Panenská okurka, trnité jablko, andělské trumpety. To jsou názvy pro durman obecný, který se vám klidně může objevit na zahrádce. Protože je celá rostlina jedovatá, střežte ho před dětmi i domácími mazlíčky! Durman patří mezi lilkovité rostliny a obsahuje halucinogenní látky. Odpradávna byl společně s rulíkem zlomocným, blínem černým a mandragorou spojován s čarodějnictvím.
Jak poznáte durman a kde roste
Durman (Datura stramonium) je mohutná, až metr vysoká rostlina s bílými trubkovitými květy, zubatými listy a ostnatými tobolkami, které připomínají nevyloupnuté kaštany ve svém typicky pichlavém obalu. Splést si durman s jinou rostlinou určitě nemůžete. Durman kvete od června do září a vyskytuje se všude po světě, u nás se pěstuje na zahrádkách nebo v květináči na terasách. Přestože jde o velmi zajímavou a oblíbenou rostlinu, která uchvacuje svým vzhledem, je nebezpečná a prudce jedovatá!
Kámasútra pro dlouhé večery. Které praktiky raději nezkoušet?
Mandragora pro plodnost a do nápoje lásky. Funguje ale jen ta z šibeničního vrchu
Co obsahuje durman a proč je jedovatý
Durman obsahuje toxické alkaloidy hyoscyamin, atropin a skopolamin, ale i nikotin a další látky, například kumarin. Alkaloidy způsobují změnu psychického stavu, silnou nevolnost a halucinace. Postupně dochází k ochrnutí svalů těla i dýchacího centra a k selhání srdce. Nejvíce jedovatý je kořen durmanu. K lékařským účelům a získávání alkaloidů se využívají listy rostliny. Sbírají se i semena, jejichž konzumace posiluje lucidní snění a šamanské praktiky, ale vyvolávají také děsivé a bizarní vize, které mohou dlouho přetrvávat a narušovat vnímání reality. Po náhodných otravách durmanem (když člověk přežije) se může u někoho rozvinout i psychóza s děsivými halucinacemi, které vám už zůstanou. Proto je durman považován za démonickou rostlinu.
Příznaky otravy durmanem
Mezi typické příznaky otravy durmanem patří:
- rozšíření zorniček
- zrychlený tep
- halucinace a velmi děsivé vize, které nemají původ v realitě
- horečka až delirium
- blouznění, zmatenost
- suché sliznice, zarudnutí obličeje
- vzrušení, agresivita, silná úzkost
- pocit létání
- sexuální vzrušení
- ztráta paměti
- smrt nastává třeba též následkem úrazu při deliriu, nebo selháním srdce a naprostým vyčerpáním organismu
Zdroj: Shutterstock
Durman v magii
Durman se využíval v šamanismu a při iniciačních magických obřadech. V jednom starém lékopisu byla popsána výroba masti pro zvýšení sexuálních prožitků a zvětšení údu, kdy se měla smíchat drcená semena durmanu s medem. Tato směs sloužila k potírání pohlavního údu. Durman se přidával do různých mastí, které pak měly halucinogenní účinek a evokovaly pocity létání, tak ale také fungovaly jako silné afrodiziakum. Prášek z drcených listů a semínek durmanu se přidával i do nápojů, například do vína.
Durman podle Mathioliho herbáře
Mathioli píše, že pokud někdo sní bodavé jablko, zkormoutího ho to tak, jako by byl opilý. Ihned doporučuje podávání dávidel, například pít teplé máslo, držet ruce i nohy v teple, čile sebou pohybovati, aby mohl dáviti. Rovněž pomáhá pelyňkové víno s ledkem, nebo podat routu s octem a bobřinou. Uvádí se, že opojný účinek má i samotná vůně květů.