Divertikulóza může mít vážné následky. Proč vzniká a jak jí předejít?
Michaela Šilháčková
11. 11. 2021
Označení divertikulóza je odvozeno od váčků, které se nazývají divertikly. Ty představují výchlipky střevní stěny a v případě, že v nich vznikne zánět, mohou mít řadu projevů i následků. Jak toto onemocnění rozpoznat, jak mu předejít a jaké jsou možnosti léčby?
Divertikulóza vs. divertikulitida
O divertikulóze hovoříme v případě, že se v tlustém střevě vyskytnou slepé výchlipky neboli divertikly. Ty mohou být pravé i nepravé, nicméně v drtivé většině případů se jedná o divertikly nepravé, které jsou tvořené pouze sliznicí, nikoliv celou stěnou trávicí trubice. Jedná se o relativně časté onemocnění, o kterém řada lidí ani neví. Často se totiž projeví až tehdy, když ve výchlipkách vznikne zánět, popřípadě při některé z komplikací této nemoci.
Stav, kdy se sliznice výchlipky zanítí, se nazývá divertikulitida a je vyvolán městnáním stolice v této výchlipce. Divertikulitida je závažné onemocnění, které svými příznaky může připomínat syndrom dráždivého tračníku, případně zánět slepého střeva, ovšem s tím rozdílem, že se bolest objevuje na levé straně břicha.
Hydrocolon terapie. Výplach střev, který vás má zbavit zácpy i bolestí hlavy
Příznaky divertikulózy a divertikulitidy
Divertikulóza je většinou bezpříznaková, symptomy se zpravidla objevují až při divertikulitidě. Ve většině případů se jedná o bolesti na levé straně břicha, neustálý pocit plnosti, nevolnost, potíže s vyprazdňováním (např. střídání zácpy a průjmu) a plynatost. Příznakem divertikulitidy může být také anémie, pokud dochází k chronickému krvácení z cévy divertiklu.
Rizikové faktory divertikulózy
Divertikulóza se řadí mezi civilizační choroby. K jejímu vzniku významně přispívá nevhodná životospráva, především špatné stravovací návyky. Riziko rozvoje divertikulózy zvyšuje zejména nedostatečný příjem vlákniny, tedy zeleniny a ovoce, a naopak nadměrná konzumace potravin s vysokým obsahem cukru a tuku.
Dalšími rizikovými faktory jsou genetické predispozice a dlouhodobé potíže s vyprazdňováním (zácpa).
Syndrom dráždivého tračníku. Co dělat s bolestmi břicha, průjmy, zácpou a nadýmáním
Léčba divertikulózy aneb jak se zbavit divertiklů
Druh léčby divertikulózy, respektive divertikulitidy bude záviset na tom, jak moc je tlusté střevo poškozené. Podstatné je, že neexistuje způsob, jak se divertiklů zbavit svépomocí. Jestliže člověku činí vážné problémy, odstraní se postižená část střeva. Nicméně ne vždy je operace nutná.
Pokud je onemocnění v počáteční fázi, stačí dodržovat klidový režim, dostatečně pít, nepřijímat potravu ústy, chladit si podbřišek pomocí obkladů a užívat antibiotika. Symptomy zpravidla ustoupí během jednoho až dvou dnů. Pokud ke zlepšení nedojde, znamená to, že se ve střevě s největší pravděpodobností šíří infekce.
V případě vážnějších obtíží se provádí již zmíněný chirurgický zákrok, při kterém se odstraní poškozená část střeva. Následně se nově vzniklé konce střeva opět spojí, čímž vznikne tzv. anastomóza.
Velmi vážné případy se řeší rovněž odstraněním části střeva, nicméně nově vzniklé konce se k sobě nepřišijí. Místo toho se založí dočasný vývod břišní stěnou, tzv. stomie. Po nějaké době pacient podstoupí další operaci, při níž chirurg konce střeva opět spojí k sobě.
Jak žít s divertikly? Dodržujte dietu
Mnoho lidí s divertikly žije zcela bez problému, jelikož se nijak neprojevují. Nicméně jakmile začnou činit potíže, je nutné navštívit lékaře, který navrhne adekvátní léčbu. Tu je potom pochopitelně nutné dodržovat, aby se stav dále nehoršil.
