Ekzém obecně se v dnešní době pomalu stává civilizačním onemocněním. Trpí jím stále více lidí, od kojenců až po staré lidi. Přestože hygiena, strava i životní standard jsou ve vyspělých zemích na vysoké úrovni, stáváme se víc a víc choulostivější a naše kůže je i méně odolnější.
Léčba ekzémů bývá úporná a dlouhodobá, ale dobrá zpráva je, že výsledky může přinést domácí léčba, pokud se člověk zamyslí nad tím, jak žije a dokáže některé stereotypy změnit.
Přehnaná péče o pokožku
K narušené kůži a ekzémům často spěje přehnaná péče o pokožku. Zatímco dříve se lidé myli jednou za týden čistou vodou, dnes se každý den koupeme či sprchujeme a často používáme sprchové gely, které naši kůži vysušují a velká parfemace ji dráždí.
Zkuste se každý den jen osprchovat, raději vlažnou vodou (hodně teplá voda kůži nadbytečně překrvuje, následně dráždí, což vede ke svědivosti již rozběhnutého ekzému) a používat nedráždivá mýdla, nejlépe dětská a to jen na místa, která se během dne znečistí nebo zpotí. Totéž platí i o různých odličovacích a čistících přípravcích, které jsou často s obsahem alkoholu a kůži kolem očí nadbytečně dráždí.
Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá léčbě ekzémů
Z mé vlastní zkušenosti léčbě ekzémů velmi prospívá pobyt na čerstvém vzduchu. Kůže jakoby znovu začala dýchat a regenerace zarudlých, opuchlých a zanícených míst probíhá rychleji. Kůže do sebe doslova nasaje příliv kyslíku a uvolní se její přílišné napětí.
Jak napsala autorka jedné cestopisné knížky o putování do Tibetu: nejlepší kosmetická kůra je pobyt v mlze. Mlha je svými vlastnostmi pro kvalitu kůže nedocenitelná. Kůže do sebe natáhne její vlhkost, uvolní se její napětí a stává se vláčnou a pružnou.
Také si to myslím … A pokud je zrovna větrné či příliš mrazivé počasí, na trhu je na výběr spousta přípravků, které se hodí právě pro zmiňovaná počasí.
Stres a únava kůži neprospívají
Moc pracujeme, hodně se stresujeme a málo spíme. To je bohužel dnešní trend. Navíc pracujeme v uzavřených, nevětraných a často klimatizovaných prostorách pod umělým osvětlením. A to neprospívá často právě očím a následně i pokožce kolem nich. Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy vstávali unavení, s nateklýma očima a kůže kolem nich vás nepříjemně svědila a pálila?
Pomoc je nasnadě. Zkuste spát víc, ráno si oči omýt studenou vodou a večer si je (i kůži kolem) uvolnit přiložením teplých sáčků z vyluhovaného černého nebo zeleného čaje. Během dne se snažte oči relaxovat omytím studenou vodou a následným přiložením teplých dlaní v mističkách na zavřené oči.
Očištění organizmu je první krok v léčbě ekzémů
Ekzémy jsou v celostní medicíně spojovány s činností jater a ledvin. Jejich nedostatečná činnost nebo přetížení zapříčiněné špatnou životosprávou může vést ke vzniku ekzémů. A zde nestačí laicky řečeno jen omezit alkohol a dostatečně pít nealkoholické nápoje. Takzvaná zásadotvorná strava nastartuje očistu organizmu, tělo se detoxikuje – vyčistí a ekzémy pomalu ustupují.
Zkuste se zamyslet nad svojí stravou a přineste do ní víc zásadotvorných potravin – čerstvé a kvašené zeleniny, ovoce, čisté vody. Zařaďte více jídel s obsahem celých obilných zrn (jáhly – proso, celozrnná rýže, kroupy…), různě tepelně upravenou zeleninou, mořskými řasami, luštěninami. A zároveň se vyhněte stravě, která obsahuje mnoho rafinovaného cukru, bílé mouky a živočišného tuku. Vaše tělo se očistí a nastartuje léčba.
Konkrétní péče o pokožku kolem očí
Pokud máte pokožku kolem očí zarudlou, nateklou a následně šupinatou, zkuste vyzkoušet následující tipy.
- Pokožku kolem očí si omývejte vatovým tampónem namočeným v odvaru dubové kůry. Stejným způsobem můžete vyzkoušet heřmánkový čaj, černý či zelený čaj.
- Make up a líčení zabraňuje kůži, aby dýchala a regenerovala. Zkuste se po nějakou dobu nemalovat.
- Vyzkoušejte přípravky konopné kosmetiky. Velmi se mi osvědčila řada konopný krém (konopná mast) na ekzém Cutis help. Dostanete je v lékárnách. Jejich výhodou je, že jsou bez návykových a halucinogenních látek, mohou je používat těhotné a kojící ženy a malé děti.
- K promazávání ekzému používejte přípravky, které jsou neparfemované (chemické vůně kůži dráždí).
- Ne vždy jsou nejdražší výrobky těmi nejlepšími. Obyčejná vazelína či základní indulona splní funkci stejně dobře.
- Přípravky na dětskou pokožku splňují ta nejpřísnější kritéria. Pro ošetřování kůži s ekzémem jsou také dobré.
- Méně je někdy více. S nanášením krémů a mastí šetřete. Pokožka je schopná vstřebat jen omezené množství krému. Pokud ho používáte příliš, kůže ho začne vylučovat a následně se přestane přirozeně promašťovat, což vede k jejímu přesoušení.