Menu
WomanOnly
Cvičení

Cvičení pro těhotné: nezanedbávejte svou fyzičku

Cvičit v těhotenství by měla každá nastávající maminka. Samozřejmě s ohledem na svůj zdravotní stav i průběh těhotenství. Pravdou ale zůstává, že pravidelná fyzická aktivita je dobrá pro ni i pro plod, ovlivňuje kondici, zmenšuje některé těhotenské potíže a připravuje ženu na porod.

Vhodné a nevhodné cvičení

Stále platí, že těhotenství není nemoc. Pokud probíhá fyziologicky v pořádku a nejsou žádné komplikace, není důvod, aby žena nepokračovala v aktivitách, které prováděla před otěhotněním.

Výjimkou jsou rizikové sporty, kde hrozí pády, nárazy a otřesy (kontaktní sporty, lyžování, aerobik, jízda na koni). S postupujícím těhotenstvím žena upouští od sportů, které jí nepůsobí fyzickou pohodu a mohly by ohrozit plod.

Kegelovy cviky posilují vaginu. Žena svými poševními svaly udržela 14 kg!

Jak cvičit

Cvičit by žena měla pravidelně a délku i zatížení přizpůsobit své kondici. Platí zde, že co jsme nestihly před otěhotněním, nyní už nedoženeme. Jestliže žena nikdy nesportovala, není nyní účelem vytrénovat z ní vrcholového sportovce. Cvičení by mělo navodit psychickou i fyzickou pohodu, v žádném případě by těhotnou nemělo vyčerpat.

Aerobní cvičení

Aerobní cvičení pomáhá udržovat ženu v kondici, působí blahodárně na srdečně cévní systém a díky intenzivnějšímu dýchání pomáhá lépe prokrvovat i samotný plod.

Nejpřirozenější aktivitou je chůze (v bezpečném terénu), nejlépe v přírodě.

Doporučovanou aktivitou je také plavání. Díky vodnímu prostředí je žena nadlehčována, což je příznivé pro miminko, které má najednou více místa pro svůj pohyb. Maminka zase ve vodě uvolní namáhané svaly a klouby, které na souši trpí přibývající vahou těla i jiným rozložením těžiště.

Diskutovaný byl poslední dobou běh, kdy si autoři zahrávali s myšlenkou, že maminka, která běhala i před otěhotněním, může v této aktivitě pokračovat a přizpůsobit délku i terén postupujícímu těhotenství. Osobně se přikláním k omezení běhu maximálně na první trimestr a poté se zaměřit na jiné aktivity.

Těhotenská gymnastika

U lékaře, v brožurách, časopisech i knížkách určených těhotným se dočtete o vhodném cvičení pro těhotné. Všechny mají společné uvolnění a protažení namáhaných svalů, nácvik správného dýchání, relaxace a předcházení těhotenským obtížím.

Je dobré, když si vytvoříte svoji sestavu cviků, které můžete provádět denně nebo obden. Nezaberou vám mnoho času, ale spolehlivě uvolní záda, zrelaxují těžké nohy a protáhnou svaly. Přidat můžete takzvané Kegelovy cviky, které pomáhají předcházet problémům s inkontinencí – únikem moči.

Inspirovat se můžete v józe, která některé cviky přímo těhotným doporučuje a jiné zase ženu pomáhají připravovat na porod. Pokud si nejste jistá, že budete schopna cvičit správně, nebojte se obrátit na cvičení pořádaná např. porodními asistentkami (většinou je nabízejí příslušné porodnice) nebo specializované kurzy cvičení pro těhotné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Cvičení pro těhotné: nezanedbávejte svou fyzičku