Menu
WomanOnly
Zahrada

Gerbery do vázy, květináče i na záhon. Jak o ně pečovat, aby prospívaly?

Gerbery patří mezi květiny, které zaujmou především svou barevností. V téměř každém květinářství je lze koupit jako řezané květiny do vázy či jako součást kytice, můžeme je však pěstovat také v květináči nebo na záhoně. Co obnáší péče o gerbery na zahradě a v bytě? Jak se postarat o gerberu po odkvětu? A jaké choroby a škůdci gerbery ohrožují a jak proti nim zasáhnout?

Jak na to, aby řezané gerbery vydržely co nejdéle?

Gerbery patří k nejžádanějším řezaným květinám. Jsou skutečnou ozdobou interiéru, a tak je chceme udržet co nejdéle krásné. Jenže jak na to? Existuje vůbec nějaký způsob, jak životnost řezaných květin prodloužit?

Na trvanlivost květin ve váze má zásadní vliv způsob seříznutí, způsob napájení i původ, respektive způsob pěstování. Často bývají pěstované tak, aby rostly co nejrychleji, což má na jejich kvalitu a následnou životnost negativní dopad. Skladování sklizených květin v chladném prostředí jim rovněž příliš neprospívá. Mnohdy tedy vydrží pouze pár dní, ačkoliv se o ně staráme skutečně svědomitě.

Průměrně gerbery vydrží zhruba 5 dní, přičemž šanci na delší životnost mají ty od českých pěstitelů, sklizené až po úplném vyzrání květů. V takovém případě mohou řezané gerbery v běžné pokojové teplotě vydržet až dva týdny. Do vázy nalijeme tolik vody, aby bylo ponořeno max. 5 cm stonku, a pravidelně ji vyměňujeme. Živnost je možné prodloužit také přidáváním výživy pro řezané květiny, popřípadě podélným rozříznutím části stonku.

Pokojové rostliny, které čistí vzduch ve vašem domě. Čím si ozdobit okolí?

Jak pěstovat gerberu v květináči?

Pokud chceme, aby gerbery dlouho vydržely, je lepší si je pořídit v květináči. Jsou dostupné v mnoha barvách od červené a růžové po žlutou a oranžovou, tudíž je rozhodně z čeho vybírat. Gerbery sice nepředstavují typické pokojové rostliny a vyžadují poměrně hodně péče, nicméně pěstovat je v pokojových podmínkách lze. Jak na to?

Gerbery jsou trvalky, které rozkvétají v únoru nebo březnu a kvetou až do zimy. V létě vyžadují slunné stanoviště, proto je vhodné je umístit například na terasu nebo na balkon. Během zimy potřebují dost světla a teploty přibližně 5 až 10 °C. Jakmile se začne oteplovat, můžeme gerberu přenést do teplejší místnosti nebo rovnou ven.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Jak často zalévat gerberu v květináči

Při pěstování gerber v květináči je nutné pamatovat na pravidelnou zálivku. Zaléváme tak často, aby substrát nikdy úplně nevyschnul a gerbera nezačala uvadat. Měl by však být spíše mírně vlhký, aby nedocházelo k uhnívání kořenů a následnému úhynu rostliny.

Substrát a hnojivo pro gerberu v květináči

Pro gerbery je ideální dobře propustná zemina sestávající ze směsi rašeliny, kompostu a perlitu nebo písku. Určitě bychom neměli zapomínat na pravidelné hnojení hnojivem na pokojové rostliny, které přidáváme do zálivky jednou za 14 dní.

Jak pěstovat gerbery na zahradě?

Gerbery je možné pěstovat také na zahradě, a to za podmínek podobných těm, které jsme uvedli výše. V létě potřebují slunce, teplo a dostatečné zalévání, v zimě naopak chlad a méně vody. Gerbery pěstované v záhonu je v zimě nutné zakrýt chvojím, jinak by umrzly. Pokud máme gerbery na zahradě v květináči, stačí je na zimu přenést do chladné místnosti s teplotou 5 až 10 °C.

K bohatému kvetení potřebují gerbery přihnojovat hnojivem na kvetoucí rostliny, a to alespoň během vegetačního období jednou za 14 dní.

TIP! Gerbera je jedlá květina. Pokud tedy nepoužíváme chemické postřiky, můžeme ji využít také v kuchyni – například jako ozdobu na dort nebo jiný druh zákusku.

Jak prodloužit životnost řezaných květin? Jen čistá voda ve váze nestačí

Co s gerberou po odkvětu?

Jakmile gerbera odkvete, je potřeba vytrhnout stonek z růžice listů, čímž zabráníme rozvoji houbových onemocnění. Zároveň co nejdříve odstřihneme každý odkvetlý květ.

Pokud některý z odkvetlých květů zapomeneme odstranit, vytvoří se nám ochmýřená semena, pomocí nichž můžeme gerberu namnožit. Vhodná doba pro množení gerber ze semen je březen až říjen, přičemž ideální je teplota kolem 20 °C. Klíčení semen trvá přibližně 14 dní. Využít můžeme substrát pro množení, který udržujeme vlhký. Zeminu lze překrýt plastovou fólií, která zabrání vysychání substrátu, je však nutné ji sundat v okamžiku, kdy zaznamenáme první klíčky.

Jakmile se objeví nové rostlinky, přesadíme je do malých květináčů a dále se o ně staráme jako o plně vzrostlé gerbery v květináči.

Choroby a škůdci

Největší hrozbou pro gerbery jsou houbové choroby, které způsobují vadnutí a následné odumření celé rostliny. Pokud si tedy všimneme hnědnutí jednotlivých částí gerbery, měli bychom co nejdříve použít fungicidy, které si s houbovými chorobami relativně snadno poradí. Ideální je však rozvoji tohoto neduhu předejít – vybrat dostatečně prosluněné stanoviště a především gerberu nepřelívat.

Gerbery jsou ohroženy také škůdci, především mšicemi, molicemi a sviluškami. Najdeme je zpravidla na spodní straně listů, odkud z rostliny sají šťávy. V případě napadení gerbery škůdci je třeba použít speciální chemické prostředky, popřípadě doma vyrobené postřiky s obsahem olejů.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Gerbery do vázy, květináče i na záhon. Jak o ně pečovat, aby prospívaly?