Vědci zkoumající rakovinu zjistili, že v lidském těle je možné pozorovat určité změny více než deset let před vlastním rozvojem rakoviny. Jak je to možné a jak velký milník v léčení rakoviny tento objev může znamenat?
Lidé, u kterých se rozvine rakovina mají totiž kratší tzv. telomery, koncové části chromosomů, do kterých se formuje DNA. Vědci tak navrhli nový test, který je schopen zjistit se 100 % přesností budoucí rozvoj rakoviny až 13 let dopředu. Dokáží pozorovat změny na koncových částech chromosomů, které odpovídají tomu, jakoby byl člověk o 15 let starší, než ve skutečnosti je. Tyto koncové části jsou totiž u lidí s predispozicí rakoviny výrazně kratší, což se začne nejvýrazněji manifestovat zhruba 4 roky před rozvojem rakoviny.
Tento vztah se objevuje v případě velmi širokého spektra druhů rakoviny a lékaři tak mohou predikovat i jakou rakovinou člověk onemocní.
Etickou otázku ovšem přináší samotný fakt vyzrazení predispozice rozvoje rakoviny, což je informace, kterou ne každý si přeje znát. Metoda, která by na základě tohoto zjištění uměla rakovině předejít zatím není známá. Na druhou stranu znalost rozvoje rakoviny v budoucnu nám může pomoci udělat důležitá rozhodnutí a přizpůsobit náš životní styl dané predispozici, či si uspořádat životní otázky.
V USA se už ale nyní ozývají otázky, jak toto zjištění ovlivní ceny a vůbec možnost účastnit se zdravotního pojištění, které zohledňuje míru rizikovosti daného pacienta právě pro pojišťovnu.
Stanfordská univerzita nyní pracuje na projektu, který byl měl pomáhat zkráceným telomerům dorůst a opravit se. Nezbývá nám než jim přát co nejvíce úspěchu a doufat, že se jim tento problém podaří rozklíčovat co nejdříve.