Ginkgo biloba podporuje paměť a cévní systém. Jak ji konzumovat?
Lucie Cermanová
6. 6. 2018
Ginkgo biloba je považována za jednu z nejstarších rostlin na světě. Má velké množství cenných látek a využívá ji nejen lidové léčitelství, ale už přes pět tisíc let i tradiční čínská medicína. Známá je především pro účinky na posilování paměti, činnosti mozku a na koncentraci.
Ginkgo biloba – strom plný síly
Ginkgo bilobu známe také pod názvem jinan dvoulaločný. Jedná se o velmi odolný strom nejen vůči klimatickým změnám, ale také nejrůznějším živlům. Právě pro jeho sílu dokázal tento rod přežít už 100 milónů let.
Složení ginkgo biloby
Dvoudomý opadavý strom je velmi cenný, protože ve složení jeho listů nechybí látky, které mu dodávají řadu schopností. Konkrétně se jedná o flavonoidy, terpeny – především ginkgolidy (komplex látek, které se vyskytují jen u této rostliny), organické kyseliny a další látky.
Ginkgo biloba léčivé účinky
Terpenlaktony a flavonoglykosidy jsou biologicky aktivní látky, které působí především příznivě na zlepšení přísunu krve do mozku a ochranu mozkových buněk. Mezi další přínosy těchto látek patří lepší zásobování kyslíkem a cukrem do buněk. To má za následek zvýšení potenciálu energie. Terpenlaktony a flavonoglykosidy brání seskupování krevních destiček.
Protože se s rostoucím věkem zhoršuje krevní oběh, pleteň nejtenčích krevních cév se postupně ucpává sklerotickými nánosy, důsledkem je pak špatný přísunu krve a tudíž také kyslíku, cukru a živin do mozku a dalších částí těla.
Proto se Ginkgo velmi často užívá k posílení paměti a růstu mozkové aktivity. Sázejí na něj především starší lidé a osoby s psychicky náročnou prací.
Paměťové buňky váží více kyslíku a člověk se svěže a mladistvě. Jestliže vznikají problémy se zapomínáním, často lidé spoléhají právě na tuto rostlinku a přípravky z ní. V tomto ohledu se doporučuje především pro produktivní osoby ve věku nad 45 let.
Rostlina také pomáhá se vyrovnat se stresem a depresemi. Dodává pocit větší energie a pozitivní náladu.
Protože jinan dvoulaločný obsahuje flavonoidy, což jsou antioxidanty, působí rostlina také na boj s volnými radikály a pomáhá lépe zvládat nástrahy moderního života.
Ginkgo biloba je prospěšná při následujících zdravotních problémech
- Poruchy paměti a koncentrace,
- prevence infarktu a mozkových příhod,
- prokrvení mozku, paměti a koncentrace,
- Parkinsonova a Alzheimerova choroba,
- nepravidelná činnost srdce a krevního tlaku,
- odolnost cév a usazování cholesterolu,
- špatné prokrvení končetin, pocit chladných končetin,
- dlouhověkost, anti-aging,
- potíže se zrakem a sluchem,
- astma a různé choroby průdušek a plic,
- alergické reakce,
- problémy s játry a ledvinami,
- nestálá hladina glukózy,
- zlepšení imunity,
- pocity únavy,
- vznik krevních sraženin,
- hojení ran.
Ginkgo biloba – pěstování
Ginkgo sice pochází z Koreje, Číny a Japonska, kde také přirozeně roste, ale protože se dobře ujímá, bývá pěstován i v našich končinách. Najdete ho hlavně jako okrasnou dřevinu v parcích, kde je oblíbený právě pro svou odolnost a životnost. Jinan dvoulaločný je imunní vůči různým chorobám a škůdcům, proto se pěstuje i na zahradách. Dobře se mu daří ve většině půd, nejlépe je mu ovšem v popropustné půdě se sušší jílovitou hlínou. Strom by také měl být v místě, které je chráněné před větrem.
Jinan dvoulaločný se dá vypěstovat ze semen. Potřebuje dostatek místa a v začátcích pěstování obvyklou péči.
Z rostliny se využívají mladé listy a pupeny listů po odkvětu, což odpovídá období od dubna do července. Listy a pupeny se pak suší na stinném místě, kde dobře proudí vzduch.
V jaké podobě konzumovat Ginkgo bilobu
Gingkgo biloba je považována za nejrozšířenější přírodní lék (doplněk stravy) v Evropě. Pokud nechcete trhat listy sami nebo k nim nemáte přístup, dá se Gingko biloba zakoupit v lékárně.
Doporučenou denní dávku představuje 200 mg suchého extraktu, rozdělenou do třech dávek.
Pokud člověk začne tuto rostlinu konzumovat, nemůže počítat s okamžitými účinky. Viditelná změna se dá pozorovat alespoň za 4-6 týdnů.
Roztroušená skleróza: Léčba může být různá, pomoct mohou lázně
Ginkgo biloba: příprava čaje
Čaj z této rostliny se připravuje většinou ze sušených listů, které spaříme vroucí vodou. Do čtvrt litru vody dáme vrchovatou kávovou lžičku listů a necháme luhovat 10 minut. Doporučuje se pít maximálně 3x denně.
Kromě sušených listů se dá pořídit tato rostlinka ve formě tablet nebo tinktury. Ginkgo biloba – tablety se dají sehnat v různé podobě a složení, proto je třeba dobře číst etikety.
Ginkgo biloba v podobě tinktury
Tinktura je pro léčení velmi účinným prostředkem. Vyrobit si ji můžete i sami. Stačí na to alholický destilát, ve kterém se macerují sušené nebo čerstvé listy. Dají se využít i upražená semena. Vložíme je do uzavíratelné nádoby, a zalijeme alkoholem tak, aby byly úplně ponořené. Macerujeme na suchém místě čtyři týdny a každý den dobře protřepeme. Pak nálev slijeme a výslednou tinkturu užíváme po kapkách. Na užívání by si ale měly dát pozor osoby s vysokým krevním tlakem. Doporučené dávkování jako prevence je 3x denně čajová lžička.
Nežádoucí účinky
Užívání je bezpečné. Pouze pokud by došlo k dlouhodobému předávkování, mohou se vyskytnout vedlejší účinky jako je průjem, zvracení, nespavost nebo kožní záněty.
Pokud zjistíte, že vám Ginkgo biloba působí zažívací obtíže, bolesti hlavy nebo pokud máte na tento přípravek alergii (projeví se jako svědění, začervenání kůže nebo otok), není vhodné rostlinu konzumovat.
Potraviny, co léčí ucpané cévy. Namíchejte si zázračný nápoj
Cena za Ginkgo bilobu
Cena za 50ml tinkturu může být zhruba 140 Kč. Asi za 150 Kč také můžete pořídit samotnou rostlinku stromku. Cena za Ginkgo v podobě tablety vychází ve zcela různých cenových kategoriích. Pořídíte je za 100 Kč, ale také třeba za 500 Kč. Usušenou rostlinu můžete zakoupit asi za 100 Kč (100 g).
Přestože využívání Ginkgo biloby prověřila staletí a také různé studie, zůstává tento bylinný prostředek velmi kontroverzní. Některé provedené studie totiž při zkoumání vlivu na kognitivní poruchy a Alzheimerovu chorobu nezjistily prakticky žádný účinek. Další studie tomu ale odporují. Proto je na každém, aby si udělal vlastní představu a podle toho užíval nebo neužíval toto bohatství přírody.
Máte zkušenosti s Ginkgo bilobou? Podělte se v komentáři pod článkem.