GAPS dieta: Hubnutí i duševní zdraví v jednom!
Taťána Kročková
22. 4. 2020
GAPS dieta je nový typ diety slibující kromě hubnutí i vyléčení chronických diagnóz, se kterými si lékaři neví rady. O jaká onemocnění se jedná a pro koho je GAPS dieta vhodná?
Co je GAPS dieta? Jojo efekt nečekejte!
GAPS dieta je speciální stravovací systém, který slibuje nejen hubnutí, ale i pomoc s vyřešením mnoha zdravotních potíží, které souvisí s funkcemi mozku a nervového systému. Ve zkratce to znamená, že pokud budete držet GAPS dietu, budete spokojeni fyzicky i psychicky. Jojo efekt určitě nečekejte, GAPS dieta není pouze dočasná a rozhodně nepřináší ani dočasné výsledky.
Tvůrce GAPS diety je Natasha Campbell Mc-Bride a název jejího projektu představuje zkratku z anglického sousloví GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME. Důraz je kladen na vztah mezi zdravými střevy a psychickým zdravím člověka. Bakteriální osídlení střeva a jeho správná funkce představuje základ pro úspěšné zvládnutí GAPS diety.
Kdo je Natasha Campbell Mc-Bride?
GAPS dieta má svou zakladatelku. Je jí lékařka Natasha Campbell Mc-Bride, která vystudovala neurologii a časem přesídlila do Anglie. Tam se provdala a začala pomáhat manželovi s firmou distribuující potravinové doplňky. Časem si udělala kurz výživového poradce a rozhodla se šířit své zkušenosti s GAPS dietou, pomocí níž se její syn vyléčil z autismu. Natasha Campbell Mc-Bride ke své GAPS dietě nabízí také různé potravinové doplňky, ale i doporučuje, aby si lidé, kteří se rozhodli vyzkoušet GAPS dietu, potraviny co nejvíce zpracovávali a vyráběli sami.
GAPS dieta: Jídelníček tvoří hodně omega mastných kyselin a proteinů
Co tvoří základ GAPS jídelníčku? Kromě jiného jsou to velice cenné omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které jsou velice prospěšné pro naše zdraví. GAPS dieta obecně nabízí konzumaci tuků ve velkém, ovšem jedná se o zdravé tuky. Ty tedy můžete jíst ve velkém množství, ideálně v kombinaci s dostatkem kvalitních živočišných bílkovin, mezi které patří nejen maso, ale také vejce a mléčné výrobky.
Ideální volbou pro GAPS dietu jsou ryby, které obsahují jak aminokyseliny, tak i esenciální mastné kyseliny. V GAPS jídelníčku by neměla chybět zelenina a velmi se doporučuje přepuštěné máslo ghí. Jak je vidět, sacharidy v GAPS dietě rozhodně nenajdete.
Jak vypadá dieta založená na ketóze? Musíte se spokojit s masem, mlékem a zeleninou
GAPS dieta: Co jíst pro zdravá střeva?
Mikrobiální osídlení střeva, mikrobiom, je základ pro zdraví celého člověka. Mikrobiom ovlivňuje nejen strava, ale také celkový životní styl nebo užívané léky. GAPS dieta pro zdravá střeva je postavena na základě, který tvoří především bílkoviny a tuky. Dieta je nízkosacharidová a srovnatelná například s paleo dietou.
Pro zdravá střeva je podle tvůrkyně GAPS diety Mc-Brideové důležité vystříhat se sacharidů, tedy i obilovin a lepku, a ve stravě naopak preferovat bílkoviny, tuky, čerstvou zeleninu, avokádo, olivy, kokos nebo tučné ořechy, tučné sýry a především fermentované potraviny. Je také vhodné omezit nestravitelné zbytky potravin a hrubou vlákninu, například slupky nebo semínka.
GAPS dieta slibuje vyléčení autismu a dalších nemocí
GAPS dieta údajně léčí či zlepšuje projevy poruch jako je autismus, specifické poruchy učení – ADHD, dyslexie a další, schizofrenie, deprese, dále potravinové alergie, artritida a mnohé zažívací potíže.
Natasha Campbell Mc-Bride tvrdí, že se jí podařilo díky GAPS dietě vyléčit svého syna z autismu. Je přesvědčena o tom, že za autismem nestojí genetika, ale nesprávné osídlení střeva. Uvádí, že v dnešní době čelíme epidemii autismu a počet lidí s diagnostikovaným autismem roste. Proto se snaží o propagaci GAPS diety, která umožňuje nejen hubnutí a upevnění fyzického zdraví, ale slibuje také zdraví našeho mozku a vyléčení duševních poruch. Jednoznačně vědecky prokázat se to však nedá.
