Drmek obecný, latinsky Vitex agnus-castus, je známá bylinka, která je spíše oblíbená u žen. Pod názvy Drmek, Vitex či Agnus castus se nabízejí produkty, které obsahují tablety či tobolky s plody z drmku. Jsou výhradně určeny ženám jako přírodní pomoc při premenstruačním syndromu nebo v klimakteriu. Jaké účinné látky drmek obsahuje, s čím nejvíce pomáhá a k jakému účelu jej používali naši předkové?
Odkud pochází drmek a jak vypadá
Drmek, kterému se přezdívá také mnišský pepř, je asi čtyřmetrový keř, který pochází ze Středomoří a Indie. K tomu, aby se mu dařilo, potřebuje teplé podnebí a větší vlhkost vzduchu. Kvete během léta drobnými vonnými modrými či fialovými květy. U nás se vysazuje jako okrasný keř. K léčebným účelům se využívají jeho plody.
Co obsahuje drmek a jaké má účinky
Plody drmku obsahují flavonoidy, oleje, hořčiny, terpeny a glykosidy. Ovlivňují především hormonální hladiny v těle. Agnus castus z latiny znamená cudný beran, protože drmek se dříve používal k zeslabení pohlavního pudu u mužů, například u mnichů. Zvyšuje hladinu progesteronu a snižuje hladinu prolaktinu, proto pomáhá některým ženám při premenstruačním syndromu a v případech, kdy se projevují nežádoucí účinky nadměrné hladiny estrogenů a hormonální nerovnováhy u žen. Může jít o bolestivé napětí v prsou, nepravidelné či silné menstruační krvácení, náladovost, deprese, úzkostné stavy, zadržování vody v těle, otoky nebo i migrény. Osvědčuje se také při výskytu myomů v děloze nebo při endometrióze.
Drmek rovněž pomáhá ženám v menopauze. Používá se i k léčbě neplodnosti a na podporu ovulace a uvolnění vajíčka. Dále působí proti bakteriím, kvasinkám a houbám. Uvádí se, že i pomáhá při bodnutí hmyzem a odpuzuje blechy, klíšťata a komáry, navíc je dobrou prevencí rakoviny. Všechny uvedené účinky drmku včetně vlivu na zdraví a plodnost ženy byly ověřeny a potvrzeny prováděnými studiemi. Podle starých studií měl mít drmek i vliv na snížení výskytu akné a na zvýšení laktace u kojících žen, ale to nově nebylo jednoznačně potvrzeno.
Drmek a kontraindikace
Drmek se nedoporučuje dětem a v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce či při hormonální léčbě, při užívání léků na psychiku a hormonů štítné žlázy nebo při poruchách štítné žlázy. Dále při rakovině prsu a gynekologických orgánů.
Drmek a jeho užívání
Drmek se často užívá ve formě tinktury nebo tablet či tobolek, které obsahují koncentrované výtažky účinných látek drmku z plodů. Ty je třeba užívat dle doporučení a návodu výrobce. Olej ze semen drmku se dá zevně použít proti kvasinkám, některým bakteriím, houbám či parazitům a hmyzu.
Drmek podle Matthioliho
Matthioli ve svém herbáři píše, že drmek odpuzuje hady, hmyz a parazity a pomáhá při jejich uštknutí či kousnutí zvířetem. Hodí se při otocích, vodnatelnosti, trhlinách kůže a sliznice. Při hemoroidech a opruzeninách se osvědčily sedací koupele z odvaru z drmku. Pomáhá též proti bolestem hlavy a při neduživé slezině. Ženám na podporu kojení Matthioli doporučoval žvýkat semena drmku. Drmek též podle něj vyvolává a upravuje menstruaci a krotí tělesnou žádost, a to nejen semena, ale i listy a květy. Údajně si ženy v Athénách dávaly drmkové listí do postele, aby zůstaly čisté. Semeno drmku pomáhalo i při samovolném odcházení semene.
Zdroje: Matthioliho herbář, wikipedie, bylinkyprovsechny.cz, Vitex Agnus-Castus: Which Benefits of Chasteberry Are Backed by Science?