Droga a anestetikum ketamin. Proč a jak se využívá k léčbě depresí?
Petr Gorás
29. 1. 2022
U nás je ketamin známý především pod obchodním názvem CALYPSOL a používá se jako anestetikum u mnoha lékařských výkonů – od porodnictví až po stomatologii. Obdobně se ketamin užívá i na veterině u koní, psů a koček. Vzhledem ke svým psychedelickým účinkům je však používán i jako taneční či rekreační droga. Spolu s dalšími psychedeliky se ale uvažuje i o využití ketaminu při léčbě různých psychiatrických onemocnění – a jeho potenciál je skutečně významný.
Kde se vzal ketamin
Historie této syntetické látky začíná v 50. letech, kdy farmakologové z laboratoří v Detroitu hledali nové účinné anestetikum. Podařilo se jim syntetizovat látku phencyclidine která tehdy byla tím nejsilnějším analgetikem v klinické praxi. Na rozdíl od jiných analgetik své doby měl mnoho výhod, na druhou stranu ale u pacientů látka způsobovala psychotické reakce. Pro lidské použití byla proto nepoužitelná.
Vědcům však nejspíš přišla škoda zahodit takovýto objev, takže látku dál zkoumali a snažili se odstranit nežádoucí vedlejší účinky. Chemik Calvin Stevens vytvořil několik derivátů phencyclidinu, které následně byly zkoumány na opicích – roku 1962 se mezi těmi pokusnými látkami objevila konečně ta pravá. Protože se jednalo o spojení organických sloučenin ketonu a aminu, byla nová látka pojmenována jako ketamin. Po několika klinických studiích na lidech byl v roce 1970 konečně oficiálně schválen k používání na lidech.
Z Vietnamské války až na taneční večírky
První velké využití ketaminu nastalo ve Vietnamské válce, kde jej využívali američtí vojenští lékaři. Dokázal rychle a bezpečně navodit stav anestezie i v bojových podmínkách. Zároveň však ketamin začal budit jisté obavy ohledně zneužívání. Už od prvních klinických testů na lidech se samozřejmě vědělo o jeho účincích na mysl. Vzhledem k popisům stavů pacientů jako „snění“ a „odpojenost“ byl proto ketamin popsán jako disociativní anestetikum. Pochopitelně tak dříve či později muselo dojít k jeho zneužívání a rekreačnímu používání. Došlo k tomu prakticky hned už v době Vietnamské války a brzy nato se ketamin stal novou populární taneční drogou v USA i za oceánem.
Účinky ketaminu
Co přesně tedy ketamin vyvolává? Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv patří mezi účinky ketaminu (obchodní název CALYPSOL) po probuzení z anestezie tyto psychické projevy:
- abnormální sny
- zrakové halucinace
- změny nálady
- delirium
- psychomotorická hyperaktivita
- stav zmatenosti
Při rekreačním zneužití se ketamin užívá injekčně, nasálně nebo orálně. Podle způsobu užití a velikosti dávky se pak odvíjí délka jeho působení od 30 minut až po maximálně 2 hodiny. Běžné je však opakované užívání během jedné akce. Má mnoho slangových přezdívek, jako například „vitamín K“, „ket“, nebo třeba jenom „K“. Uživatel zažívá výše zmíněné účinky, avšak při vyšších dávkách se může dostat do zvláštního stavu známého jako „K-hole“.
Podle recenzovaného lékařského portálu healtline popisují lidé stav K-hole jako mimotělní zkušenost (out-of-body expirience). Jedná se o stav naprostého odosobnění se, stav pozvednutí se nad vlastní tělesnou schránkou. Pro některé je to proto vyhledávaný stav, kdy se například „roztékají do okolí“. Pro některé to však může být děsivá a velice nepříjemná zkušenost. Mohou zažívat silnou úzkost a paniku, případně paranoiu.
Rizika zneužívání ketaminu
S rekreačním nelékařským užíváním ketaminu se kromě nepříjemných psychických stavů pojí i mnoho zdravotních rizik. Časté užívání může vést především k selhání jater a ledvin, ale často dochází i k poškození mozku, trávícího traktu i celého močového ústrojí. Časem tak může u uživatelů docházet k únikům moči, nebo třeba výskytu krve v moči. Tělo si navíc na látku vytváří toleranci, takže dlouhodobý uživatel musí neustále zvyšovat dávky. V takovém případě pak dochází k psychologické závislosti.
