Domácí kafe jako z kavárny? Vsaďte na kvalitní kávu a vhodný kávovar
Komerční sdělení
17. 9. 2019
Opravdu dobré kafe. Tohle magické spojení nás často žene až na druhý konec města, jen abychom si ho mohli vychutnat. Spousta z nás si také myslí, že výborná káva je pouze záležitostí kaváren a zkušených baristů. Omyl! Opravdu dobré kafe můžete umět vykouzlit i vy. Jak na to?
Vsaďte na kvalitní kávovar a nevěřte mýtům
Jako první je třeba oprostit se od zažitého mýtu, že kvalitní kávovar musí stát deset a víc tisíc. Není to pravda. Ne vždy je totiž cena úměrná kvalitě, a také ruku na srdce, záleží hlavně na kávě samotné. Ať už mleté nebo zrnkové.
Co má můj nový kávovar umět?
Říká se, že dobrý kávovar by měl mít mlýnek, protože správné aroma má jen opravdu čerstvě namletá káva. Díky němu můžete ovlivnit také hrubost a tím i svoji preferovanou chuť.
Další důležitou vlastností je dostatečný tlak páry, který kávovar nabízí. Zde je obecně doporučeno alespoň 15 barů. Už však neplatí další zažitý mýtus, že čím větší tlak, tím lepší káva. Jde především o to, aby tento tlak byl konstantní a neklesal v celém průběhu spařování.
Věcí, na kterou se často zapomíná je údržba a čištění. Vybírejte tedy kávovar i podle toho, zda má konstrukci umožňující vnitřní mytí. Vyndávání spařovací jednotky a další úkony spojené s čištěním, vás totiž rychle přestanou bavit.
Překapávač vs. espressovač
U kávovarů se kromě alternativních variant, rozlišují základní dva druhy: překapávač a espressovač.
Název nám napoví, že překapávač je určen pro již namletou kávu a nevyužívá žádného tlaku ani jiné extrakce, ale prostého pomalého louhování. Což ale kávě nikterak neubírá na chuti, právě naopak.
Espressovače naproti tomu mají hned několik podruhů, které rozlišujeme na pákové, kapslové a plně automatické kávovary.
Hádáte správně, že u kapsových toho, co se týče chuti, moc neovlivníte. Naopak u pákového máte vlastně celou přípravu pod kontrolou, ale kávu si musíte většinou namlít někde jinde. Nejlepší volbou se tak jeví plně automatické kávovary, které si kávu nejen sami namelou a připraví vám hned několik druhů kávy, ale také některé z nich se umí i sami vyčistit.
Jak vybrat kvalitní kávu?
Každá z nás preferuje jiné druhy kávy. Při výběru to však není třeba nijak rozlišovat. Vždy si přece chceme dopřát to nejlepší, že?
Takže pár 5 tipů zní:
1. Zrnková je vždy lepší než mletá
Pokud to s dobrým kafem myslíte opravdu vážně, pak vám všichni znalci doporučí namlít si kávová zrnka až těsně před přípravou. Každou sekundu prý káva ztrácí své aroma, takže hlavně honem.
2. Na datu zpražení záleží
Když už se rozhodnete pro super čerstvá kávová zrnka. Je třeba, aby byla po pražení alespoň 5 dní “vydýchaná”. V tomto bodě by měla kávová zrnka obsahovat ty nejlepší chutě, které pak časem zase postupně mizí.
3. Najděte si svoji hrubost
Kávová zrnka z různých zemí chutnají odlišně. Je tomu z důvodu odlišného podnebí i půdy. Odlišná kávová zrna tak vyžadují nejen odlišné pražení, ale i hrubost mletí. Zjistěte si tedy, jak na přípravu dané kávy a testujte, jak vám to vyhovuje nejlépe.
4. Skladujte ji správně
Vzduchotěsný obal je základ, v tom vám káva vydrží “čerstvá” až 3 měsíce. Říká se také, že káva ráda “nasává” ostatní vůně. Skladujte ji tedy v suchu, ve tmě a daleko od koření a jiných ingrediencí, které by mohly ovlivnit váš vysněný kávový zážitek.
5. I mletá káva může stát za to
Ačkoliv budou znalci kávy možná protestovat. Faktem zůstává, že na každodenní domácí přípravu je mletá káva prostě nejpraktičtější. A i ta může chutnat velmi dobře. U mleté kávy je vhodným vodítkem kvality a dobré chutě nejen cena, ale zejména datum umletí a také ověřená značka nebo distributor, který vám zkrátka chutná a vyhovuje. Žádné další triky v tom nehledejte.
A jakou kávu si vychutnáváte nejraději vy?