Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Duševní hygienu zařaďte do většiny denních aktivit. Buďte odolnější proti stresu

Často se říká, že plné uvědomování si současného okamžiku, jako třeba vychutnávání jídla nebo soustředění se na okolní přírodu, nám přináší štěstí. Podle všeho má ale vliv i na fyzické zdraví.

Technika mindfulness podporuje tělesné zdraví

Podle profesora psychiatrie Dana Siegla může technika zvaná mindfulness podpořit naše tělesné zdraví: „Můžete se naučit více užívat svůj život, což mění nejen fungování mozku, ale také zlepšuje celkové tělesné zdraví.“ A co je na tom všem nejlepší? Soustředění se na přítomný okamžik vás bude stát mnohem méně úsilí, než si myslíte. „Stejně jako každodenní práce s kartáčkem čistí vaše zuby, duševní hygiena v podstatě posiluje vaši mysl,“ dodává Siegl.

Jak trénovat všímavost neboli Mindfulness. 4 jednoduchá cvičení

Učte se žít přítomností

Podle ředitele výzkumného centra Mindful Awareness Research Siegla existují dva hlavní typy rozptýlení: „Starosti týkající se toho, co si o nás lidé myslí a vizuální a sluchové rozptylování, kam patří telefon, televize atd.“ Tato rozptýlení nad námi mohou mít velkou moc. „Kvůli nim už nejsme 100% přítomní. Když jsme venku, nevnímáme čerstvý vítr na své tváři, ale místo toho přemýšlíme o tom, co nás čeká v práci nebo po příchodu domů,“ říká Siegel. Co s tím můžeme dělat? Začít přemýšlet jiným způsobem.

Psychohygiena a cvičení – kolo uvědomění

Profesor Siegel vyvinul reflexní praxi nazvanou „kolo uvědomění“, která má lidem pomoci získat větší kontrolu nad jejich pozorností a přítomností. Kolo představuje vizuální metaforu pro to, jakým způsobem naše mysl funguje. Rozlišuje jednotlivé aspekty našeho vnitřního a vnějšího světa. Uprostřed kola se nachází tzv. domov vědění a vědomí. Okraj kola je rozdělen na věci, ke kterým se může naše pozornost přesunout. Patří sem naslouchání svého těla a mysli, smysly (chuť, hmat a sluch) a také vztahy s ostatními lidmi. Metaforicky je střed spojen se všemi těmito věcmi. Profesor Siegel trénuje lidi, aby svou mysl posunuli od rozptylovačů zpět do středu a zaměřili se na svou vlastní mysl.

Nemůžete spát? Odpovědný může být stres v práci

Můžete ovládat pozornost i emoce

Profesor ukazuje praxi na příkladu mladého muže s náladami připomínajícími horskou dráhu. Díky kolu uvědomění byl schopen najít potřebnou rovnováhu. „Bez ohledu na to, jaké divoké jízdy se děly na okraji kruhu, vždy se dokázal vrátit do klidného středu. Bylo to jako kormidlovat loď hozenou do rozbouřeného moře,“ říká profesor. Bylo důležité, aby si muž uvědomil, že jeho pocity a nálady nebyly odrazem toho, jaký je, ale že se jedná pouze o jednu jeho část. Díky lepšímu pochopení aspektů svého podvědomí dokázal své emoce i pozornost mnohem lépe ovládat.

Psychohygiena a další metody tréninku

Během jídla se soustřeďte na jeho chuť, dotýkejte se jednotlivých ingrediencí, přivoňte si k nim, jídlo pozorujte a zapojujte všechny své smysly. Dalším úkolem je každodenní provádění pětiminutového dechového cvičení. Střídavě se zaměřujte na dech nosními dírkami, rozšiřování a stahování hrudníku při nádechu a výdechu a nakonec na celkový pocit dechu. Podle Siegla toto cvičení odsouvá negativní účinky rozptylování. „Je to velké osvobození, když lidé mohou konečně přestat myslet na to, co ještě musí během dne udělat a místo toho se soustředit jen na přítomný okamžik,“ dodává profesor.

Arteterapie či antistresové omalovánky vám pomohou překonat trauma či zvýšit sebevědomí

Podpoříte imunitu a ochráníte se před civilizačními chorobami

Profesor Siegel dodává, že studie demonstrují fyzický dopad ignorace přítomného okamžiku a přepnutí na tzv. autopilota, kdy si nejsme plně vědomi toho, co právě děláme. Výsledky poukazují na to, že neúmyslné odklonění se od toho, co právě dělíme, má na naše tělo velký vliv. Tvorba telomerázy – enzymu, který udržuje zdravé buňky a chrání chromozomy – v tomto případě klesá. „Hladina těchto enzymů je kvůli tomu nižší, než je skutečně třeba,“ upozorňuje profesor.

Jak na buddhistickou meditaci? Technika není jen jedna

Zároveň odkazuje na profesorku Elizabeth Blackburn, která je držitelkou Nobelovy ceny. Ta uvedla, že meditace a podobné aktivity, ke kterým se lidé uchylují pro snížení hladiny stresu a zvýšení pohody, vykazují ozdravné a dobře zdokumentované užitečné efekty právě přes enzymy telomery. Zároveň dodala, že když telomery nedokážou správně chránit chromozomy, buňky je nejsou schopné doplnit a selhávají. To pak zvyšuje riziko snížené imunity, kardiovaskulárních chorob, diabetiku, rakoviny atd.

Podle profesora Siegla je to ale u lidí, kteří žijí přítomností, jiné. „Jejich hladiny telomerázy jsou v optimálním stavu. Takže to, co děláte se svou myslí, skutečně pomáhá buňkám vašeho těla být zdravější. Vaše buňky budou žít déle a budou se těšit z lepší kondice,“ dodává.

Přesné důkazy zatím chybí

Zkoumání účinků duševní hygieny je však poměrně mladý. Podle odborného asistenta School of Psychological Sciences v Melbourne Dr. Nicholas Van Dam je výzkum kolem fyzikálních účinků všímavosti a meditace zajímavý, ale ne přesvědčivý. Nelze tedy přesně dokázat, zda stres a duševní hygiena spolu skutečně tak úzce souvisí. „Je to velmi fascinující, ale existuje zatím jen omezený počet studií a naše schopnost porozumět fungování enzymů telomerázy je nová,“ tvrdí Van Dam. Jak sám říká, nebyl zatím proveden dostatečný výzkum srovnávající dopady meditace s jinými fyzickými aktivitami. Možná se tedy brzy dočkáme srovnání účinků meditace s fyzickým cvičením, jógou, horolezectvím nebo posilováním s činkami.

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Duševní hygienu zařaďte do většiny denních aktivit. Buďte odolnější proti stresu