Nebezpečí ukryté v plechovce. Energetické nápoje mohou způsobit selhání ledvin i srdce
Redakce
20. 11. 2017
Energetické nápoje jsou běžně dostupné všem, kdo potřebují rychlou dávku energie. Víte, že pravidelná konzumace je návyková a způsobuje zdravotní komplikace?
Dobrý sluha, špatný pán
Každý z nás už zažil v životě situaci, kdy potřeboval zahnat únavu a rychle dodat energii nebo povzbudit mozkové závity a lépe se soustředit. Pro takové situace jsou nám k dispozici energetické nápoje. Dopřát si z času na čas okamžitou energii z plechovky není nic špatného. Měli bychom si ale velmi dobře uvědomit, že energické nápoje jsou v podstatě limonády s obrovským množstvím cukru, které obsahují umělý kofein a další povzbuzující látky. Ty při nadměrné konzumaci nesmírně zatěžují lidský organismus a mohou způsobovat zdravotní komplikace vedoucí k závažným onemocněním. Každý „energiťák“ má na obalu informaci ohledně doporučené denní dávky, která by se měla striktně dodržovat. A v tomto ohledu platí pro energické nápoje pravidlo: „méně je někdy více.“
Co všechno na vás číhá
Lidé, kteří konzumují energetické nápoje v nadměrném množství, si nejdříve zadělávají na pálení žáhy, žaludeční potíže a problémy se zažíváním. Vysoké procento obsaženého cukru způsobuje přibírání na váze a může vyústit až v cukrovku. Kofein a další stimulanty mají přímý vliv na krevní tlak a funkci srdce i ledvin.
Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří dlouhodobě konzumují energetické nápoje, si na nich vytvářejí závislost srovnatelnou se závislostí na alkoholu nebo cigaretách. A asi nejhorší věc, kterou můžete udělat, je smíchat energy drink s alkoholem. Látky v něm obsažené sníží vaši schopnost vnímat množství zkonzumovaného alkoholu a dávají tělu informaci, že má energii, i když je unavené. V lepším případě hrozí druhý den nepříjemná kocovina, v horším scénáři může dojít k celkovému vyčerpání organismu a problémům s metabolismem a krevním tlakem.
Jaké látky obsahují energetické nápoje
Když se podíváme na složení energy drinků dostupných na českém trhu, zjistíme, že obsahují víceméně stejné látky. Liší se v nejrůznějších příchutích, velikostech a hlavním rozdílem je především jejich cena. Základní dvě složky, které mají všechny společné, jsou cukr a kofein. Pokud tedy dojdete k názoru, že to v dané chvíli bez „energiťáku“ nepůjde, volte ten s cukrem. Některé firmy totiž nahrazují cukr umělými sladidly. Z těch lidské tělo neumí získat energii a vy tak budete škodit nejen svému zdraví ale také peněžence.
Kofein dokáže potlačit únavu a zbystřit naše smysly. Na druhou stranu může mít negativní vliv na trávení, nervovou a oběhovou soustavu a snižovat účinek některých léků. Nezapomínejte, že jak cukr, tak kofein mají jen krátkodobý účinek. Ve chvíli, kdy vyprchají, budete ještě unavenější, než předtím. Pojďme se teď podívat, jaké konkrétní přísady kromě cukru a kofeinu energetické nápoje obsahují, a jak na lidský organismus působí.
Taurin
Asi nejznámější složka Taurin, je kyselina, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle jako součást žluči. Je zodpovědná za přenos informací v mozku, má vliv na funkci bílých krvinek, reguluje hladinu vápníku v krvi atd. Právě vliv na přenos informací v mozku a jeho rychlost způsobují, že jsme po vypití energy drinku bdělejší a pozornější. Nadměrná konzumace způsobuje průjmy, poruchy paměti a ovlivňuje fungování centrální nervové soustavy. Díky tomu můžou energetické nápoje způsobovat nejen zdravotní problémy, ale také mají vliv na naše chování a jednání.
