Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Drunkorexie: Co to je a jaká nebezpečí při ní hrozí?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

26. 4. 2021

U anorexie a bulimie nejde jen o nějaký pocit nadváhy, jak by se mohlo zdát. Daná osoba si v tomto ohledu také dokazuje sebekontrolu a tiší tak svou duševní bolest. Kontrola nad váhou však není kontrola nad svým životem. Jde o závislost, kterou je velmi těžké přeprogramovat. A co teprve když někdo zároveň holduje omamným látkám…

„Nová nemoc” drunkorexie: Význam jste už jistě odhadli…

Název drunkorexie je složenina slova drunk, tedy anglicky „opilý”, a anorexie. Nejde o oficiální lékařský pojem, spíše o 13 let starý neologismus objevující se například v tehdejším článku New York Times. Slovo je čím dál známější, jelikož docela dobře plní svůj úkol referovat na konkrétní problém.

Stručně řečeno, drunkorektici se rádi opijí, ale také chtějí kontrolovat svůj příjem kalorií. Protože alkoholické nápoje jsou vysokokalorické, tito lidé potřebují vyrovnat svůj příjem energie a nepřibrat. Následek nezdravého chování, kterým je konzumace alkoholu, kompenzují dalším nezdravým chováním.

Příčiny anorexie. Proč stále postihuje mladé dívky a ženy?

Konzumace alkoholu a nezdravé stravovací návyky: Jak to do sebe zapadá?

Osoba s anorexií zná moc dobře energetické hodnoty všech typů potravin a nápojů. Jídelníček si sestavuje tak, aby přibrala co nejméně. Pak není snazší věc než ono vysoce kalorické pití vynechat, ne? Inu, lidé jsou různí a každý má jiné pohnutky. Někteří anorektici si občas dopřejí alkohol na zklidnění, aby si ulevili. Alkohol navíc dokáže potlačit chuť k jídlu, proto se najdou lidé, kteří takto krotí svou potřebu se najíst.

Drunkorexie přesto souvisí častěji s bulimií. U bulimie jde o střídání dvou extrémů, tedy o takzvané binging and purging neboli „hýření” a následnou očistu. Alkohol může pomoci vyvolat zvracení, které bulimik vnímá jako nutné pro očištění se od prohřešku snězení jídla. Tak stejně může být tím hýřením i samotný alkohol, který nejen naplní břicho, ale také navodí jiný stav mysli, a pak se zase snadno dostává ven.

Jaké má drunkorexie příznaky? Kdo k ní může mít sklony?

Osoba náchylná k závislostem a poruchám příjmu potravy je často někdo, kdo obtížně zvládá své emoce. Má tendence se často něčeho velmi obávat, hlavně ohledně sebe sama. Může se cítit bezmocně, a tak chtít ovládat aspoň sebe, snažit se být perfektní. Alkohol či jiné drogy pak představují úlevu od bolesti a únik od sebemrskačství.

Konkrétní projevy drunkorexie jsou následující:

  • pocity viny po jídle
  • spoléhání na alkohol ke snížení stresu
  • napomáhání hubnutí užíváním projímadel či vyvoláváním zvracení
  • extrémně přísné dietní a sportovní plány
  • preference opilství před jídlem

Léčba alkoholismu u žen. Jak souvisí závislost na alkoholu s rakovinou prsu?

Nebezpečí drunkorexie: Zdravotní následky, které opravdu nechcete

Člověk se zdravou psychikou může nevěřícně kroutit hlavou. Komu to za to může stát? Připomínáme, že psychické poruchy dokáží velice změnit náhled člověka na sebe sama. K takovým lidem je třeba přistupovat s pochopením. Duševní zdraví je přinejmenším stejně důležité jako to tělesné.

Pozorujete na sobě teprve začínající sklony více pít a méně jíst? V tom případě je ještě možné se nechat odradit a spíše než jídlo omezit pití alkoholu.

  • Podvýživa. Tělo strádá stejně jako u anorexie a bulimie. Alkohol má mnoho kalorií, ale nemá výživnou hodnotu. Proto někomu, kdo přijímá energii hlavně z alkoholu, chybí nutné živiny. Následkem je únava, zpomalený chod mozku a další problémy.
  • Srdeční potíže. Většina smrtí u anorektiků souvisí se srdcem. Nerovnováha elektrolytů způsobená nedostatkem minerálů narušuje fungování srdce a cév.
  • Osteopenie a osteoporóza. Nedostatkem živin se odvápňují a ztenčují kostní tkáně.
  • Otrava alkoholem. Pití nalačno je efektivnější a levnější, ale také velmi nezdravé, a obzvlášť ve větších dávkách. Můžete se snadno předávkovat.
  • Vliv na mozek. Alkohol je jedna z možných příčin takzvané mírné kognitivní poruchy. Znamená to horší paměť, soustředění a orientaci. U této poruchy hrozí k stáru rapidnější pokles k demenci než u jedinců s normálními kognitivními funkcemi.
  • Poškození jater. S nadužíváním alkoholu samozřejmě souvisí také vysoká zátěž jater.
  • Cukrovka. Nadměrné pití alkoholu může skrze poškození slinivky břišní způsobit diabetes.

Tento seznam zdravotních následků ale nemá sloužit jako prostředek kárání blízké osoby trpící drunkorexií či podobnou poruchou. Budoucí potíže nejsou tak aktuální jako nutkavá potřeba uhasit svou emoční žízeň. To se nám „zdravým” lidem těžko chápe. Sebedestruktivní osobu těžko zastrašíte sebedestrukcí, spíše jí tím ukážete, že vaše priorita ohledně jejího zdraví je jinde, než by měla být. Důraz by se měl klást nikoli na to, že se člověk ničí tělesně, ale na zájem o jeho duševní a citové problémy a na projev empatie.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Drunkorexie: Co to je a jaká nebezpečí při ní hrozí?