60 dní bez cukru. Zhubněte a poznejte další výhody, proč nejíst cukr
GAPS jídelníček je nutné obohatit o probiotika!
U GAPS diety lze z nápojů popíjet i mléko, především jako kefír, zakysanou smetanu nebo jogurt, pokud ovšem snášíte dobře mléčné produkty a netrpíte alergií na bílkovinu kravského mléka. Jakékoliv zakysané mléčné produkty i jiné fermentované výrobky jsou tedy povoleny. Pro zdravá střeva potřebujeme, abychom měli ve stravě dostatek laktobacilů. Strava s obsahem probiotických kultur je proto velmi žádoucí.
Kysané zelí a šťáva z kysaného zelí je dobrá volba, kromě toho si doma můžete začít připravovat fermentovanou zeleninu. Pomocí těchto potravin dojde ke správnému mikrobiologickému osídlení střeva.
GAPS dieta a káva
Může se při GAPS dietě pít káva? Neuškodí nám kofein? Jak má vypadat složení tekutin při dodržování GAPS diety? Velice se doporučuje pití čisté vody, případně si také můžete dát vodu s citrónem. Ovocné a zeleninové šťávy jsou povoleny ve velkém množství, váš odšťavňovač tedy pojede naplno. Neměla by chybět ani šťáva z kysaného zelí, která je velice zdravá pro střeva. Doporučují se také pít bylinkové čaje, které jsou vhodné na podporu detoxikace nebo zažívání, například máta peprná, kořen smetanky lékařské, čekanka, měsíček lékařský a mnohé další.
Káva však příliš zdravá není. Můžete si dopřát šálek kávy, ale spíše slabé a hlavně čerstvě namleté. Na instantní kávu zapomeňte. Povolenou variantou může být i takzvaná bílá káva z pražené čekanky.
GAPS snídaně: Masový vývar je nejlepší!
Pokud jste byli zvyklí snídat obilné kaše nebo pečivo, při GAPS dietě na tyto potraviny rozhodně zapomeňte. Možná to zní trochu nepředstavitelně, ale GAPS dieta doporučuje jako ideální snídani pořádný masový vývar, který vás posílí a nakopne k celodennímu výkonu. Kromě masového vývaru si klidně můžete dopřát i vajíčka nebo třeba banány s bílým jogurtem a makadamovými ořechy.
GAPS: Úvodní dieta pro očistu střeva
Úvodní dieta nabízí vyčištění střeva při zahájení GAPS diety, aby se mohl nastartovat celý léčebný proces. Protože podle GAPS diety skutečná příčina zdravotních problémů tkví v zanesených a nemocných střevech, je potřeba nejprve střevo pročistit od usazenin, toxických látek, nestrávených zbytků vlákniny a dalších potravin. Úvodní dieta GAPS pomáhá při trávicích potížích, chronických průjmech, chronické zácpě, při nadýmání a potravinových alergiích. Je vhodná také u osob se zvýšenou propustností střeva.
Vzhledem k probíhající detoxikaci střeva se GAPS úvodní dieta nedoporučuje v době těhotenství a kojení. Úvodní dieta má 6 fází, ve kterých se postupně přidávají další potraviny. Velmi příznivý účinek mají například masové vývary. Počítejte s tím, že GAPS dieta se sestává z velkého podílu tuků a masa. Úvodní dieta je bezezbytková, vyvarujte se tedy potravin, které obsahují semínka, ořechy, hrubou vlákninu a nestravitelné součásti stravy.
GAPS: Plná dieta a živá kultura
Po pár týdnech držení úvodní GAPS diety je vhodné přejít na plnou GAPS dietu. Natasha Campbell MC-Bride doporučuje, aby se tato plná GAPS dieta dodržovala minimálně 2 roky. Teprve po 2 letech lze zhodnotit, zda se vám již střevo zahojilo a těšíte se plnému fyzickému i duševnímu zdraví. Nezapomínejte na živé kultury a konzumaci dostatku probiotických potravin. Zdravé střevo = zdravý mozek.
Co jíst při GAPS dietě:
- maso, ryby, masové vývary
- zeleninu čerstvou, zeleninové šťávy, fermentovanou zeleninu
- vydatné zralé ovoce a ovocné šťávy, avokádo
- koření, bylinky
- zakysané mléčné výrobky a tučné sýry
- vejce
- kvalitní rostlinné tuky a olivy
- tučné ořechy