Se stoupajícími teplotami může být dodržování diety stále složitější. Uvolňují se mravy, módní úlety jsou skoro žádané, ale opouštění zdravého životního stylu je vysoce nežádoucí. Jakým pochoutkám se vyhýbat obloukem a které jsou naopak výhodné? Záleží i na jejich tepelném efektu na organismus.
Horka, která v létě souží naše těla nepůsobí dobře ani na udržování váhy a už vůbec nepomáhají při hubnutí. Existují navíc potraviny, které tento efekt ještě zhoršují. Zahřívají naše tělo i zevnitř a to pak v narušené tepelné rovnováze nefunguje správně.
Kořeněné jídlo
Kořenění jako zázvor, skořice, chili papričky nebo kari je obecně velmi oblíbené v indické kuchyni, ale pro dietu je více než nežádoucí. Organismus se po takové dávce chutí přirozeně zahřívá a to může narušit celou vaši termoregulaci, která je v létě více než kdy jindy potřebná. Rozkolísání způsobí zpomalení metabolismu a tedy i hubnutí.
Jak zrychlit metabolismus? 4 prohřešky, kterými ho zpomalujeme
Ne-vegetariánské jídlo
Tepelný efekt proteinů je daleko horší než karbohydrátů a tuků. Zpracování proteinů vyžaduje o 25 – 30 procent delší dobu než zpracování karbohydrátů. Vyhýbejte se proto konzumaci červeného masa, krevet, kalamár i kuřecího masa.
Mango
Tohle tropické ovoce plné antioxidantů není v létě při dietě úplně ideální. Způsobuje stejně jako výrazné koření zahřívání organismu a tedy i komplikovanější hubnutí. Mango si proto v létě dejte raději jen jednou za čas, a to ráno.
Proč nepít kafe? Známe 11 škodlivých dopadů kofeinu
Čaj a káva
Tanin a kofein obsažené v čajích a kávě jsou stimulanty, ale zároveň působí močopudně. Zbavují tělo tekutin a to způsobuje opět rychlejší zahřívání. Takže byste se měla vyhýbat většímu množství těchto nápojů a nahradit je spíš čistou vodou.