Přečtěte si rozhovor se známým českým kuchařem Filipem Sajlerem a dozvíte se, co pro něj znamená vaření a co dělá kromě pořadu Kluci v akci.
Filip Sajler se narodil v roce 1979 a živí se jako kuchař. Má mnoho zkušeností z českých i zahraničních restaurací. Zúčastnil se mnoha kulinářských soutěží a získal na nich také několik ocenění.
Je členem Českého národního kulinářského týmu a do povědomí televizních diváků se dostal díky pořadu Kluci v akci, kde vaří spolu se svým kolegou Ondřejem Slaninou.
Chci být kuchařem
Zajímá vás, jak se vlastně dostal Filip k vaření? „Jako vše v životě to byla náhoda, moc jsem nevěděl, co dělat, šel jsem na hotelovku, náš obor zrušili, tak jsem začal vařit a jsem za to moc rád, je to úžasná práce,“ říká Filip.
Filip se rozhodl být kuchařem náhodou. Zdroj: sxc.hu
Že se chce vařením živit, si uvědomil v pražském hotelu InterContinental a už ho to nepustilo. „Měl jsem štěstí na skvělé kolegy, kteří mě hned v začátku pomohli naučit se to, co by měl každý kuchař umět,“ dodává.
Kluk v akci
Filip se proslavil, mimo jiné, také pořadem Kluci v akci, což je pořad o vaření, ve kterém vaří společně s Ondřejem Slaninou. O natáčení říká, že je to zábava, i když někdy je to taky náročné a pořádná dřina. „Co se týká perliček z natáčení, myslím, že každý tam máme něco vtipného, ale moc bych to nepublikoval,“ směje se Filip.
Kromě Kluků v akci je Filip spolumajitelem a šéfkuchařem ve společnosti Perfect Catering, která nabízí cateringový servis a ojedinělá řešení pro firemní a společenské akce.
A pak je tu Perfect Canteen. Společnost, která denně uvaří poctivým přístupem jídlo pro zhruba 1 500 lidí ve firmách a office centrech. „No a tím poctivým přístupem myslím, že jsme pyšní na to, že vaříme z klasických potravin a ne z pytlíkových náhražek,“ vysvětluje Filip.
Vaření doma a v práci
Když jsem se zeptala, co Filipa na jeho povolání nejvíc baví, řekl, že kombinace poctivého řemesla a kreativity. „Je to takové umění na talíři a to mě naplňuje.“
V domácnosti se ve vaření s manželkou střídají.
Co se týká vaření v domácnosti, mají s manželkou přípravu jídel rozdělenou. „Vaříme oba, manželka většinou ve všední den a já víkendy a speciální události,“ říká. No, a když se mu večer po práci už nechce vařit, otevře si láhev dobrého vína nebo si dá zmrzlinu.
Mezi Filipovy nejoblíbenější světové kuchyně patří kromě české také italská či asijská. „Ale baví mě mnoho dalších jídel, šéfkuchařů a metropolitních kuchyní jako je Singapore, London, Barcelona a další,“ dodává.
Projekt Pankrácký rynek
Filip je plný energie a nápadů, protože už plánuje další kulinářský projekt. „Momentálně připravujeme projekt s názvem Pankrácký Rynek – v podstatě to bude tržnice, ale pod střechou – kde bude možné nakoupit poctivé potraviny.
Vše, co si představíte… maso, ryby, zeleninu, koření, sýry, různé delikatesy, a tak dále. A také se tam dobře najíte. Bude zde i bistro, ve kterém z těchto potravin budeme vařit,“ vysvětluje.
Recept na závěr
Na otázku, jestli má Filip nějaký zaručený recept na jídlo, se kterým zaboduje u žen, odpověděl: „Já myslím, že recept, kterým určitě zabodujete je, když budete galantní, pozorný a vtipný.“ Nakonec však přece jen jeden recept prozradil.
Zkuste si připravit vařený květák a romanesco v bylinkové páře podávané s holandskou omáčkou s chutí hořčice a křenu.
Na čtyři porce budete potřebovat:
1 menší fialový květák
1 menší romanesco
na vonnou páru:
směs bylinek – estragon, plocholistá petržel, tymián, saturejka, citrónová tráva, vavřín
sůl
střik olivový olej
0,75 l vody
pár kapek estragonového octa
na omáčku:
3 lžíce vinného octa
drcený bílý pepř
4 žloutky
4 lžíce vývaru ze zeleniny
300 g přepuštěného másla
sůl
šťáva z půlky citrónu
lžíce křenu
lžíce anglické hořčice
kerblík na ozdobu
Vodu svaříme společně s bylinkami, solí, olejem a octem. Květák a romanesco rozebereme na růžičky, upravíme na pařák a nad vonnou párou pod poklicí vaříme na zkus.
Romanesco je zelenina podobná květáku.
Ocet krátce svaříme s bílým pepřem. Žloutky vyšleháme s vývarem, octem a pepřem. Zvolna za stálého šlehání nahříváme ve vodní lázni a přiléváme přepuštěné máslo.
Když omáčka pěnově zhoustne, odstavíme a dle potřeby dochutíme citronovou šťávou, solí, lžící strouhaného chřestu a hořčicí. Ihned podáváme s teplou zeleninou a zdobíme kerblíkem.