Extáze a její účinky. Proč se jí říká droga empatie a v čem spočívá její nebezpečí?
Taťána Kročková
2. 3. 2024
Extáze je považována za takzvanou taneční drogu a je též známá pod názvem MDMA nebo „éčko” či případně dalšími slangovými názvy typickými pro danou oblast. Jaké má účinky a v čem může být nebezpečná? Vědci nově také uvažují o možnostech využít extázi například k léčbě depresí nebo posttraumatické stresové poruchy s ohledem na současnou popularitu experimentování s drogami psychology při léčbě duševních potíží. Bránu k těmto experimentům před časem otevřel profesor Stanislav Grof, který testoval drogu LSD v rámci psychoterapie.
Extáze a její účinky
Jaké má extáze účinky? Jako droga, která se nejčastěji bere na různých technoparty ve velké společnosti lidí, umí otevírat dveře k druhým lidem a rozpouští ego a pocit vlastní jedinečnosti. Navozuje euforické pocity radosti a splynutí s prostředím, celým kolektivem, s jednotou, s vesmírem. Mizí veškerý stres a úzkost. Pocity připomínají lehkost bytí, blaha a štěstí, celkově stimulují, takže člověk nepociťuje hlad, únavu ani žízeň a vydrží dlouho tancovat opojen drogou, atmosférou prostředí i hudbou samotnou.
Zesiluje se mu vnímání všech smyslů, radostné emoce a empatie vůči ostatním lidem. Mohou se také dostavit mírné halucinace. Z fyzických nežádoucích účinků se pak ale může objevovat i nevolnost, zvracení, výrazný neklid a též snížení ospalosti. Může se objevit pocení, sucho v ústech a zvýšení tlaku, později se po vyprchání drogy dostavuje pochopitelná velká únava celého těla, ale i výrazné zhoršení nálady.
Rizikem je to, že člověk v opojení se může snadno vyčerpat, dehydrovat a v podstatě své tělo zničit, takže může dojít až ke ztrátě vědomí a vysokému riziku celkového kolapsu.
Droga zesiluje produkci serotoninu, dopaminu a noradrenalinu
Droga působí tak, že výrazně zesiluje produkci serotoninu, dopaminu a noradrenalinu. Jedná se v podstatě o amfetaminový základ, který byl kdysi zneužíván k hubnutí, proto i extáze umožňuje snižování hmotnosti, zabraňuje pocitu hladu a tělo vydává fyzický výkon na maximum, který ani nevnímá. Extáze byla poprvé patentována v roce 1912, přímo jako lék na hubnutí.
Již v 50. letech 20. století byla extáze zkoušena pro použití v psychoterapii, protože otevírala člověka směrem k ostatním lidem, jednoduše řečeno, zlepšovala schopnost komunikace a možnost se otevřít a sdělit své myšlenky a pocity. Takto i umožnila lépe navázat a prohloubit vztah mezi pacientem a psychoterapeutem. S ohledem na její toxické účinky a nežádoucí účinky však byla nakonec tehdy pro legální využití zakázána.
Zneužívání této drogy mezi lidmi na různých akcí se začalo objevovat již v 70. letech 20. století, a to nejprve ve svobodné Americe, dále se extáze šířila do Velké Británie a dalších zemí Evropy.
Kulaté barevné papírky s hezkými obrázky
Tabletky extáze se nabízejí ve formě barevných papírků s různými obrázky, nejčastěji jsou kulaté. Od tohoto vzhledu se odvozuje další slangové pojmenování drogy. Obsah účinné látky se může lišit, obvykle je to 50 až 100 mg, s užíváním se to však nesmí přehnat. Někdo je ale schopen si vzít za jeden večer až několik dávek. Při kombinaci s jinými drogami nebo alkoholem se výrazně zesilují nežádoucí účinky a může to být nebezpečné, proto se to nedoporučuje.
Serotoninový syndrom
Velkým rizikem též může být takzvaný serotoninový šok či serotoninový syndrom, který vzniká nahromaděním serotoninu, který se z těla neodbourává. Výsledkem je pak zesílení somatických nežádoucích účinků, silná nevolnost, hrozící kolaps a stav, který může vést až ke smrti. To se může například stát, pokud člověk užije na party extázi, a přitom užívá dlouhodobě antidepresiva, inhibitory monoaminooxidázy.
Extáze k léčbě posttraumatické stresové poruchy
V současné době se provádějí studie, které mají za úkol otestovat možnost budoucího kontrolovaného a profesionálního použití extáze při psychoterapii u posttraumatické stresové poruchy, také sociální úzkosti, například u jedinců s autismem, u depresí se sebevražednými sklony (jako se dnes již využívá známá droga ketamin), případně také u závislosti na alkoholu.
Zdroje: wikiskripta.eu, healthline.com