Komu se stalo, že měl rýmu, vysmrkal se a najednou měl v kapesníku krev, ví, o čem mluvím. Zejména, pokud se tento jev opakuje častěji, může to leckoho vystrašit. Je ale skutečně důvod k obavám? Co krvácení z nosu při rýmě způsobuje a jak se zachovat, když nastane?
Hromadění krve v oblasti nosu
Určitě jste již mnohokrát zažili nachlazení, proto si jen zrekapitulujeme jeho průběh a vysvětlíme si, co se vlastně v těle děje. Do těla vnikne virus a napadne imunitní systém v jeho nejslabším místě. V zimě to bývá obvykle oblast nosohltanu a horních cest dýchacích. Tam virus zaútočí. Obranný systém si to ale nenechá líbit a začne se bránit třemi způsoby, které k tomu má od přírody k dispozici.
- Při napadení virem zvýší tělo teplotu
Je to proto, že vyšší teplota většinu virů a bakterií zahubí. Je proto veliká škoda, když si mnoho lidí v této fázi bere léky na snížení teploty. Vlastně svému tělu nastartovaný sebe-uzdravující proces zarazí.
A to proto, aby mohlo soustředit veškerou svou sílu na boj proti parazitům. Nevyhovuje mu v tuto dobu, naše další fungování na 100%. Nechce, abychom chodili dál do práce, sportovali a chovali se jinak nevhodně, čím bychom jeho snahu o vypuzení nezvaného soupeře sabotovali.
A nyní jsme právě u bodu, který nás v našem tématu nejvíce zajímá. Parazity, které imunitní systém zahubil, potřebuje nyní dostat z těla ven. A k tomu má báječný prostředek. Vyšle signál do všech sliznic v okolí napadené oblasti a ty zásobuje čerstvou krví a záměrně v nich zvyšuje teplotu. Přiživené sliznice začnou ihned produkovat hleny, které spolu s odumřelými organismy odchází z těla ven za pomoci kašlání nebo smrkání. Opět je proto smutnou chybou, zastavovat kašel a rýmu kapkami či léky.
Co znamená rýma s krví
Většině z nás už je v tuto chvíli jasné, že krev se může v rýmě objevit v poslední bojové fázi – tj. když tělo zduří sliznice a ty produkují hleny ve formě rýmy. Kdo má slabé žilky, nebo vyšší krevní tlak, může si snadno poranit drobné vlásečnice a v rýmě se pak objeví krev. Ta se zároveň nejčastěji objevuje ráno, kdy je nos plný nahromaděných hlenů, které v noci neměly možnost samovolně vytékat. A samozřejmě při častém nebo silném smrkání.
Kdy problém řešit s lékařem
Při běžném nachlazení, kdy se krvácení z nosu objeví podle výše uvedeného scénáře a je jen občasné, není důvod k panice. Pomoci může zvýšená dávka vitamínu C, který stejně v průběhu nemoci užíváme ve zvýšeném množství. Doplnit jej můžeme vitamínem K, které tělu v této době též prospívá.
Pokud ale smrkání přináší velkou krvácivost a nejde dobře zastavit či se opakuje velmi často, je vhodné konzultovat situaci s lékařem. Stejně tak kdykoli, doprovázejí-li smrkání bolesti, nebo krev nemá svou charakteristickou jasně červenou barvu. Pak určitě navštivte lékaře, který má prostředky k tomu, aby vám neprodleně pomohl.