Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

FOTO: Nemoc dna. Známe všechny její příznaky. Není to jen nemoc kloubů!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

10. 9. 2017

Dna je velmi častým zánětlivým onemocněním kloubů neboli artritidy. Jak ji poznáte a co ji způsobuje?

Nemoc králů

Onemocnění odborně označované jako arthritis urica je známé pod mnoha názvy od dny přes pakostnici a podagru až po lidové „nemoc králů“. Jedná se o metabolickou nemoc, jejíž příčinou je nadbytek kyseliny močové.

Za své vznešené přízvisko vděčí dávnověkým bohatým vládcům a jejich rodinám, kteří si ve svých dobách jako jediní mohli dovolit konzumovat hodně jídla, zejména maso, a tak se u nich také mohla objevit artritida. Dnes už však dna může ohrozit každého.

Jak vzniká dna?

Dna označuje metabolickou poruchu, kdy tělo v dostatečném množství nelikviduje tzv. puriny, které jsou zodpovědné za nadměrnou produkci kyseliny močové. Organismus totiž není schopen vytvářet dostatek trávícího enzymu urikáza, který tuto kyselinu oxiduje.

Bez oxidace kyseliny močové není možné, aby byla vyloučena, a tak se hromadí v krvi a tkáních. Následně nadbytečná kyselina krystalizuje v kloubech, kde svými krystalky, které mají podobu jehliček, poškozuje klouby. Krystaly pak svými hroty pacientovi způsobují ostrou bolest.

Příznaky nemoci

Prvními příznaky standardně bývají prudké bolesti. Ty se nejhojněji objevují v malých kloubech na rukou a nohou. Kyselina močová se ráda usazuje v kloubu na palci dolní končetiny. Dna ale může zasáhnout také klouby v ramenech, prstech na rukou anebo třeba ušní lalůček. Krystalky postiženého často omezují v pohybu.

Dna se poté obvykle přehoupne v zánět, kdy zkrystalizovaná kyselina močová začne napadat bílé krvinky. Postižené místo je pak velmi citlivé a zvenčí se rozvoj zánětu projevuje napnutou lesklou kůží, červenáním a otékáním napadených kloubů.

Babské rady na bolest kloubů. V Rusku vyrábí obklad z hořčice

Stadia dny

Prvním stadiem nemoci jsou akutní záchvaty, kdy bolesti kloubů přetrvávají zpravidla pár dní. Spolu s nimi se může objevit horečka nebo zimnice. V takzvaném interkritickém období mezi záchvaty, které většinou trvá půl až dva roky, pacient nepociťuje žádné obtíže.

Závěrečným stadiem je takzvaná chronická tofózní dna, kdy se tofy, ložiska krystalů kyseliny močové, ukládají do chrupavky kloubu i mimo kloub a jsou již viditelné na pohled. Onemocnění může vyústit také v močové kameny či dokonce v poškození ledvin.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Dnou trpí zhruba jedna desetina české populace, přičemž nejohroženější skupinou jsou muži, kteří tvoří zhruba 90 % všech nemocných. Riziko vzniku pak rapidně stoupá po 40. roce věku. Onemocnění může mít dědičnou povahu, často si ho ale lidé přivodí sami, a to zejména nezodpovědnou životosprávou.

Co pomůže na zánět šlach? Ulevte svým svalům a kloubům od bolesti

Co způsobuje dnu?

Vznik dny může ovlivnit celá řada faktorů. Mezi ty hlavní patří přílišná konzumace bílkovin, zejména pak masa, a alkoholických nápojů, nadváha, stres, nedostatek tekutin nebo některých vitamínů a obecně nezdravý životní styl.

Léčba dny

Při propuknutí dny je obvykle potřeba radikálně změnit životný styl a přejít na přísný dietní režim. K léčení dny se dále používají léky jednak na snižování tvorby kyseliny močové, a jednak na podporu jejího vylučování. Existuje také spousta podpůrných přírodních přípravků terapie, jako například tablety vojtěšky.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

FOTO: Nemoc dna. Známe všechny její příznaky. Není to jen nemoc kloubů!