Ebola neboli krvácivá horečka je virové onemocnění, které napadá lidi a některé primáty. Západní Afrika momentálně čelí jedné z největších epidemií v historii vůbec. Chystáte-li se na dovolenou na černý kontinent nebo kamkoli jinam, měli byste předem znát příznaky a možnosti ochrany.
Co je ebola
Ebola je jednou z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se lidstvo potkalo. Poprvé se nemoc objevila v roce 1976 a od té doby různé virové kmeny způsobují míru úmrtnosti nakažených mezi 50 a 90 %. Zároveň je velice nakažlivá.
Dříve byly mezi postiženými zeměmi hlavně Demokratická republika Kongo, Gabon, Uganda a Súdán. V tuhle chvíli se ale šíří v zemích jako je Libérie, Nigérie, Sierra Leone či Guinea.
Jak se ebola přenáší
Ebolou se mohou nakazit lidé i zvířata. Přenáší se při kontaktu s krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného. Častými obětmi jsou proto také zdravotníci, pokud nepoužívají ochranné masky, rukavice a ochranné brýle.
K přenosu nákazy může dojít rovněž během pohřbu, když se pozůstalí dotýkají těla zemřelého. Virus se zároveň nalézá v semeni, a to až sedm týdnů po klinickém vyšetření.
Hlavní příznaky eboly
Problémem nemoci je fakt, že její prvotní příznaky jsou velmi neurčité. Nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy, také bolestí v krku. Následuje zvracení, průjem, vyrážka, selhání ledvin a jater a v některých případech i vnitřní krvácení.
Symptomy se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení. U některých pacientů se projeví nejprve vyrážkou, zarudlýma očima, škytavkou, bolestí na hrudi nebo obtížemi při dýchání či polykání.
Ochrana před ebolou není nijak náročná
Unicef doporučuje jednoduchou ochranu před ebolou.
- Vždy si myjte ruce mýdlem
- Jídlo vždy důkladně uvařte či jinak tepelně upravte
- Navštivte zdravotnické zařízení, pokud cítíte bolesti, máte horečku, průjem, červené oči nebo zvracíte
- Nedotýkejte se lidí s příznaky ebolou
- Nedotýkejte se ani oblečení nebo postele lidí, kteří mají ebolu, nebo na ni zemřeli
- Nedotýkejte se ani zvratek, krve, výkalů nebo moči lidí s příznaky eboly
- Nesahejte na opice ani jiná zvířata
- Nejezte sušené maso
- Nejezte ovoce nakousané od netopýrů
Ministr zdravotníctví Němeček se eboly v Česku nebojí
„Riziko epidemie eboly je v Česku minimální,“ uklidnil lidi ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Všechna systémová opatření fungují,“ dodal.
Jedna z možností, jak by se mohla ebola v Česku objevit je na palubě letadla, které by v Česku přistálo, pro tuto eventualitu je vypracovaný krizový plán. Druhá varianta je, že by byla ebola zjištěna v některém zdravotnickém zařízení. „Pro jakýkoli případ je tu specializované pracoviště v nemocnici Na Bulovce, které je schopné ebolu zvládat,“ uvedl Němeček.