„Má pleť je tak suchá a dehydratovaná!“ říkají modelky s krémem v ruce snad v každé druhé reklamě. Prakticky nevidíte, že by se tyto dva výrazy vyskytovaly samostatně, ačkoliv se jedná o naprosto rozdílné stavy, a proto pokud jedním (nebo oběma) z nich trpíte, je nutné tyto bitvy bojovat na dvou frontách. Jak vybrat krém na suchou pleť?
Jak poznáte suchou pleť?
Začneme od suché pleti. Jak jistě víte, ta je opakem mastné a v zásadě to pro nás znamená, že naše kožní žlázky produkují relativně málo kožního mazu, a proto se vaše pokožka neleskne, je napjatá a hlavně v zimních měsících se může loupat. Nedostatkový je tedy v tomto případě kožní maz a řešením je používání výživnějších krémů a olejíčků, které vaši pleť zvláční a konečně se zbavíte onoho pocitu po omytí obličeje, kdy máte dojem, že jste si nasadila masku, která se stahuje. Suchá pleť bohužel neznamená méně pupínků či černých teček. Ty se stále mohou vyskytovat a navíc je suchá pleť velice často citlivá a lehce podrážditelná.
Tradičně jsou skvělými pomocníky v boji se suchou pletí francouzské lékárenské značky jako Vichy, La Roche Posay či Bioderma. Pokud byste ráda zahrnuje do svého režimu olejíček, tak zvažte mandlový či arganový olej.
Příznaky dehydratované pleti
Dehydratovaná pleť na druhou stranu trpí nedostatkem vody, která je v pokožce vázána na molekuly kyseliny hyaluronové. Tato „zázračná“ kyselina má zvláštní tvar (bývá přirovnáván ke kartáči na láhve), který podmiňuje její schopnost připoutat k sobě mnoho molekul vody. Díky tomu je naše pokožka méně svraštělá, nevypadáme tolik strhaně a právě kvůli této její vlastnosti se jedná o velice oblíbenou složku krémů a sér. Hlavní věc, kterou je potřeba o dehydratované pokožce vědět, je, že nesouvisí nutně se suchou kůží, ale velice často ji mají i osoby s pletí mastnou, kteří si ji nejčastěji přivodí příliš hrubým odličováním, kdy si odstraní povrchovou vrstvičku lipidů a voda se potom může rychleji odpařovat.
Jak se tedy dá bojovat s dehydratací pokožky?
Úplně nejjednodušším způsobem je začít pít dostatek tekutin. Okolo dvou litrů denně a poznáte rozdíl nejen na kůži, ale i na vlasech. Lidé s dehydratovanou pletí také často trpí na bolesti hlavy, a proto je možné, že pokud si budete hlídat příjem tekutin, tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pokud navíc pijete často alkohol či kouříte, tak si opět koledujete o ztráty tekutin z pokožky. Častými příznaky jsou popelavé zbarvení obličeje a také to, že když nanesete líčení, tak máte brzy dojem, jako by váš obličej make-up „vypil“.
Jaké je tedy řešení? Existuje mnoho přípravků, které jsou specificky cílené na dehydratovanou pleť, které se nemusí bát ani dámy, které se mastí víc, než by si představovaly. Hledejte na obalu kyselinu hyaluronovou či glycerin, který také pomáhá zadržování vody v svrchní vrstvě pokožky.
Rozmyslete si tedy, zda potřebujete výživný krém nabitý oleji či lehké sérum, které vám obličej napumpuje vodou bez toho, abyste se zbytečně zamastila. Pokud máte ale dojem, že se vás týkají oba dva stavy (což je poměrně časté), tak se nebojte produkty navrstvit a také se pořádně napijte vody. Kůže je přeci jen takovým plošným zrcadlem našeho zdravotního stavu, a pokud se budeme starat především o naše zdraví celkově, budeme se nejen lépe cítit, ale i lépe vypadat.