Významným rizikovým faktorem divertikulózy je nevhodná strava, přesněji strava, v níž chybí vláknina a naopak přebývá tuk, cukry, průmyslově zpracované potraviny apod. Zřejmě jen málokoho překvapí, že počet případů divertikulitidy v České republice narůstá, zatímco v zemích, kde se běžně konzumuje hodně zeleniny, se prakticky nevyskytuje.
Pacientům s divertikulitidou však konzumace vlákniny doporučována není, a to proto, že vláknina zvětšuje objem stolice, plus se může zvýšit peristaltika, což při zánětu není žádoucí. Stav rozhodně nezlepší ani smažená, sladká a příliš tučná jídla.
Dieta při divertikulitidě
Vhodné potraviny a nápoje:
- bílá rýže, bílé pečivo, pšeničné těstoviny
- zpracované ovoce (kompoty, pyré apod.)
- vařená zelenina (chřest, špenát, řepa, cuketa, dýně bez slupky, mrkev)
- brambory bez slupky
- tepelně zpracované ryby, kuřecí maso, vajíčka
- ovocné a zeleninové šťávy
- vývary
- oleje
- čaj a káva bez mléka, smetany, cukru
Nevhodné potraviny a nápoje:
- čerstvé ovoce
- mléčné výrobky (mléko, jogurt, smetana, zmrzlina apod.)
- červené maso
- smažená a tučná jídla
- cibule, česnek, růžičková kapusta
- kvašené potraviny (kimchi apod.)
- fazole, čočka, tmavá rýže, cizrna, špalda, oves, quinoa
Trápí vás zácpa? Zkuste si upravit jídelníček podle ajurvédy!
Přírodní léčba divertikulitidy. Pomohou bylinky?
Některé bylinky při divertikulitidě pravděpodobně pomoci mohou, nicméně je nutné mít na paměti, že v řadě případů se onemocnění musí řešit chirurgicky. Proto bychom se k bylinkám, čajům a jiným formám přírodní léčby divertikulitidy měli uchylovat až po vyšetření a konzultaci s lékařem.
Při divertikulitidě může pomoci:
- kurkuma – má mnoho pozitivních účinků na trávicí systém a působí protizánětlivě
- česnek – má antibakteriální účinky, podporuje trávení a může pomoci při zácpě
- zázvor – při gastrointestinálních potížích se užívá odnepaměti; pomáhá na nevolnost a průjem
- zelený čaj – má protizánětlivé, antibakteriální a antivirotické účinky
Od věci není ani využití esenciálních olejů, které dokážou ulevit od bolesti. Vyzkoušet lze například hřebíček, heřmánek, levanduli, tea tree, jalovec nebo majoránku, přičemž olej stačí aplikovat na podbřišek.
Možné komplikace divertikulózy
Častou komplikací divertikulózy je divertikulitida neboli zánět, který vzniká v divertiklu vlivem působení bakterií ze stolice. Následuje nekróza sliznice, která se projeví bolestí v levé části břicha. Rovněž hrozí krvácení z divertiklu, vzácněji pak vznik abscesů (dutinek vyplněných hnisem), píštěle nebo střevní neprůchodnosti, v důsledku níž může dojít k zanícení dalších divertiklů.
Existuje prevence divertikulózy?
Ano, prevence tohoto onemocnění existuje. Spočívá především v úpravě stravovacích návyků, konkrétně v zařazení dostatečného množství vlákniny (ovoce a zeleniny) do jídelníčku a dodržování pitného režimu (nepočítá se káva, čaj, alkohol), které zajistí pravidelné vyprazdňování a optimální konzistenci stolice.
Vyhýbat bychom se naopak měli pokrmům s vysokým obsahem tuku a cukru, rovněž není vhodné přejídat se večer.
Tato doporučení představují skutečně pouze preventivní opatření. Jakmile člověk divertikulózou onemocní, musí svůj jídelníček pozměnit a například množství vlákniny snížit. Zároveň bychom si měli uvědomit, že nad životosprávou je dobré se zamyslet i v případě, že zatím žádné problémy nepociťujeme. Divertikulóza, respektive divertikulitida totiž není jedinou civilizační chorobou, která nás v současnosti ohrožuje.