Finanční popírání a odmítání. Proč se někteří lidé vyhýbají penězům?
Jana Albrechtová
23. 4. 2018
Peníze hýbou světem. Každý je chce mít, protože si za ně můžete koupit spoustu skvělých věcí. Ve společnosti budete něco znamenat a konečně si vás začne rodina vážit. Konečně si budete vážit sami sebe. Vážně? Vážně toto všechno peníze dokáží? Jak to vypadá, když má člověk z peněz hrůzu a odmítá je a jak naopak, když z nich hrůzu nemá, ale měl by mít a finance tak popírá?
Hovory o penězích jsou tabu
Hovory o penězích nejsou v naší společnosti zrovna moc oblíbené. Podle studie Ally Bank shledalo 7 lidí z 10 za nezdvořilé hovořit o penězích. O penězích lidé také neradi hovoří v rámci rodiny, děti nevyjímaje, což bohužel dětem k finanční gramotnosti v dospělosti nepřispěje.
Generaci Y není téma financí cizí
Na druhou stranu mileniálové (generace Y, zkrátka lidé narozeni v letech 1986 – 1997) často o svých osobních financích hovoří se svými partnery. Že toto je dobrý způsob komunikace potvrzují i četné výzkumy, které tvrdí, že právě finanční potíže bývají jedním z nejčastějších důvodů k rozvodu.
Mě se to netýká
I přesto však problémy s financemi jsou, byly a také budou. Vždyť se podívejte na to množství osobních bankrotů nebo exekucí. Ono je mnohdy jednodušší nasadit si na oči klapky a dělat mrtvého brouka aka „mě se to netýká“. Problém je, že to tak nejde dělat donekonečna a jednoho dne vám ty klapky spadnou, nebo vám je někdo násilím strhne.
Finanční odmítání
Neumíte si pod pojmem finanční odmítání představit nic konkrétního? Tak takto lidé, kteří peníze odmítají, uvažují: Velké množství peněz vám nepřinese nic dobrého, jsou špatné a měli byste se jim vyhýbat. Bohatí lidé se ke svému bohatství dostali vykořisťováním ostatních lidí a všichni boháči jsou špatní.
Jaký je člověk, který peníze odmítá?
Člověk, který peníze odmítá, vydělává daleko méně peněz, než by byl schopný vydělat, kdyby měl podobné smýšlení o penězích jako jeho vrstevníci. I přestože by mohly peníze jeho rodině hodně pomoci, raději je daruje třeba na charitu. Stejně tak odmítá povýšení a ostatní pracovní příležitosti, které by mohly jeho finanční jistoty zlepšit. V práci zadarmo nevidí takový člověk problém, ba naopak ji vítá. Věří, že nemít peníze je něco víc, než je mít, proto se odmítači cítí být nadřazeni nad bohatými lidmi, kteří v penězích vidí smysl všeho.
Rodinné postavení nebo negativní zkušenost
Odmítáním peněz velmi často trpí lidé z dělnických rodin, kde rodinní příslušníci bohaté lidi pro jejich bohatství odsuzovali. Peníze také často odmítají lidé, kteří mají s těmi konkrétními penězi špatnou zkušenost, pojící se například se zneužíváním či znásilněním.
Jak vypadá člověk, který peníze odmítá?
Jako člověka s finančním odmítáním si můžete představit osobu, která není bohatá. Ba právě naopak. Může být velmi zadlužená. Zkrátka a dobře, tyto peníze, které si půjčí, nepoužije sám pro sebe, ale pro ostatní. Může trpět mesiášským komplexem a darovat tak peníze kostelům nebo bezdomovcům. Myslí si totiž, že na světě jsou lidé, kteří jeho peníze potřebují víc než on.
Muži v penězích vidí moc, ženy zlo
Velmi často v ohrožení finančního odmítání jsou ženy. Muži pochopitelně také, ale v naprosté většině případů to bývají především muži, kteří penězích vidí prostředek moci a schopnosti ovládat ostatní. Ženy naproti tomu v penězích mnohdy vidí příčinu všeho zla.
Když se štítíte jen části peněz
Finanční odmítání může také souviset s dědictvím. Pokud například zdědíte majetek po někom, kdo vás dříve sexuálně zneužíval, anebo když vám vyplatí pojistku po smrti manžela, člověka, kterého jste milovali a který vám teď velmi chybí. Tito lidé ovšem neodmítají veškeré peníze, ale pouze peníze spojené s negativní zkušeností anebo se zemřelou milovanou osobou. Považují tak tyto konkrétní peníze za špatné. Mnohdy právě proto peníze velmi rychle utratí za hlouposti anebo je prostě darují.
Boty a plastické operace za 7 milionů dolarů
Příkladem tohoto je žena, která ztratila manžela 11. září 2001. Z federálního kompenzačního fondu obětí jí bylo vyplaceno 7 milionů dolarů. Tato velká suma peněz jí vydržela celých pět let, které strávila placením plastických operací prsou svým kamarádkám, kupovala výlety pro přátele, rekonstruovala dům či nakupovala drahé boty, kterých doma měla přes 300 párů.
