O prospěšných účincích rostlin, plodů či stromů by pochyboval málokdo. Od pradávna je využíváme k péči o tělo i zdraví. Proč v tom tedy nepokračovat? V dm jsme vsadili na sílu přírody, kterou jsme přenesli do kosmetiky. Pečujte s námi o své tělo, pleť, pokožku i vlasy přirozeně.
Proč zrovna přírodní kosmetika?
Zcela neprůstřelným argumentem je její kvalita a bezpečnost. Přírodní kosmetika je pro vaše tělo zdravější! A hlavně víte, co konkrétně používáte. Na rozdíl od jiných přípravků, ve kterých je složení kolikrát nedostatečné, u přírodních složek přesně víte, co na svou pleť či tělo dáváte. Používáním kosmetických produktů s přírodními složkami nepomáháte jen sobě, ale také životnímu prostředí. Za většinou takových produktů totiž stojí snaha chránit planetu.
„Každá ingredience přírodního kosmetického výrobku má vždy hned několik funkcí, a je tedy využita k zajištění více účinků a vlastností tohoto produktu. Například konzervant v konvenční kosmetice má za úkol prodloužit trvanlivost produktu, v přírodní kosmetice má rostlinný výtažek s konzervačním účinkem mimo této hlavní úlohy mnohdy ještě několik dalších funkcí jako například vyhlazení pokožky, zlepšení hydratace a podobně,“ poukazuje na výhody přírodní kosmetiky Jana Goldbricht, odborná kosmetická poradkyně ze společnosti Weleda, která se na výrobu přírodní kosmetiky specializuje.
Na jaké rostliny vsadit?
Pokud s přírodní kosmetikou začínáte a vlastně ještě moc nevíte, po kterých produktech sáhnout, nevadí. Pohodlně se usaďte a můžete začít číst. Máme pro vás totiž pár tipů.
Všestranný zachránce
Nejdříve věnujte pozornost heřmánku. To je takový starý dobrý klasik mezi bylinkami. Využívá se pro nálevy, čaje a můžete ho používat i v krémech či mastech. Proč si tedy nepořídit třeba krém na ruce a nehty s heřmánkem do kabelky na cesty? Anebo chutný bio bylinný čaj?
„Heřmánek působí protizánětlivě a dezinfekčně, při vnitřním užití je vhodný ke zklidnění trávicího i dýchacího ústrojí, ale i psychiky. Pro ženy je nálev z heřmánku první pomocí při gynekologických potížích – při vnitřním užití zmírňuje menstruační bolesti, při vnějším pak záněty močového ústrojí. Pro své zklidňující, hojivé a vyživující vlastnosti je oblíbenou součástí tělových krémů, mastí i šamponů,“ uvádí Jana.
Levandule vám nesmí chybět
Nejen pro svou atraktivní barvu a vůni je levandule oblíbená bylinka. Je známá pro své antivirové i protizánětlivé účinky. A proto ji někteří hojně využívají také jako koření, jiní z ní připravují čaj. My ji pro vás máme například ve formě pleťové micelární vody. Také doporučujeme vyzkoušet přírodní bio mýdlo, které díky malým kouskům levandule skvěle odstraňuje kožní odumřelé buňky a zároveň regeneruje pokožku.
„Tato léčivá a komplexně zaměřená bylinka uklidňuje mysl a pomáhá při problémech se spánkem. Je vhodná pro všechny typy pleti a s velkou účinností se například používá i pro ekzémy, lupénku, akné nebo i po opalování.“
Do třetice všeho zdravého
Znáte sléz? Tuto rostlinu léčitelé oceňovali hlavně pro její schopnost léčit kašel a ošetřovali s ní také kůži po bodnutí hmyzem. Sléz se nejčastěji využívá v kosmetických přípravcích, olejích, krémech i pastilkách. Udělejte si na poličce pro tuto prospěšnou bylinu místo i vy a vyzkoušejte například zklidňující pleťový krém, šampon či balzám na vlasy.
„Sléz je bylinka, která vyniká velkou schopností zklidnit a hydratovat naši pokožku, díky čemuž je skvělým pomocníkem pro ekzematickou pokožku či lupénku. Jemně napomáhá ke zlepšení a udržení hydratace v pokožce. Je tedy vhodný i pro miminka, která mají pokožku velmi náchylnou k dehydrataci. Významných hydratačních účinků se využívá i po opalování nebo při léčbě poranění.“
A pokud své oblíbené rostliny znáte a chcete si podle nich vybrat kosmetiku, doporučujeme vám přehledný seznam bylin, kde jsou rozepsané jednotlivé byliny, jejich účinky i dostupné produkty.