Jak se mění práce grafologů v elektronické době a co vše o nás umí poznat?
Taťána Kročková
14. 5. 2019
Písmo je jedním z nejzákladnějších sdělovacích prostředků a dokáže o nás prozradit mnohé. Jeho podrobným rozborem se zabývá obor zvaný grafologie. Co všechno můžeme vyčíst z písma? Má grafologie v dnešní digitální době ještě vůbec nějakou váhu, když většina z nás už pomalu zapomíná psát rukou?
V dnešní době si už asi jen těžko dovedeme představit, že bychom místo na klávesnici psali veškeré zprávy, dopisy nebo dokumenty rukou. A což teprve různé literární útvary nebo vysokoškolské práce! Možná je škoda, že si lidé nepíší dopisy, ale vždy je šance tuto hezkou a romantickou tradici nadále oživovat. Pokud kromě podpisu nebo nákupního seznamu ani nevezmete do ruky tužku, ještě je tu jedna možnost – zkuste si třeba psát deník!
Grafologie a písmoznalectví
Možná jste zjistili, že už snad ani neumíte psát! Bolí vás ruka, jste nemotorní, píšete kostrbatě a cítíte jakýsi nezvyk? Pokud máte zájem o služby grafologa, měli byste zvládnout napsat rukou minimálně jednu stranu formátu A4. Pro grafologický rozbor má vypovídající hodnotu ručně psaný text, ideálně na stránku bez předchozího linkování. Tato psychologická metoda, a v podstatě i vědecká disciplína, bývá některými skeptiky poněkud znevažována a označována za pseudovědu, ale odborníci na analýzu písma vědí své.
Něco jiného je však písmoznalectví, které se věnuje ověřování rukopisu. Tento obor soudního znalectví se zabývá identifikací pisatele daného textu nebo třeba i podpisu. Grafologie zkoumá povahu pisatele a může klidně pomoci odhalit sériového vraha nebo sexuálního delikventa.
Co všechno dokáže grafologie?
Zkušený grafolog pracuje s mnoha znaky rukopisu. Z písma lze vyčíst povahové rysy, temperament, emocionalitu, sexualitu, dominanci a submisivitu, zdravotní dispozice a předpoklady pro různá povolání, celkovou vitalitu a energii, patologické jevy a nejrůznější traumata i frustrace. Nemůžeme s jistotou určit pohlaví nebo věk pisatele, jeho sexuální orientaci nebo profesi, spíše je to možné odvodit na základě způsobu psaní, vynaložené energie, tlaku na tužku a podobně.
Pokud momentálně řešíte nějakou životní krizi, dlouhodobě se nedaří, máte před sebou náročné rozhodnutí či větší změnu, určitě vám dokáže pomoci i kvalitní grafologický rozbor, který vás může lehce popostrčit tím správným směrem.
Stalking: Jak se bránit a reagovat? Máme pro vás příběh Marie
Extrovert nebo introvert?
Z písma můžeme například vyčíst to, zda je člověk spíše uzavřený a vyhýbá se společnosti nebo ke svému životu potřebuje hodně sdílení a ještě více dobrých přátel. V rukopise lze jasně rozlišit konkrétní introvertní či extrovertní rysy, mnohdy se ale vyskytuje kombinace obojího.
Grafologové také určují základní temperament, tedy to, jestli je člověk sangvinik, cholerik, melancholik nebo flegmatik. Samozřejmě dokáží i poznat, zda mají tu čest s rukopisem člověka v depresi, psychopata, fyzicky nemocného člověka nebo třeba potencionálního vraha. Dá se také zjistit, jestli v písmu převažuje více ženské nebo mužské energie, ale to ještě neznamená, že je možné s jistotou určit, zda text napsala žena, anebo transsexuál – žena v mužském těle.
Povolání v písmu
Na základě toho, jak na nás písmo působí, můžeme i usuzovat na možné povolání. Učitelský rukopis pozná i laik, na doktorské písmo existuje spousta vtipů. Vidíme tedy, že na tom asi něco pravdy bude. Na první pohled nás může upoutat škrabopis s mnoha pravopisnými chybami nebo třeba umělecké písmo, které nás vizuálně ohromí. Podle zjištěných dispozic může grafologie zájemcům o rozbor také pomoci s výběrem vhodného povolání či profesního zaměření.
Pudy a vášně v rukopisu
Oblast sexuality je zajímavá ve všech směrech. Také v písmu můžeme rozpoznat sexuální založení člověka, sílu jeho emotivity nebo naopak racionality, frigidity a kontrolovaného chování. Určité pudy a vášně, případné perverze i sexuální úchylky jsou patrné i z písma. Dá se snadno rozlišit dominantní nebo submisivní založení člověka, jeho aktivita či pasivita, vyrovnanost či labilita a to, zda je vášnivý nebo naopak distingovaný.
Podpis vypovídá o mnohém
Poměrně velkou vypovídající hodnotu má náš podpis. Může být například zcela odlišný od celkového rukopisu, proto je vždy dobré neposuzovat ho samostatně. Často jde třeba jen o jakousi pózu člověka nebo představu toho, kým by chtěl být, a co za stopu si přeje po sobě zanechat. Podpis totiž vyjadřuje naše ego.
I za malým podpisem se může skrývat člověk s velkým srdcem nebo zdravým sebevědomím, za velkým třeba někdo s přebujelým egem nebo s potřebou kompenzovat si svůj pocit méněcennosti. Bývá to různé a zkušený grafolog by to měl poznat. Dokáže odhalit pozérství, masky i jakousi ryzí opravdovost. Všímá si malůvek, ozdůbek, celkového směru písma i toho, jestli třeba používáme psací nebo tiskací písmo.
Emotikony a mezery mezi slovy
A jak jsou na tom texty napsané na klávesnici? Dá se něco vyčíst také z nich? Samozřejmě, že ano. Už samotné emotikony a jejich nadměrné používání o něčem svědčí, stejně jako nejrůznější kytičky a srdíčka v ručně psaném textu. I na klávesnici se dá psát různě. Rychle, pomalu, všemi deseti nebo jedním prstem, s oblibou speciálních znaků a smajlíků, kombinací malých a velkých písmen, s velkými mezerami mezi slovy, v závorkách nebo i mezi řádky, anebo naopak.
Deprese jako odpověď na nedostatek soukromí. Nepřehlédněte první projevy
Je to v podstatě stejné, jako když píšete ostrou nebo měkkou tužkou, nedodržujete řádky, příliš tlačíte na tužku nebo máte svou oblíbenou barvu, kterou preferujete. Šikovný grafolog si všimne úplně všeho a dokonale si vás zanalyzuje.
I když počítače a tablety příliš rukopisům nepřejí, zkuste si třeba psát ihned po probuzení svoje sny, občas napsat dopis kamarádce nebo své lásce. A co třeba takový kurz kaligrafie nebo ručně psané menu ve vaší oblíbené kavárně? Už to je známka toho, že psaní rukou zatím není odzvoněno…