Sociální sítě jsou součástí dnešního života. Neváhali jsme proto udělat krátký průzkum, který odhaluje naši závislost. Chráníme své soukromí? Nebo v době plné moderních technologií odhalujeme vše?
Průzkum byl založen na celkem osmi otázkách, které mapovali vztah k životu na sociální síti. Máme jedinečnou příležitost zjistit, jak je takový vztah příznivci i odpůrci hodnocen. Zkuste si sami odpovědět, souhlasíte s nimi?
Řada respondentů se neváhala přiznat, že na Facebooku, u nás nejrozšířenější soc. síti, tráví většinou 3-5 hodin denně. Pouze 10% se pak bez sociálních sítí dokáže obejít a denně jim obětuje méně než hodinu času.
Profilová fotka je základ. Řada našich dotazovaných osob si ji ale mění pouze tehdy, je-li na skladě nová opravdu kvalitní, měsíčně si tak vystačí s jedinou.
Strašně se nudím. Napište mi někdo…
Téměř každý mladý člověk si pamatuje na dobu, kdy zeď svého profilu doslova spamoval nesmyslnými statusy, ve kterých se byl schopen svěřit opravdu se vším. Mnoho lidí to dělá dodnes. Dotazovaných se to ale netýká. Statusy si píšou pouze ve výjimečných situacích, kterými jsou například koncerty zahraničních interpretů, pobyt v zahraničí, nebo vskutku zajímavý víkendový zážitek.
Mít mezi přáteli stovky lidí, které ani neznáte, už prý dávno vyšlo z módy. Bylo nám řečeno, že takové osoby ze svých přátel respondenti jednoduše mažou.
Prezentace téměř nahých fotek odhalujících vaše soukromí by dotazovaným rozhodně vadila. Vždyť co se objeví na internetu jednou, najde se i podruhé a to při takovém pracovním pohovoru nemusí být nic příjemného.
Musím domů zapnout Facebook!
Ano nebo někdy. Takto bez váhání odpovídala většina dotazovaných na otázku, zda okamžitě po příchodu domů jejich kolečko zezelená. Facebook se pro nás stal denní samozřejmostí. Kde je ale hranice občasné kontroly cizích profilů a naprosté závislosti uvažte sami.
Chat se mezi v mezilidské komunikaci řadí na vrchol, je proto logické, že při jeho kolapsu máme pocit pásky přes pusu..
Život offline. Konec sociálních sítí
Sociální síť je pro většinu v současnosti chlebem, bez kterého nelze žít. Jen hrstka by vnímala život bez profilů a statusů pozitivně. Věří, že by tak se svými přáteli trávili víc času na živo a získali by i nový prostor pro atraktivnější aktivity.
Facebook je tu jako nejvěrnější společník bez výjimky kdykoliv. Nahradí nám ale přátele? Obětujeme mu svůj čas, život?