Detoxikační koupel je ideální způsob jak pomoci svému tělu a zbavit ho nahromaděných toxinů. Můžete se to zdát jako hotová věda, ale my vám poradíme 7 kroků jak na to! Vyčistěte své tělo a odbourejte stres pomoc detoxikační koupele.
Jak detoxikační koupel funguje
Teplá voda otevírá póry v pokožce a zahajuje tak proces detoxikace. Neméně důležitou složkou detoxikační koupele je také sůl, která se tam přidává. Ta způsobí, že voda v buňkách těla se začne vyplavovat do vody ve vaně podle pravidel osmózy.
Osmóza je jeden ze základních procesů těla, kdy molekuly vody proudí skrze polopropustnou membránu, a to tam, kde je vody méně a je tam vyšší koncentrace osmoticky aktivních částic (= soli).
Proč je důležité, aby se voda z buněk dostala ven? Není to totiž čistá voda, obsahuje také toxické látky, které jsou rozpustné ve vodě. Díky jejímu vyplavování ven z organismu se jich zbavujeme a ulehčujeme tělu.
Ženšen pravý. Kořen života vás zbaví stresu či srovná hladinu cukru
Výhody detoxikační koupele
- Očista těla a doplnění minerálních látek
- Navození pohody a odbourání stresu
- Zlepšení pokožky
- Zlepšení spánku a koncentrace
- Zlepšení toku lymfy
- Uvolnění svalů a odstranění bolesti kloubů
Pro koho koupele nejsou vhodné
Ačkoliv je detoxikační koupel šikovným nástrojem, najdou se přesto skupiny lidí, kteří by se nejdříve měli poradit se svým lékařem o jejich vhodnosti.
Mezi ně patří těhotné ženy, starší lidé, cukrovkáři, lidé s vysokým krevním tlakem, srdečním či ledvinovým onemocněním. Na pozoru by se měli mít i další lidé, kteří nemají zdravotní stav v dostatečné kondici.
Epsomská sůl: Účinky má dle babských rad na pleť i na zahradní rostliny
1. Vyberte vhodný den
Detoxikační koupel je spojitý proces, který má svůj řád a čas. Jen správný postup zaručí největší účinky a benefity. Proto koupel nezařazujte na program v hektický týden, kdy sama nevíte, kam skočit.
Najděte ve svém plánu volný den, kdy můžete koupeli obětovat alespoň 40 minut vašeho času a po jejím provedení relaxovat u knížky nebo romantického filmu.
2. Dostatečně hydratujte
Protože detoxikační koupel odstraňuje vodu z těla, musíme ho dostatečně znovu hydratovat. Nejlepší je, pokud popíjíte vodu celý den, ale stačí, pokud si přímo před koupelí dáte jednu sklenici vody o pokojové teplotě.
Vodu si připravte také ke koupeli. Hodí se, když do ní přidáte citrón nebo šťávu z něj. Pamatujte, že před koupelí a ani po koupeli byste neměla jíst.
3. Vykartáčujte si tělo
Aby byla detoxikace co nejúčinnější, je vhodné odstranit vrstvu mrtvých buněk na vaší kůži. Použít můžete tělový peeling anebo obyčejný kartáč na tělo s dlouhou rukojetí. Kartáčování by vás nemělo bolet, proto kartáč vybírejte pečlivě.
Peeling, resurface či dermabraze. Sloupejte se z kůže a zbavte se mnohých nedostatků
Krouživě kartáčujte celé tělo nejprve od nohou, přes břicho, záda a hrudník až po ruce. Po skončení by vaše pokožka měla být jemnější.
Kartáčováním zároveň podporujete tok lymfy v těle, která napomáhá dalšímu odstraňování škodlivin.
4. Napusťte si vanu
Napusťte si do vany příjemně teplou vodu, která nepálí a vsypte 1 kg mořské soli. Připravenou lázeň zamíchejte a nechte sůl trošku rozpustit. Po chvilce už do koupele můžete vklouznout a užít si ji.
Během koupele popíjejte připravenou vodu. Nezapomeňte na to, že ztrácíte z těla vodu a měla byste dostatečně hydratovat.
Tip: Použijte do koupele voňavý esenciální olej, který pomůže navodit správnou atmosféru relaxace a čistoty. Vyberte si ten, který vám voní, případně použijte čerstvé bylinky. Hodí se třeba levandule nebo máta.
5. Uvolněte se
Využijte čas strávený koupelí k meditaci a odpočinku. Vana plná horké vody je příjemný relaxační prostředek, který vám pomůže uvolnit se a načerpat energii.
Nechte veškeré starosti za dveřmi, zhluboka dýchejte a myslete na něco příjemného nebo na to, jak z vašeho těla odchází toxiny a vy se čistíte. Klidně si můžete v koupelně zapálit svíčky a pustit vaší oblíbenou relaxační hudbu.
Nepospíchejte.
Tip: Pokud se vám při koupeli začne motat hlava, otevřete okno nebo si připusťte studenou vodu. To samé platí pro chvíli, kdy vám bude příliš horko.
6. Vylezte z vany
Po 20-40 minutách (záleží na vás, jak se cítíte) vylezte pomalu ven z vany. Dejte si pozor, aby se vám nezamotala po dlouhém ležení v teple hlava nebo jste neuklouzla na vaně mastné od oleje.
7. Dopoťte se
Po koupeli se zabalte do teplého ručníku, županu nebo deky, aby ještě aspoň 1-2 hodiny dobíhalo pocení načnuté při detoxikační koupeli. Pořád mějte při ruce i dostatek vody na hydrataci a hlavně odpočívejte po celý zbytek dne.
Po dopocení si znovu vykartáčujte tělo, abyste podpořila detoxikaci. Můžete to udělat i rukama, kdy si budete třít kůži.
Glauberova sůl a její využití při detoxikaci jater. Zkuste 2 detoxikační programy
Vhodné jídlo po detoxikační koupeli
Protože detoxikace výlezem z vany nekončí, zkuste ji podpořit správným jídelníčkem. Po detoxikační koupeli byste měla jíst lehká a snadno stravitelná jídla jako je rýže nebo zeleninový salát. Zapomeňte na těžká, smažená nebo mastná jídla.
Komplexní solná detoxikační koupel
Složení detoxikačních koupelí, které si můžete namíchat v klidu domova, je různorodé. Základní je s mořskou solí, kterou jsme již uvedly, další možností je komplexní solná detoxikační koupel, ke které už budete potřebovat více přísad.
Ingredience: dva hrnky epsomské soli, jeden hrnek jedlé sody, čtvrt hrnku mořské nebo himalájské soli, čtvrt hrnku jablečného octa a jako volitelné je jedna lžička aromaterapeutického oleje.
Uvedené ingredience postupně (v pořadí, v jakém jsou uvedeny) vsypte či vlijte do vany a lázeň zamíchejte. Jablečný ocet s jedlou sodou vytvoří pěnu, tak se nelekejte. Zbytek koupele už probíhá tak, jak je uvedeno výše.
Účinky této koupele
Epsomská sůl obsahuje hořčík, který vaše tělo rádo využije, a sulfáty, které pomáhají vyplavovat toxiny z těla. Jedlá soda očistí vaši pleť a má i protiplísňové účinky, mořská a himalájská sůl dodají minerály. Jablečný ocet je zase zdrojem vitamínů a minerálů, bojuje proti bakteriím a posiluje imunitní systém.
Himalájská sůl obsahuje mimo jiné třeba hořčík, vápník nebo draslík a pomáhá tak v boji proti stresu, svalové únavě, stárnutí, zadržování vody či podporuje krevní oběh.