Když objevíte světlou stránku peněz
S finančním odmítáním to však nemusí končit vždy špatně. Příběh jednoho muže je toho důkazem. Jeho otec, průmyslník, byl velmi bohatý. Ovšem jeho synovi se nelíbilo, jak zacházel se svými zaměstnanci. Po smrti svého otce tak nechtěl přijmout dědictví a chtěl se jej zbavit. Jeho terapeut mu však poradil, aby o penězích přemýšlel jinak. Nakonec se tento muž zapojil do skupin, které obhajují práva amerických pracovníků a finančně jim dosud pomáhá.
Finanční popírání
Možná se občas ptáte: Za co jsem ty peníze mohla proboha utratit? Pak se podíváte na výpis z účtu a najednou se díváte pravdě do očí. Není tedy jednodušší ten výpis neotevírat a dělat, že nepřišel? Že tam ty peníze prostě být musí, protože jste ten výpis z účtu ani neviděli? A když jdete na platební kartě do mínusu, není lepší neotevírat upomínky a nebrat neznámá čísla?
Peníze jako noční můra
Pokud jste někdy takový pocit měli nebo dokonce podobným způsobem jednáte, velmi pravděpodobně máte blízko anebo trpíte určitou formou popírání peněz. Lidé nacházející se v popření peněz trpí obrovskými úzkosti, a to tak, že je pro ně velmi obtížné mluvit nebo dokonce myslet na ně.
Jak poznáte, že trpíte popíráním peněz?
Nevěnujete pozornost výpisům z banky, fakturám po splatnosti. Neváháte si také půjčit od rodiny či přátel, protože vám peníze nestačí a neustále nové kreditní karty u vás nejsou ničím neobvyklým. Zhruba máte ponětí o tom, kolik peněz máte, ale že byste přesně znali svou finanční situaci dopodrobna, to se říci nedá. Nevíte ani přesně kolik komu dlužíte, jaké jsou úroky a kolik vás nakonec vaše půjčky budou stát. Že se vyhýbáte konverzaci o penězích s partnerem a členy rodiny je hlavně proto, že věříte, že všechno se nějak vyřeší, a když už na vás přitlačí, ujistíte je, že s rodinnými financemi je všechno v naprostém pořádku.
Peníze jsou spouštěči rodinných konfliktů
Lidé, kteří finance popírají, mají v hlavě zafixováno, že by se s partnery či rodinou nemělo nějak často o penězích mluvit, protože peníze bývají často předmětem rodinných sporů.
Někteří lidé prostě mají sen
Takový ten sen, kterému velmi věří. Například, že se stanou slavnými spisovateli. Není vyloučeno, že se jimi skutečně nestanou, ale co do té doby než se slavnými stanou? Nenapadne je, že by si měli najít práci.
Nakonec si problém uvědomí, bývá ale už pozdě
Lidé si uvědomí, že mají problém až ve chvíli, kdy se něco hodně vážného přihodí. Velmi často to tak bývá bankrot, vystěhování nebo rozvod. V některých případech může dokonce finanční popírání vést až k sebevraždě.
Touha vyrovnat se někomu vás může stát všechno
Viděli jste film Jonesovi? Pokud ne, dovolte mi krátké připomenutí. Tato rodinka se přestěhuje do jedné bohaté čtvrti. Okamžitě tam zapadnou, protože jsou prostě úžasní, mají skvělé věci a být přítelem takto bohatých a fajnových lidí, je prostě sen. Lidé nechtějí být pouze jejich přáteli, ale chtějí být jako oni. Ne však všichni na to mají. A to je ten problém. Jonesovi vlastně nejsou rodinou, ale zaměstnanci marketingové firmy. Jenomže to ostatní netuší. Netuší to ani jejich soused, který by chtěl být jako pan Jones, který se zadluží natolik, že když jej dluhy dostihnou, spáchá sebevraždu.
Nikdy se s nikým nesrovnávejte
Co si budeme povídat, peníze jsou fajn, ale nejsou natolik skvělé, aby váš život zcela ovládly a aby jej zruinovaly. Vy jste vy a neměli byste se srovnávat s někým jiným. Rodiče se vám snažili zajistit hezké dětství, mohli jste jezdit na všechny školní výlety, rodiče s vámi jezdili i pravidelně na dovolené, podporovali vás na studiích.
Jaká je vaše startovací pozice?
Nedali vám však byt a nové Audi jako rodiče vašeho kamaráda. Abyste se srovnáváním se s někým nezbláznili, musíte si vždy uvědomit svou startovací pozici. Možná běžíte delší dobu, možná překonáváte větší překážky, ale jste tam, kde jste jen díky sobě. Váš kamarád naproti tomu možná ani tak dlouho neběží a jeho trať je zcela prosta překážek. Když ovšem na nějakou překážku narazí, bude mu možná dělat velké problémy ji překonat, kdežto vám ne. Důležité je i na hendikepu hledat to pozitivní. Nikdy nic není tak černé, jak se zpočátku zdá a ani tak růžové.