Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Histriónská porucha osobnosti. Vztah s takovým partnerem bude trvalým peklem

Už vám někdy někdo řekl, že se chováte jako hysterka? Je to zcela běžné označení pro člověka v afektu, který se přestane ovládat a projevuje emoce, například křik a pláč. Ke skutečné hysterii to však obvykle mívá daleko. V minulosti byla za hysterku považována každá žena, která třeba jen bez obalu řekla nahlas to, co si skutečně myslí, anebo si dovolila plakat na veřejnosti. Hysterická osobnost je ale i označení pro psychiatrickou diagnózu. Kdo tedy je, či není, hysterik, jak se tato porucha projevuje a léčí?

Ty jsi ale hysterka!

Diagnóza hysterie byla odpradávna přisuzována spíše ženám, a to pro jejich více emocionální povahu. A protože se hysterie spojovala nejen se ženským pohlavím, ale také přímo se ženskými pohlavními orgány, léčba podle toho i vypadala. První pokusy o léčbu hysterie u žen souvisely s ruční masáží intimních partií a s vynálezem prvního vibrátoru. Bohužel výjimkou nebylo ani radikální řešení v podobě odstranění ženských pohlavních orgánů.

Historie vibrátoru. Poháněný parou léčil hysterické ženy

Pokud vás dnes někdo nazve hysterkou, nebojte se, sterilizace vám nehrozí. Spíše jde o vžitou nadávku směřovanou vůči emocionálně se projevujícím ženám. A je pravda, že hysterie se opravdu pojí s výraznými emocemi, vášní a silnou sexualitou. Muži se svorně shodují na tom, že život s hysterkou je peklo, a že jim to za ten skvělý sex až tolik nestojí. Jak vlastně vypadá taková hysterická osobnost, které se správně říká histriónská porucha osobnosti?

Histrión potřebuje pozornost za každou cenu

Histriónská porucha osobnosti se projevuje už od dětství. Člověk s hysterickou povahou potřebuje neustálou pozornost, touží po tom být obdivován a uznáván. Je velmi extrovertní, až nezdravě otevřený vůči svému okolí. Nemá problém otevřeně hovořit o svých intimních záležitostech, je velmi emocionální, egocentrický, exhibicionistický a manipulativní. Chce získávat výhody pro sebe, ve svůj prospěch. Obvykle má nízkou míru empatie, druzí jej nezajímají. Vše silně prožívá, dokáže stylově citově vydírat a hrát takové divadlo, že mu na to často každý skočí.

Histrión se často chová infantilně a teatrálně, všechno velice dramatizuje. Ve vztazích s histriónem je to katastrofa. Z každé maličkosti udělá třetí světovou válku, bude vás citově vydírat, manipulovat s vámi, vyhrožovat vám, žárlit, teatrálně se předvádět a hrát na vás všechno co nikdy nebyla pravda. Hysterik dokáže skvěle předstírat afekt nebo sehrát jakoukoli scénku. Partnerský vztah s člověkem, který má histriónskou poruchu osobnosti, které se dříve také říkalo hysterická psychopatie, je peklo na zemi. Uklidňovat se tím, že dotyčný člověk za to vlastně vůbec nemůže, však nepomáhá…

Exhibicionista v divadelním kostýmu

Histrióna také poznáte podle jeho vzhledu. Obléká se nápadně, chce upoutat pozornost. Chová se svůdně a projevuje se výrazně sexuálně. Je to vlastně herec. Jeho život je dokonale zahrané představení. Emoce histrióna bývají často proměnlivé, rád se mstí, hraje, předvádí se a lže. Ne vždy jsou jeho slzy opravdové a city tak silné, jak je prezentuje. Jeho projevy ale někdy mohou přecházet až do somatických příznaků, v afektu třeba přestává chodit, padá na zem nebo omdlévá. Pohnutky hysterika nebo jeho fantazie o životě však mohou být natolik silné, že jim sám uvěří.

Živost histrióna často bývá spojován s promiskuitou, drogami a uměleckým prostředím. Histriónská porucha je podobná narcistické poruše osobnosti, některé její projevy jsou totiž podobné. A přestože se hysterie přiřazuje spíše k ženám, histriónskou poruchou osobnosti mohou trpět i muži. Vždyť už samotné slovo histrión vlastně znamená herec, kejklíř nebo komediant. Proto se histriónské osobnosti mohou skvěle uplatnit v divadle, v médiích, u filmu nebo v umělecké branži…

Psychopatem se člověk rodí, sociopatem se člověk stává. Umíte je poznat a proč jsou nebezpeční?

Jak vysvobodit zakletou princeznu?

Histriónské osobnosti bývají často zobrazovány v pohádkách. Třeba taková princezna, která si dupne nožkou a infantilně křičí: “A chci, a chci, a chci!” a pak chce nebohého prince potrestat za to, že se zmýlil v tom, jakou má ona dnes náladu. Anebo třeba taková zámecká paní, která chce stále víc a víc důkazů lásky, miluje šperky a krásné šaty. A není schopna lásky, miluje pouze sama sebe. A neváhá zajít kamkoliv, předstírat a hrát cokoliv. Tuto histriónskou osobnost třeba můžete vidět v pohádce Prsten krále řeky…

A jak z toho ven? Pokud je vaše drahá polovička pravý a nefalšovaný histrion, v zájmu zachování svého duševního zdraví raději z tohoto vztahu vycouvejte, dokud je čas, a není už pozdě. Histriónská porucha osobnosti se léčí obtížně, je to takové zakletí. Histrión se pomocí psychoterapie může částečně naučit lépe zvládat svůj život, a hlavně se chovat k druhým lidem. Ale obvykle se mu moc nedaří změnit svůj způsob života a dramatické chování.

Zabírá na něj strach z opuštění a souhlas či pochvala ze strany okolí. Jinými slovy, s histriónem je třeba komunikovat tak, že mu dáte najevo svůj souhlas a porozumění, budete ho ctít, obdivovat, chválit, přijmete jeho hru. Dokud pohár vaší trpělivosti nepřeteče…

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Histriónská porucha osobnosti. Vztah s takovým partnerem bude trvalým peklem