Myslíte si, že když odmítnete nakládaný hermelín a místo něj si dáte ovocný jogurt s müsli, že děláte dobře? Co ušetříte na tucích, často zbytečně přijmete v cukrech. Proč byste si měli hlídat obsah nejen tuků, ale hlavně cukrů v jídle?
Jak vybrat správné cukry
Pokud nekontrolujete příjem cukrů a tuků, logicky přibýváte na váze. Vyřadit z jídelníčku jednu z těchto složek se nejen nedoporučuje, ale dokonce to má negativní vliv na vaše zdraví. Co tedy upřednostnit, aby naše strava byla vyvážená a nepřibývali jste na váze?
Většinu naší stravy představují jednoduché, především přidané cukry. Měly by ale být upřednostňovány polysacharidy nacházející se v rýži, bramborách nebo pečivu, protože udržují stabilnější hladinu krevního cukru tím, že mají nižší glykemický index. Praktičtí lékaři doporučují nahrazovat tuky s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin dobrými tuky s nenasycenými mastnými kyselinami, které přispívají k udržení nízké hladiny cholesterolu v krvi. Tuky tedy přijímáme více živočišné, doporučují se však rostlinné.
Cukry se mění na tuky
Pokud ale přece jen chcete občas zhřešit, vyberte si raději jídla s obsahem tuku, než cukru. Když sníte tabulku čokolády, tělo vyplavuje do krve inzulin. Ten má sice několik dobrých vlastností, ale zároveň napomáhá ukládání tuků. Podporuje totiž přeměnu energie z cukrů na tuky. Jednoduše řečeno, tělu dá větší práci zpracovat sušenku, která obsahuje tuk i cukr, než sýr, který obsahuje jen tuk. Cukr se navíc dokáže v potravinách velmi dobře skrývat. Používá se často jako konzervant, tedy látka, díky které má potravina delší trvanlivost. Například kečup, slané krekry nebo konzervovaná zelenina je jich plná. Problém tkví v tom, že tělo nedokáže rozeznat přírodní cukry od přidaných.
Přidaný cukr stejně jako nasycené mastné kyseliny patří mezi rizikové živiny. Obě skupiny mají definovanou tolerovanou hodnotu příjmu, kterou je potřeba dodržovat. U obou skupin je tato tolerovaná hodnota ale stále překračována. Proto jezte střídmě a sledujte údaje výrobců na potravinách.