Endorfin a běhání všechny smutky zahání. Co dělá běh s naším tělem a psychikou?
Taťána Kročková
30. 6. 2020
Co nás motivuje k běhu a proč si jej tak moc užíváme? Zdá se to být neuvěřitelné, ale běh se může stát naší drogou, která nám bude přinášet takové uspokojení, jako například nejkvalitnější čokoláda, sklenička kvalitního moku nebo orgasmus. Každý kdo jednou začal pořádně běhat, obvykle nikdy nepřestal, pokud opravdu z vážných důvodů nemusel. Které hormony nás při běhu pohánějí a co všechno s námi dokáže v souvislosti s během udělat hormon endorfin?
Hormon endorfin a jeho funkce v těle
Endorfiny vznikají štěpením prekurzorových bílkovin neuronů. Vytvářejí se především v mozku a ve slinivce – ale i v některých tkáních, váží se na opioidní receptory a působí jako neurotransmitery. Tvorbu endorfinů má na svědomí hypofýza. Endorfiny přenášejí nervové vzruchy a informace přímo do mozku. Výsledkem je regulace některých tělesných symptomů, zlepšení nálady, odstranění úzkosti a deprese, navození euforie, snížení pocitu hladu a také snížení vnímání bolesti. Endorfiny mají tedy i analgetický účinek a právem se jim přezdívá hormony štěstí. Vylučování endorfinu do mozku podporuje stres – například adrenalinové sporty a vyšší svalová zátěž v podobě různých druhů sportu, tance, sexu nebo třeba také porodu dítěte.
Endorfiny se dají do těla dodávat i uměle, například ve formě tablet, ale odborníci to rozhodně nedoporučují. Vzniká tak nepřirozený návyk a nerovnováha v těle, navíc po vysazení těchto léků se mohou objevit abstinenční příznaky. Endorfiny ale také obsahují některé potraviny, například čokoláda. Endorfiny dokáží regulovat tělesnou teplotu, zvyšovat funkci imunitního systému a překonávat hranice fyzických možností – například při zranění nebo v boji o přežití. Proto nám také mohou pomoci dosáhnout neuvěřitelných sportovních výkonů.
Endorfin a běh – jak spolu souvisí?
Víme již, co jsou endorfiny a jak fungují v těle. Jak ale souvisí s během? Jednoduše! Právě při pravidelném intenzivním tréninku si můžete zvýšit hladinu endorfinů v mozku, což jistě rozhodně uvítáte. Každý kdo běhá, mívá hormony zaplavený organismus a cítí se spokojeně a šťastně. Tento pocit se sice nedostavuje hned na začátku, ale bývá skvělou a zaslouženou odměnou po hodinách, týdnech či měsících tvrdého tréninku. I nějakou dobu po doběhu se pak můžete cítit na vrcholu štěstí.
Je jasné, že zpočátku můžete trpět běžnými potížemi každého začínajícího běžce. Pravděpodobně se hned zadýcháte, bude vás píchat v boku, mohou vás bolet svaly, možná budete sotva popadat dech. Motivací je vám třeba snaha zhubnout, udělat radost partnerovi či partnerce, kolektivní aktivita – společný běh, naplnění novoročního předsevzetí, potřeba udělat něco pro své zdraví, touha dostat se do kondice, zabavit se a smysluplně strávit svůj volný čas , nebo si vyzkoušet nový módní trend. Ať už jsou vaše důvody jak začít běhat jakékoli, bez endorfinů byste to dlouho nevydrželi.
Jakmile se vám však endorfiny vyplaví, budete mít pocit, že můžete běžet na kraj světa, a i když vás druhý den možná trochu budou bolet svaly, pocit štěstí a uspokojení nezmizí. A právě tento pocit vás dožene k tomu, abyste si zaběhali znovu a znovu, vaše tělo začne tuto radostnou aktivitu vyžadovat pravidelně, protože přirozeně po endorfinech – hormonech štěstí – neskonale touží.
