Dělá testosteron z žen mužatky? Co způsobuje a v čem může ženám prospět
Taťána Kročková
13. 10. 2021
Vysoké hladiny testosteronu u žen bývají spojeny s projevy mužnosti, protože testosteron je přece jen mužský pohlavní hormon. A tak testosteron u žen může za nadměrné ochlupení, ale často také za silné projevy akné. Co ještě vysoké hladiny testosteronu u žen způsobují a jak se dají snížit? Má testosteron u žen také nějaký pozitivní přínos?
Co je testosteron?
Testosteron je mužský pohlavní hormon, který patří mezi androgeny. V menší míře se také zcela přirozeně vyskytuje u žen. Hladiny testosteronu u žen se mohou značně proměňovat, a to zejména pod vlivem menstruačního cyklu. Testosteron u žen produkují hlavně vaječníky, ale i nadledvinky a periferní tkáně.
Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?
Jsou ženy s vyšší hladinou testosteronu mužatky?
Představa žen, které mají hodně testosteronu je právě taková: knír pod nosem, masivní ochlupení po celém těle a holící strojky neustále na plný plyn, mužské vlastnosti jako dominance, soutěživost, odvaha, dravost a průbojnost, ostré lokty, síla těla a pevné svaly, agresivita, vysoké sportovní výkony, vysoký sexuální apetit nebo také homosexuální orientace. Prostě žena v kalhotách a s kordem u pasu. Také se říká, že za vysokými hladinami testosteronu stojí nadměrná tvorba akné. Jak to tedy vlastně je?
Zvýšená hladina testosteronu u žen – příznaky
Vysoký testosteron u žen se opravdu projevuje masivním růstem ochlupení, někdy také dochází k poruchám menstruačního cyklu, objevují se i další příznaky. Mezi všemožné příznaky vysokého testosteronu u žen tedy patří:
- nadměrný růst ochlupení (pubické ochlupení, knírek, chloupky na rukou a nohou)
- poruchy menstruačního cyklu až ztráta menstruace
- růst svalů a nárůst hmotnosti
- schopnost vyššího sportovního a fyzického výkonu
- hlubší hlas
- akné
- padání vlasů
- zvětšený klitoris
- vysoká hladina cukru v krvi
- polycystické vaječníky
- nádor na vaječníku
- neplodnost
- riziko kardiovaskulárního onemocnění
Příznaky a příčiny rakoviny vaječníků. Proč je stále strašákem mnoha žen?
Zvýšená hladina testosteronu u mužů
Možná vás bude také zajímat, jak se projevuje zvýšená hladina testosteronu u mužů. Mužům je testosteron vlastní, proto jsou u nich zcela normální projevy, které již nejsou normální u žen. Pokud je ale u hladina testosteronu u mužů příliš vysoká, může docházet k velkým výkyvům nálad až k agresivitě, dochází také ke scvrkávání varlat a tvorbě nižšího počtu spermií. Vysoké hladiny testosteronu sice tedy podporují vyšší výkon, potenci a nárůst svalové hmoty, ale způsobují neplodnost a agresivitu až velmi nepříjemné psychické stavy.
Nedostatek testosteronu má samozřejmě také za následek neplodnost, ale hlavně i ochabnutí svalů, poruchy erekce, nízké libido, depresivní nálady, letargii, apatii a nárůst tělesného tuku.
Testosteron u žen v menopauze
V souvislosti s menopauzou se často hovoří o tom, že je třeba užívat preparáty s vysokým obsahem pohlavních hormonů, samozřejmě i testosteronu. Spadá sem i celá řada přírodních prostředků s obsahem fytoestrogenů, například je to sója, drmek, červený jetel nebo peruánská maca. Cílem je srovnat nízké hormonální hladiny a zamezit nepříjemným projevům přechodu jako jsou pocení, návaly horka, vznik osteoporózy a podobně. Cílem je také zvýšit libido, což testosteron spolehlivě umí.
Umělé podávání testosteronu v klimakteriu však může mít i spoustu vedlejších účinků na zdraví žen, hrozí také zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu nebo onemocnění srdce a cév. A protože je testosteron ryze mužskou záležitostí, ženám se většinou nepředepisuje, samozřejmě pokud nejde plánovaný a bezpečně kontrolovaný proces změny pohlaví. Ostatně i když v klimakteriu organismus zastaví produkci estrogenů a progesteronu, testosteron u žen se stále v menší míře produkuje.
Nedostatek testosteronu u žen
Nejvíce testosteronu mají ženy na vrcholu svých sil, a to mezi 20 – 30 lety, postupně se hladiny testosteronu procentuálně snižují. Stejným způsobem to probíhá i u mužů, proto mají starší muži méně síly a potence. Ovšem pokud si i muži ve vysokém věku udržují dobrou sexuální kondici a podporují produkci testosteronu, stárnou pomaleji. Nejinak je tomu u žen. Nedostatek testosteronu u žen se potom projevuje jako:
- snížená chuť na sex, výrazný pokles libida
- vaginální suchost
- svalová ochablost
- deprese, únava, nedostatek vůle, apatie
- demineralizace kostí a vznik osteoporózy (vysoký testosteron pomáhá při osteoporóze)
Za nedostatečnou tvorbou progesteronu u žen stojí poruchy funkce vaječníků, předčasná menopauza nebo nadměrné množství estrogenů (například při estrogenové terapii).
Jak snížit testosteron u žen
Pokud ale žena vyloženě trpí vysokou hladinou testosteronu a nechce být mužnější než její manžel, existují různé způsoby jak snížit testosteron u žen. Testosteron u žen snižují:
- některé léky, například ty, které snižují hladinu krevního cukru
- hormonální antikoncepce
- některé bylinkové čaje (například máta)
- akupunktura
- lékořice nebo ženšen (zvyšují tlak a působí podobně jako kortikoidy)
- saw palmetto (sušené plody palmy serenoa využívané při léčbě zánětu prostaty)
- některé potraviny, které podporují tvorbu estrogenů (přemění nadbytečný testosteron na estrogen) –sója, ořechy, ryby, lněné semínko, …
Testosteron u žen plusy a mínusy
Na závěr malé shrnutí. Optimální hladina testosteronu u žen má velmi příznivé účinky na celkovou aktivitu, výkonnost, duševní zdraví, sexuální apetit, průbojnost i zdraví svalů a kostí. Je důležité na to myslet hlavně u žen, kterým se blíží menopauza, anebo již přechodem procházejí. Testosteron má na základě prováděných studií prokazatelný vliv na zabránění vzniku osteoporózy. Vysoké hladiny testosteronu žen v produktivním věku kromě typických nepříjemných projevů mohou mít za následek i vážnější potíže v podobě neplodnosti nebo rozvoje rakoviny vaječníků. U starších žen pak díky vysokým hladinám dodávaného testosteronu hrozí poměrně vysoké riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárního onemocnění.