Říká se, že každý má svou spřízněnou duši. Co to vlastně je ta spřízněná duše a jak ji poznat? Nevkládáme do existence spřízněných duší zase až příliš naděje? Nečekáme na zázraky, které už dávno máme před sebou a jen je nevidíme? Pojďme si přiblížit dva pohledy na spřízněné duše: psychologické hledisko, které má více vědecký základ, a pak také ezoterické hledisko, které spíše vychází z toho, v co věříme a v co chceme věřit.
Co je spřízněná duše a jak ji poznáme?
Spřízněná duše se popisuje jako člověk, který je nám tak blízký a sympatický, až nás to ohromí. Je to někdo, s kým prožíváme vzácné okamžiky souznění, harmonie a souladu, neskonalého porozumění a splynutí duší. Je to zkrátka náš dokonalý protějšek, vysněný partner, druhá polovina naší duše. Setkání se spřízněnou duší může doprovázet řada pozoruhodných okolností a snů, možná i proletí neviditelné Amorovy šípy naším srdcem. Dostaví se takzvaná láska na první pohled, ohromující okouzlení a zalíbení v tom druhém. Máme pocit, že se známe odjakživa. Že jsme na sebe celý život čekali. Poznáváme něco velmi důvěrně známého, takže nám to může připadat, že jsme potkali svoje dvojče. Svou druhou polovinu, která nám celý život tolik chyběla.
Nyní již máme jasnou představu o tom, kdo je spřízněná duše a jak ji poznáme. Naší spřízněnou duší ale nemusí být jen potenciální partner, může jít například o ženu, s níž se spřátelíme a bude nám více než sestrou, anebo třeba o cizí dítě, které jen tak potkáme na ulici. Může jít také o podstatně starší osobu různého pohlaví. Je třeba si uvědomit, že podmínkou není sexuální přitažlivost! Tady se totiž jedná o spřízněnost ryze duševní, proto není rozhodující ani pohlaví, ani věk.
Fáze zamilovanosti ve vztahu a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka
Jak vysvětlit existenci spřízněných duší?
Pojďme se nejprve zaměřit na psychologické hledisko. Níže najdete seznam všech rozhodující psychologických faktorů:
1. Vysněný partner
Každý z nás touží po dokonalém partnerovi. Sníme o tom, jak by měl vypadat, jaké by měl mít vlastnosti, jak bychom se s ním měli cítit. Pokud potkáme někoho, kdo se už na první pohled a na první dojem takové naší představě přibližuje, můžeme mít pocit, že jsme potkali spřízněnou duši. Často si ale toho člověka jen idealizujeme, přičemž realita bývá někde úplně jinde. Někdy také do druhé osoby projektujeme (projikujeme) své vlastní představy a vlastnosti.
2. Sympatie
Mezi lidmi při setkání rozhodují sympatie či antipatie. A stejně jako magnety se s někým přitahujeme, a s někým zase odpuzujeme. Díky tomuto jevu jednoduše poznáme, zda je ten konkrétní člověk naše “krevní skupina” a budeme si s ním mít co říct, anebo ne. Někdo je nám hned velice sympatický a jiného člověka takzvaně „nemusíme“, aniž bychom vlastně zprvu věděli proč. Někteří lidé mají zase takové charisma a kouzlo osobnosti, že za sebou táhnou davy. Tohle ale také nemusí vůbec znamenat, že dotyčný je naše spřízněná duše!
3. Sexuální přitažlivost
U spřízněných duší není pravidlem, že by byla sexuální přitažlivost více rozhodující než duševní soulad, ale my to někdy v našem hormonálním opojení vůbec nepoznáme. Pokud s někým máme takzvanou silnou “chemii”, hned si můžeme myslet, že je to naše spřízněná duše. Ten člověk nám voní, cítíme se vedle něj jako na drogách a nemůžeme se od něj odtrhnout. V tu chvíli vlastně ani nevíme, co říká a je nám to jedno. Tohle je taková “past”, která nemá se spřízněností duší nic společného.
4. Haló efekt
Haló efekt znamená, že člověka si nějak zaškatulkujeme podle toho, co jsme už o něm slyšeli nebo podle nějakého prvního dojmu. A takto k němu pak přistupujeme, i když se v něm vlastně díky tomuto efektu můžeme mýlit. Pokud si vytvoříme nějaký dojem či iluzi toho, že ten člověk má všechno to, co se nám líbí, můžeme se začít domnívat, že je to naše spřízněná duše. Ve skutečnosti se ale v odhadu tohoto člověka můžeme mýlit.
5. Manipulace
Někdy můžeme také podlehnout manipulaci ze strany dotyčné osoby, která se snaží něco získat. Tento člověk je herec. Hraje, předstírá, přetvařuje se, ukazuje nám svou pózu, která je líbivá navenek. Proto nás může okouzlit a oklamat. Začneme se domnívat, že je to naše spřízněná duše a začneme mu důvěřovat. Přitom mu sedneme na lopatu a bude nás mít tam, kde nás mít chce a potřebuje.
6. Genetická příbuznost
Když potkáte někoho, o kom vůbec nevíte, že jste příbuzní z desátého kolena, můžete vnímat jistou spřízněnost, podobnost či něco důvěrně známého. Tyto sympatie a soulad mezi geneticky spřízněnými lidmi nejsou náhodné. Mezi příbuznými existuje jistá přitažlivost, kterou si můžeme vysvětlovat jako spřízněnost duší. Jedná se o takzvanou genetickou sexuální přitažlivost, která byla poprvé popsána v 80. letech 20. století. Podstatou tohoto fenoménu je, že lidé jsou sexuálně přitahováni jedinci, kteří se jim fyzicky i psychicky nejvíce podobají – tedy těmi, s kterými nejvíce sdílíme geny.
Spřízněné duše v ezoterice
Zatím to tedy stále vypadá, že spřízněná duše může být vlastně kdokoli, kdo je nám sympatický, kdo je s námi příbuzný nebo ten, koho si zidealizujeme. Pojďme se ještě zaměřit na ezoterické hledisko. Toto hledisko vlastně nijak neodporuje hledisku psychologickému. Víme, že podobné se přitahuje k podobnému. Rozhodující tedy není jen genetická shoda, ale také podobný vzhled a konkrétní rysy tváře, což úzce zkoumá takzvaná fyziognomie. Dále může jít o shodné a harmonické aspekty v horoskopu, zejména postavení Luny, čímž se zabývá astrologie. Na stejném principu pak ale funguje také numerologie, která pracuje s čísly v datu narození.
Platonická láska jako smysl života. Proč některé naplňuje víc než reálné vztahy?
Jednoduchým vodítkem by mohlo být například to, že za spřízněné duše se budou považovat ti, kteří se narodili ve stejný den, měsíc a rok. To samozřejmě také odpovídá sourozencům dvojčatům. Tito lidé si mohou být velmi blízcí už proto, že mají stejné postavení planet a stejná čísla v datu narození. Podle ezoterických disciplín právě tyto shodné znaky určují jistou duševní spřízněnost.
Na závěr si uveďme jeden příklad ze života: a sice manželé Zátopkovy. Dana a Emil Zátopkovi se oba narodili 19. 9. 1922. A o jejich spřízněnosti duší opravdu nelze pochybovat…
Zdroje: vlasta.cz, womanonly.cz: Incest – genetická sexuální přitažlivost nebo zvrhlost?, Gibt es Seelenverwandte? Das sagt die Wissenschaft