Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Ekzém v těhotenství aneb jak bojovat s nepříjemnou vyrážkou

Každá žena prochází během těhotenství řadou změn. Její tělo odpovídá na hormonální změny, narůstající váhu, vnitřní orgány pracují „na plný plyn“. U žen, které trpí mimo těhotenství ekzémem, dochází často k jeho zhoršení. U některých naopak ekzém vymizí.

Hydratace a tělová mléka především

Pokožka každé těhotné ženy vyžaduje zvláštní péči. Kůže bývá často sušší než obvykle a je důležité ji promazávat. Na trhu je spousta pěstících olejů pro těhotné i výživných krémů, které zabezpečí její ošetření a zvláště v partiích, které prochází největšími změnami (na břiše a poprsí).

Plavání, které je obecně ženám v těhotenství doporučované, v sobě skrývá úskalí, zvláště pro ekzematickou pokožku. Chlór obsažený ve vodě krytých bazénů pokožku více vysušuje a dráždí. Je proto důležité po koupání v chlorované vodě pokožku včas a důkladně ošetřit neparfemovaným tělovým mlékem či krémem a zabránit tak jejímu přesoušení a následnému svědění.

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!

Potničky řešte včas

Ženy, které pokročilá stádia těhotenství prožívají v teplých letních měsících, často pocítí zhoršení ekzému právě v tomto období. Větší potivost, která je pro těhotné ženy příznačná, zvětšující se břicho i prsa, mohou způsobit, že se ženám na různých místech těla vytvoří potničky – opruzeniny, především v místech, kde se kůže navzájem dotýká.

Pak je důležitá dostatečná hygiena i během dne, používání prodyšného bavlněného prádla a oblečení a ošetření kůže hojivými přípravky. Klidně můžete sáhnout do miminkovských zásob a použít krémy proti opruzeninám (např. rybilku, sudocream, bepanten a další).

Pitný režim a zdravá strava jsou základ

Důležitý je však i vnitřní stav organizmu. Během těhotenství rozhodně nepraktikujte žádné detoxikační procedury. Mohly byste ublížit svému miminku. Přesto však svému ekzému můžete pomoci dostatečným pitím vody, čerstvou stravou, dostatkem zeleniny a ovoce, vitamínů, pobytem na čerstvém vzduchu a přiměřeným pohybem.

Poraďte s s kožním lékařem

Pokud se s ekzémy léčíte u kožního lékaře, dobře s ním zkonzultujte přípravky, které jste až doposud používala. Některé z nich, např. s obsahem kortikoidů, by se neměly v těhotenství používat. Možná ale objevíte jiné, které vaší pokožce prospějí a nebudou mít vedlejší účinky i na vaše zdraví.

Hlavně ale mějte hodně trpělivosti, poněvadž po narození dítěte se vaše tělo bude zase vracet zpět k normálnímu chodu a stav vaší pokožky se zase časem změní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ekzém v těhotenství aneb jak bojovat s nepříjemnou vyrážkou