Lékaři hojně využívají lasery napříč medicínskými obory, a tak není divu, že svou nezastupitelnou roli mají i v estetické medicíně. Popularita laserů roste především díky jejich skvělým vlastnostem, jako je sterilita, přesnost a schopnost vypařování tkáně z těla pryč. Jaké druhy laserů existují a s čím vším nám umí pomoct?
Laser není kontrolka u auta
Zorientovat se v tom, co považovat za účinný laser, bývá pro laika velký problém. K tomu, aby laserové záření opravdu léčilo, je třeba dostatečně silný zdroj energie. V medicíně se lasery rozdělují především podle výkonu. Čím je vyšší výkon, tím více energie paprsky přenáší. Dalším důležitým faktorem je vlnová délka.
Kratší vlnové délky zůstávají na povrchu tkání, delší pronikají hlouběji, ale jejich působení se zmenšuje. Žádný z laserů není univerzální. Každá lékařská oblast nebo typ aplikace vyžaduje přesnou charakteristiku použití laseru, protože pro každý typ tkáně je vhodná jiná vlnová délka laseru.
Z toho důvodu se v praxi kombinuje i několik laserových přístrojů během jednoho ošetření.
Laser omlazují kůži i vaginu
Většina žen má lasery spojené s omlazením obličeje, ale jejich využití v dermatologii je mnohem širší. Některé přístroje neinvazivně stimulují tvorbu kolagenu v kůži, a tím zlepšují její texturu nejen na obličeji. Lasery se používají k regeneraci pleti kdekoli na těle a pozitivně působí i na sliznice. Ablativní druhy laserů slouží k výraznému omlazení vrchní vrstvy kůže, kterou nejprve naruší, kůže se sloupne a pod ní se vytvoří nová hladší pokožka. Lasery lze použít i lokálně například k odpaření výrůstků, odstranění pigmentových skvrn nebo popraskaných žilek.
Velký boom zažívají lasery v gynekologii. Umí velmi efektně, ale přitom bezbolestně omladit ženské intimní partie. Působením tepla se vaginální stěna vyživí a stáhne, což vede k zúžení pochvy, zlepšení vlhkosti a zmírnění stresové inkontinence. Laserová terapie uvnitř pochvy je skvělá také k léčbě chronických zánětů. Omladit lze i zevní ženský genitál. Lasery slouží k odstranění hyperpigmentací nebo zmenšení stydkých pysků.
Lasery léčí křečové žíly nebo odstraňují chrápání
Laserová ablace patří k nejpopulárnějším a nejefektivnějším metodám odstranění křečových žil. Cévní chirurg zavede pacientovi do postižené žíly diodové vlákno a působením tepla laserového paprsku žílu zevnitř uzavře. Ta se postupně vstřebá.
Ošetření probíhá ambulantně a pouze za místního znecitlivění. Laser se také využívá k odstranění prostého chrápání nebo při léčbě chronické rýmy. Při operaci chrápání ORL specialista odpaří vibrující tkáň měkkého patra, což vede k redukci nepříjemného zvukového fenoménu. Při laserové operaci chrápání lékař odstraní zbytnělou tkáň, a tím uvolní nosní průduchy.
Vyberte si specializované pracoviště
Laserů a pracovišť, která laserová ošetření nabízejí je mnoho. Měly byste se mít na pozoru, komu se svěříte do péče. V lepším případě bude laser tak málo výkonný, že vám neudělá vůbec nic. V horším případě z rukou nezkušeného lékaře může napáchat nenávratné škody.