Pojem dělená strava si už našel cestu do širšího povědomí, ovšem zdaleka ne každý ví, co si má pod tímto způsobem stravování představit a k čemu je vlastně dobrý. O co tedy jde?
Dělená strava je ve své podstatě jednoduchý systém. Vychází z toho, že náš žaludek potřebuje odlišné prostředí pro dokonalé trávení bílkovin a sacharidů. Jídlo s převahou bílkovin vyžaduje žaludeční šťávy povahy kyselé, zatímco pro trávení sacharidů je třeba šťávy zásadité. Při požití běžného jídla, například masa s brambory, dochází k určitému rozporu, protože maso patří mezi pokrmy bílkovinné a brambory naopak mezi pokrmy s převahou sacharidů. Žaludek tak obdrží od mozku pokyn k vytvoření kyselin i zásad. Jejich smícháním dojde k neutralizaci žaludečních šťáv a potrava již v počáteční fázi trávicího procesu nemůže být žádoucím způsobem zpracována. Takto postupuje do střev, kde způsobuje hnilobné a kvasné procesy. Výsledkem jsou nepříjemné symptomy jako například výrazná únava po jídle, nadýmání, zácpa, průjem a v delším časovém horizontu se mohou dostavit i závažnější zdravotní potíže.
Dělená strava proto nespočívá v ničem jiném, než v oddělení pokrmů s převahou bílkovin od těch s převahou sacharidů. Obě skupiny se dají kombinovat s okruhem tzv. neutrálních potravin, mezi něž patří převážně zelenina (vařená či syrová). K danému tématu existuje dostatek literatury.
Potraviny s převahou bílkovin: maso, mléčné výrobky, vejce, ořechy
Potraviny s převahou sacharidů: pečivo, rýže, brambory, obiloviny, sladkosti (včetně sušeného ovoce)
Při pohledu na seznam bílkovinných a sacharidových potravin se nedá přehlédnout jeden zásadní fakt. Složení běžného hlavního jídla tak, jak ho známe, je s dělenou stravou v rozporu. Zde opravdu naše navyklé způsoby stravování zdraví příliš nepřejí. Aby dělená strava fungovala, je třeba oddělit například maso od klasické přílohy a místo brambor nebo rýže přidat zeleninu (ideálně syrovou). Se zeleninou lze kombinovat i přílohu, například rýži s vařenou zeleninou a chutným kořením. Ačkoli to na první pohled nevypadá, i dělená strava umožňuje plnohodnotné a chutné recepty, je pouze třeba se nad kombinací potravin více zamyslet. Dokonce i v kvalitních restauracích není problém požádat o odpovídající složení jídla.
Samozřejmě nemá cenu zastírat, že dělená strava v mnohém nabourává naše navyklé stravovací návyky, což není vždy jednoduché přijmout. Najdeme-li však odvahu ke změně, naše tělo se nám odvděčí úpravou trávení, absencí únavy po jídle a často i rychlou ztrátou přebytečných kilogramů, což za tu námahu určitě stojí.