Jedinečné účinky hlohu pomohou lidem se srdečním onemocněním, revmatismem, nespavostí i chronickou únavou. Vaši pozornost si zaslouží jeho květy, listy, plody i kůra.
Jak vypadá hloh?
Hloh obecný podle legendy vyrostl z poutnické hole sv. Josefa. Jedná se o středně velký trnitý keř či strom, který může dorůst až do výšky 7 m. Oboustranně lesklé zelené listy v květnu překryjí sněhobílé květy s typickou vůní. Najdete ho v houštinách, listnatých a jehličnatých lesích, u plotů a na okrajích remízků.
Jaký je váš ideální krevní tlak podle věku a čím jej ovlivnit
Pozor na množství i kombinace s dalšími bylinami
Lidé si často pokládají zásadní otázku: je hloh jedovatý? Hloh jedovatý není a ani nežádoucí účinky hlohu jako takového nejsou známy. Jestliže však budete až příliš dlouho pít čaje a čajové směsi s hlohem, můžete si způsobit poruchu krevního tlaku. Dávejte si pozor také na kombinování hlohu s dalšími bylinkami. Nedoporučuje se užívat hloh s preparáty např. z náprstníku, protože účinky hlohu zvyšují jedovatost látek obsažených v náprstníku. Problémy mohou dělat i kombinace s některými léky. Pokud užíváte léky na srdce, hloh může zvyšovat jejich účinky. Proto se vždy o užívání hlohu nejprve poraďte se svým lékařem a bez jeho vědomí se do samoléčby nepouštějte.
Hloh můžete sbírat téměř po celý rok
Pokud si budete chtít části hlohu nasbírat sami, nedělejte to poblíž silnic, ale vyberte si keř co nejdál od pozemních komunikací. Kůru a listy sbírejte na jaře, plody na podzim a květy nejlépe v podobě poupat nebo začátkem kvetení, tedy v květnu a zkraje června. Jestliže se na vlastní sběr necítíte nebo ve vaší blízkosti žádné hlohy nerostou, můžete si v bylinkářství pořídit čaj či tinkturu. Hloh nabízí i lékárna, kde seženete hloh tablety a další léky vyrobené z výtažků této bylinky.
S čím si hloh poradí?
- srdeční choroby
- bušení srdce
- arytmie
- posílení srdečního svalu
- zlepšení prokrvení srdečního svalu
- roztažení cév
- angina pectoris
- dušnost
- revmatoidní artritida
- menopauza
- hypertenze (snížení krevního tlaku)
- ateroskleróza
- záněty svalů
- nespavost
- neklid
- strach a nervozita
- únava a vyčerpání
- závratě
Účinky pocítíte po pár týdnech
Díky rutinu, hyperosidu, adeninu a adenosinu má hloh výrazné léčebné účinky. Používá se zejména k posílení srdce a cév, prokrvení srdečního svalu a povzbuzení srdeční činnosti. Poradí si s arytmií, bušením srdce a působí blahodárně při angině pectoris. Reguluje krevní tlak, čistí cévy a zlepšuje krevní oběh. Je ideálním tišícím a uspávacím prostředkem, eliminuje pocity strachu a nervozity a pomáhá i v případě závratí. Hloh vám pomůže jako prevence i pomocník v případě už vzniklých potíží. Jen s ním musíte mít trpělivost. Jeho příznivé účinky se totiž projevují až po pár týdnech či měsících pravidelného užívání.
Lék na vysoký tlak? Zkuste to přírodní cestou a zakousněte se do česneku
Domácí recepty z hlohu
Hloh čaj
Vezměte 1 lžičku sušených květů a přelijte ji 200 ml vroucí vody. Nechte 5 minut odstát a poté přeceďte. Pro nejlepší efekt užívejte 2 – 3x denně. Pokud vám bude vadit nahořklá chuť čaje, můžete si ho přisladit medem.
Tinktura z květů hlohu
Čerstvé květy hlohu nakrájejte nadrobno a nasypte do sklenice s uzávěrem. Poté je přelijte pálenkou nebo čistým lihem tak, aby bylo vše potopené. Nechte louhovat 2 týdny na tmavém místě a během této doby tinkturu občas protřepte. Užívejte 3x denně 20 – 25 kapek, které smícháte s polovinou sklenky čisté vody. Tinkturu můžete nakapat i do vlažného čaje. Dávkování nepřekračujte a tinkturu užívejte dlouhodobě.
Tinktura z plodů hlohu
Připravuje se podobně jako tinktura z květů. Místo nich ale vezměte plody, pokrájejte je a zalijte alkoholem. Užívejte 3x denně 20 – 25 kapek smíchaných s vodou.
Odvar z plodů hlohu
Plody hlohu neboli hložinky vařte 20 minut v 500 ml vody po dobu 20 minut. Do hrnce nasypte tolik plodů, aby zaplnily celý objem vody, ale nedostaly se nad hladinu. Poté přeceďte a užívejte 1 – 2 šálky odvaru denně.
Sirup z hlohu
Do hrnce nalijte 500 ml vody a přidejte 500 g zralých malvic. Přiveďte k varu, hloh rozmačkejte a nechte přes noc odstát. Další den přiveďte opět k varu a nechte mírně bublat, dokud malvice neztratí barvu. Poté sceďte přes jemné sítko. Přidejte stejné množství cukru, jako máte šťávy a přiveďte znovu k varu. Nakonec slijte do čisté lahve a užívejte 1 lžičku denně.