Které hormony se vyplavují při běhu?
Endorfin však není jediný hormon, který se vytváří v našem organismu při běhu či jiné sportovní aktivitě. Při zvýšené fyzické zátěži se vyplavují také další hormony, které mají své funkce. Patří mezi ně adrenalin, noradrenalin, kortizol, dopamin a další hormon štěstí – serotonin. Co o nich víme?
Adrenalin je hormon, který se vyplavuje ve stresu a umožňuje tělu podat extrémní výkon. Adrenalin vylučují nadledvinky a způsobuje reakci typu “útok” nebo “útěk”. Takže díky adrenalinu můžete utíkat pořádnou rychlostí, při reálné představě, že vás třeba honí černá puma.
Noradrenalin je dalším stresovým hormonem, který vylučuje dřeň nadledvinek. Noradrenalin zrychluje tep a okysličení těla, jeho úkolem je také zvýšit aktivitu organismu.
Kortizol vyrovnává účinky adrenalinu a noradrenalinu. Jedná se o stresový hormon vylučovaný kůrou nadledvin, který připravuje organismus na působení velkého stresu a na abnormální fyzickou nebo psychickou zátěž. Vysoké hladiny kortizolu v těle ale vypovídají o nadměrném stresu a velké zátěži, což není vůbec žádoucí, protože i tělesné a psychické funkce nám díky tomu způsobují nepříjemné symptomy.
Hormon dopamin pohání k výkonu
Dopamin je velice důležitý hormon, který vzniká v mozku – v hypotalamu a v menší míře také v dřeni nadledvin. Jeho úkol spočívá v motivaci, potěšení – odměně za dobře vykonanou práci či za skvělý sportovní výkon. Dopamin nás pohání, povzbuzuje sexuální funkce a kreativitu. Také při běhu má pohánějící dopamin svůj význam.
Serotonin patří mezi hormony štěstí. Vytváří se v mozku a jeho nedostatek souvisí s depresí, únavou a úzkostmi. Nedostatek serotoninu se dá do těla doplnit prostřednictvím slunečního záření, některých potravin a léků. Serotonin se také vytváří díky uspokojení z fyzické činnosti – běhu.
Doping a steroidy: Příliš testosteronu škodí
Testosteron je také pro běh důležitý, ale není vhodné a zákonné nabízet tělu před výkonem steroidy. Ostatně právě tento zakázaný doping má na svědomí řadu nepříjemných a fatálních následků. Testosteron je mužský pohlavní hormon, který je v malém množství obsažen také v těle ženy.
Při plném výkonu se testosteron přirozeně uvolňuje a pomáhá odbourávat tuky a povzbuzuje v člověku jakousi mužnost a agresivitu, průbojnost při běhu. Je také důležitý pro regeneraci svalů po výkonu. Jeho přirozenou syntézu v těle podporují některé aminokyseliny, proto sportovci nedají dopustit na proteiny, jejichž úloha ve stravě hraje zásadní roli. Nic se však nemá přehánět, protože nadměrný příjem proteinů – bílkovin zase zatěžuje klouby.
Běháním proti depresi
Pokud si tedy chcete naplno užívat život, běhejte s větrem o závod. Ocení to nejen vaše tělo, ale také vaše psychika – duše. Endorfiny působí na bázi opiátů. K uvolňování endorfinů do krve a pořádné euforii – pocitům jako bychom byli na drogách, stačí klidně i jednorázový sportovní výkon. Pokud se budete tréninku běhu věnovat opakovaně, stane se pro vás velmi příjemnou drogou, která umožní vašemu organismu, aby byl zdravý, klidný, vyrovnaný a šťastný. Žádná nemoc ani deprese nebudou mít šanci.
Hormony štěstí a koktejl euforie v našem mozku. Zfetovat se můžete i z jídla.