kofeinové nápoje
- nápoje s bublinkami
- sušené ovoce ve velkém množství
Problematické jsou i již vzniklá onemocnění, která mohou ledviny oslabovat. Patří sem hlavně cukrovka, vysoký krevní tlak, opakované či chronické záněty a různé vady.
Chronické onemocnění ledvin
K chronickému onemocnění ledvin se tělo dopracuje postupně, většinou se jedná o dlouhý několikaletý proces. Zpočátku si žádných potíží zpravidla nevšimnete. Na nemoc přijdou až lékaři na základě vyšetření ledvin pomocí odběru krve. I přesto o sobě dávají oslabené ledviny vědět určitými příznaky. Někdy se objevuje vysoký krevní tlak, otoky nebo krev v moči. Bolest ledvin je však velmi vzácná. Chronické onemocnění ledvin (CKD) probíhá v několika stádiích.
V první stádiu ledviny fungují, v tom konečném přichází selhání ledvin. Onemocnění je způsobené zpravidla diabetem, hypertenzí, infekcí nebo užíváním léků, které funkci ledvin dlouhodobě narušují. Pokud se nemocný v konečném stádiu choroby nedostane včas k lékařské pomoci, může způsobit selhání ledvin smrt.
Léky proti bolesti způsobují onemocnění ledvin. Jak mu předcházet?
Chronické onemocnění ledviny příznaky:
- únava
- pocit chladu
- menší či naopak příliš velká tvorba moči
- zpěněná moč
- dušnost
- nespavost
- bolest v bedrech
- zvýšená teplota
- vysoký krevní tlak
- otoky obličeje a končetin
- přibírání na váze
- nechutenství
- nevolnost či zvracení
- svalové křeče
Kdy se vyplatí jít k lékaři?
Na krevní testy si zajděte, pokud se léčíte s cukrovkou, trápí vás vysoký tlak nebo se vám objevily otoky nejasného původu. Zbystřete i v případě, že se vám v moči objeví krev či bílkovina nebo máte rodinného příslušníka s již probíhajícím onemocněním ledvin.
Očistná kúra pro vaše játra, slinivku a ledviny. Jakou bylinku musíte zařadit?
Myslete na prevenci
Nejlepší je pro ledviny prevence. Nezbytné je dodržování zdravého životního stylu. Základem je kvalitní a pestrá strava s dostatkem potřebných živin, nižším obsahem bílkovin a soli. Do svého denního programu zařaďte pravidelný pohyb, vyhýbejte se lékům proti bolesti a skoncujte s kouřením. Jestliže si rádi dáte skleničku, snažte se příjem alkoholických nápojů rapidně omezit. Ledviny alkohol příliš v lásce nemají. Naopak jim ztěžuje jejich těžkou úlohu, kterou v našem těle mají. Pokud jsou navíc oslabené, urychlujete tím jejich poškození.
Máte-li tu možnost, kontrolujte si pravidelně krevní tlak a hladinu krevního cukru. Pokud máte nadváhu, zhubněte pár kil. Nevíte si rady nebo máte pochybnosti? Poraďte se s ošetřujícím lékařem, který vás vyšetří a s potřebnými změnami vám poradí.