Jako je tomu ale u všech léků, žádná látka sama o sobě není ani dobrá, ani špatná. Vždy záleží na okolnostech a ketamin je toho ukázkovým příkladem. Je to skvělé anestetikum, ale při zneužití to může být i životu nebezpečná droga. Vedle toho se však začíná objevovat ještě jedno využití – psychoterapeutické.
Léčba psychedeliky
Myšlenka používat psychedelika v psychiatrii či psychologii je tu již od 50. let. V USA i v Evropě se LSD a podobné látky používaly na podporu psychoterapií, při léčbě neuróz a schizofrenie, a třeba i na léčbu alkoholismu. Kvůli masovému zneužívání psychedelik během éry hippie v 60. letech se však USA i další země rozhodly psychedelika zakázat či alespoň silně omezit. Tím prakticky skončily i vědecké výzkumy. Mimochodem, jednou z výjimek bylo Československo, kde vědecké experimenty s LSD trvaly až do roku 1974.
V 21. století se ale čím dál více psychologů, psychiatrů, neurovědců a dalších odborností po celém světě začalo k léčebnému potenciálu psychedelik vracet. Tento fenomén se někdy označuje jako psychedelická renesance. Do hledáčku odborníků tak nově přibyl i ketamin.
Ketamin jako nástroj při psychoterapiích
Model, který využívá psychedelických účinků této látky se nazývá ketaminem asistovaná psychoterapie (KAP). Ketamin sám o sobě tu není nějakým zázračným lékem, který bychom dlouhodobě a samoúčelně zobali jako antidepresiva. Naopak tu jde o pouhý nástroj, který je použit jen při několika psychoterapeutických sezeních, přičemž riziko vytvoření psychologické závislosti na ketaminu je prakticky nulové. Terapiím předchází důkladná příprava a po nich zase celková integrace zkušenosti.
Antidepresiva zobeme jako lentilky. Proč to s nimi přeháníme a kdy jsou nutná?
A k čemu všemu by mohl ketamin posloužit? Podle rozsáhlé metaanalýzy zveřejněné Cambridgeskou univerzitou se v současnosti uvažuje o využití ketaminu na tyto psychiatrické poruchy:
- deprese
- sebevražedné myšlenky
- bipolární porucha
- generalizovaná úzkostná porucha (nekontrolovatelné úzkosti ohledně běžných každodenních záležitostí)
- sociální úzkostná porucha (známá i jako sociální fobie)
- obsedantně-kompulzivní porucha (OCD)
- posttraumatická stresová porucha
- závislost na substancích (alkohol, kokain a opiáty)
- poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie, atd.)
Ketamin na deprese a sebevražedné myšlenky
Je to vskutku pořádně dlouhý seznam a léčba ketaminem se tak může jevit jako zázračný všelék. U mnoha poruch se však zatím jedná o pouhé předběžné výsledky. Největší potenciál je nicméně spatřován především u léčby deprese, které výzkumníci věnují nejvíce pozornosti. Jak zmíněná metaanalýza dále ukazuje, ketamin se osvědčil i u těch pacientů s depresí, kterým běžná antidepresiva nezabírají (tzv. farmakorezistentní deprese). Pochvalován je především rychlý antidepresivní účinek ketaminu.
Právě kvůli rychlému působení se může ketamin hodit především v případě sebevražedných myšlenek. Všech šest zkoumaných studií popisovalo střední až velké snížení sebevražedných myšlenek (k měření se používají speciální dotazníky MADRS) – a to do 4 hodin po aplikaci látky. Účinky pak trvají v průměru od tří dnů až po týden. Dlouhodobější účinky zaznamenány nebyly.
Léčba ketaminem v Česku
V Česku se momentálně ketaminem asistovanou psychoterapií zabývá pouze Psychedelická klinika Psyon v Praze, která s tímto druhem terapií začala teprve nedávno, v roce 2020. Jedná se o skupinu psychologů, lékařů a vědců, kteří své zkušenosti nasbírali v zahraničí, a teď se snaží tento terapeutický směr prosadit i u nás. Není to však levná záležitost. I s předchozími vyšetřeními – které mají za cíl zjistit možné kontraindikace a vhodnost pro vaši konkrétní osobu – vás to celé bude stát necelých 20 000 Kč. Pouze dvě zdravotní pojišťovny (ZP Škoda a VoZP) momentálně proplácejí klientům zhruba dvě třetiny nákladů.
zdroje: sukl.cz, healthline.com, cambridge.org, americanaddictioncenters.org, theguardian.com, psyon.cz