Zajímavost: „Organismus kočky nedokáže taurin produkovat, a proto se jim musí uměle přidávat do krmiva. Nedostatek taurinu v potravě způsobuje degeneraci sítnice, následné problém s viděním, které můžou vyústit až ve slepotu.
Guarana
Semena jihoamerického keře s poetickým názvem Paulinie nápojná jsou jednou z přísad, která nemá v přiměřeném množství negativní dopad na lidský organismus. Naopak. Má přirozeně stimulační účinky, zlepšuje koncentraci i náladu, tlumí bolesti, nervozitu i příznaky deprese. Pozitivně ovlivňuje paměť, soustředěnost a mozkovou činnost. Lékaři jí doporučují při hubnutí, protože snižuje chuť k jídlu. V Jižní Americe je považována za afrodiziakum.
Glukuronolakton
Tento sacharid se v malém množství přirozeně nachází v lidském těle. Dokáže zmírňovat únavu a má pozitivní vliv na paměť a soustředění. Glukuronolakton dodávaný uměle a ve velkém množství je velmi nebezpečný. Dokonce tak, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin určil bezpečné množství, které upřesňuje, kolik gramů může člověk podle své hmotnosti za den zkonzumovat. Ve větším množství se jedná o vysoce účinnou a návykovou drogu, která odbourává únavu, zábrany a strach.
Tyto tři látky jsou hlavní složky, které energetické nápoje obsahují. Kromě nich se objevují přísady, jako jsou rostlinné extrakty, vitamíny B, ženšen, maltodextrin, umělá sladidla a další. Obrázek o tom, jak moc je tento koktejl zdraví prospěšný, si můžete udělat i z doporučení výrobců. Drtivá většina z nich uvádí, že jejich nápoje nejsou vhodné pro mladistvé pod 18 let.
Energetické nápoje mají alternativy
Pokud vás po přečtení předchozích řádků přešla chuť na další plechovku „energiťáku“ a přemýšlíte, čím příště rychle dobijete energii, není třeba zoufat. Příroda je v tomto ohledu štědrá a možností je víc než dost.
Kakao
Už staří Aztékové si byli vědomi mocné síly kakaa a jeho boby používali nejen pro přípravu povzbuzujícího nápoje, ale také jako platidlo. Semena kakaovníků patří mezi nejsilnější přírodní stimulanty, protože obsahují přes 200 povzbuzujících látek, antioxidanty, hořčík, zinek a vitamíny B a C. Pro dodání rychlé energie přisypte kakao do jakéhokoli smoothie podle vaší chuti a přidejte pár lístků stévie. Toto přírodní sladidlo nemá žádné kalorie, zato je až 300 krát sladčí než cukr.
Zelený čaj a Maté
Pokud se chystáte na dlouhou cestu, zvolte raději než energetické nápoje tento povzbuzující čaj. Můžete ho pít studený i teplý, připravený z nálevu nebo macerovaný. Obsahuje přírodní kofein, který dodá tělu trvalou energii a na dlouho utlumí únavu, ospalost i nervozitu. Pro zvýšení účinku můžete přidat trochu kajenského pepře, který také funguje jako mírný přírodní stimulant. Podobné účinky jako zelený čaj má i jihoamerický bylinný čaj maté. Kromě toho, že příjemně nabudí vaši centrální nervovou soustavu, obsahuje spoustu antioxidantů, vitamínů a má příznivý vliv na trávicí soustavu.
Guarana
O guaraně už byla řeč výše, jako o jediné neškodlivé přísadě, kterou energetické nápoje obsahují. Obvykle se dá pořídit ve formě čaje, prášku nebo tabletek. Guarana obsahuje 3 krát více kofeinu než káva. Prášek se dá použít k výrobě nápojů i pokrmů, které vám zbystří smysly a zaženou únavu. V případě potřeby rychlého dobití energie zalijte domácí sirup horkou vodou a vmíchejte čajovou lžičku guarany v prášku.