Menu
WomanOnly
Rodina

Co způsobuje autismus. Máme ho v genech?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

8. 2. 2015

Maminky, které vychovávají autistické dítě, by mohly vyprávět, jak je péče o něj náročná. Autisté žijí ve vlastním světě, do kterého bývá těžké proniknout. Je tato duševní porucha dána geneticky nebo ji můžeme ovlivnit svým „chováním“ v těhotenství? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět.

Odborníci se domnívají, že autismus se projevuje nejčastěji během prvních tří let života člověka. Je výsledkem neurologického onemocnění, které má vliv na normální funkci mozku ovlivňující komunikační a sociální dovednosti. Lidé s autismem mají potíže s neverbální komunikací, sociální interakcí a s činnostmi, které zahrnují prvky hry či vtipkování.

Těžký porod nebo špatné stravování matky?

Otázka na odpověď, co autismus způsobuje, zatím není úplně jednoznačná. Zastaralá teorie o syndromu „chladných matek“, které měly svým odtažitým chováním a špatnou výchovou způsobit stáhnutí se dítěte do sebe, už je ale naštěstí překonaná. V souvislosti se vznikem autismu se nejčastěji hovoří o vrozených dispozicích, dále o potížích v prenatálním období, kdy matka mohla prodělat nějaké infekční onemocnění, problémech při porodu a také po něm. Je potvrzeno, že velké množství lidí s autismem utrpělo během těhotenství, porodu či těsně po něm poškození mozku.

Existují teorie, že autismus se u dítěte může rozvinout poté, co matka v těhotenství užívala antidepresiva nebo jiné léky, jedla potraviny obsahující chemikálie a konzervanty, čemuž je problém se v dnešní době vyhnout. Další možnou příčinou je fakt, že rodiče byli příliš staří nebo mělo miminko nízkou porodní váhu.

Autismus u dětí. Jak se projevuje a mění v průběhu věku

Očkování – ano nebo ne?

V posledních letech se hodně mluví o tom, že se projevy autismu u dítěte objevily po základním očkování. Očkování v tomto případě podle odborníků není příčinou vzniku autismu, ale spouštěčem, kdy dítě k tomuto onemocnění mělo genetické předpoklady už před očkováním.

Všechny tyto teorie ale doposud nebyly potvrzeny, takže zůstáváme v rovině domněnek. Odborníci stále pracují na výzkumech, které se snaží odhalit pravou příčinu vzniku autismu, snad tedy jednoho dne získáme vědecky doložitelné vysvětlení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co způsobuje autismus. Máme ho v genech?