Hluchavka bílá léčí ženské nemoci. S čím nám může pomoci?
Taťána Kročková
9. 3. 2021
Znáte hluchavku? Společně s kontryhelem patří mezi základní bylinky na ženské nemoci. S čím nám může hluchavka pomoci, jaké potíže ještě léčí a může ji užívat každý?
Hluchavka miluje stinná a vlhká místa
Hluchavka bílá (Lamium album) je léčivka, která patří do skupiny hluchavkovitých rostlin. Na rozdíl od dalších druhů hluchavek však kvete pouze bíle a má typickou medovou vůni, kterou láká včely. Hluchavka miluje více vlhká a stinná stanoviště, říká se jí také planá kopřiva, protože patří do stejné čeledi a má podobné listy jako kopřiva. Najít ji můžete třeba i v okolí hradních zdí, které vrhají stín, nebo v blízkostí potoků a příkopů cest.
Bylinky a plody, které můžete sbírat v červenci. Udělejte si zásoby na zimu!
Hluchavka bílá – sběr a sušení
Hluchavka kvete od května do září a sbírají se pouze její bílé kvítky, které se suší na čaj. Květy se vytrhávají z kalichů za suchého počasí. Při sušení je třeba dávat velký pozor na to, aby nám kvítky nenavlhly a nezplesnivěly. Někdo ale sbírá i celou nať, která se více hodí k zevnímu použití. Květy obsahují silice, flavonoidy, třísloviny, saponiny, histamin a tyramin. V listech hluchavky jsou i minerály jako železo, křemík, vápník a zinek, proto si je klidně můžeme natrhat také do salátu.
Hluchavka – účinky
Květy hluchavky se používají k přípravě odvaru nebo macerátu. Odvar se může vnitřně popíjet jako čaj, bývá součástí mnoha gynekologických čajových směsí určených k léčbě ženských potíží. Zevně se hluchavka používá k oplachování, obkladům a koupelím. Má dezinfekční účinky, hojí a zmírňuje dráždění, hodí se na zanícené ekzémy a mokvající rány, vředy, popáleniny i hemoroidy. Ke koupelím lze využít i hluchavkovou nať, která se delší dobu maceruje v horké vodě.
Hluchavka vnitřně působí protizánětlivě, je močopudná, podporuje vykašlávání, užívá se také při zánětech dýchacích cest, hlavně průdušek. Tlumí křečovité bolesti břicha, upravuje činnost střev a pomáhá zmírňovat nepříjemné a doprovodné příznaky menstruace.
Hluchavka bílá na gynekologické problémy
Květy hluchavky pomáhají při nepravidelné menstruaci, silné menstruaci, bolestivé menstruaci, při bílém výtoku a zánětu pochvy i při zánětu vaječníků. Hluchavka dezinfikuje, hojí, podporuje činnost ledvin a vylučování moči, hodí se i při urologických zánětech, které někdy bývají sdružené s gynekologickými záněty u žen. Hluchavka ochraňuje sliznici, povzbuzuje činnost sleziny a imunitního systému. Pomáhá i na vyčištění dělohy, při křečích v podbřišku a tak dále.
Hluchavka na uklidnění a pro dobrý spánek
Hluchavkové bílé květy ale také pomáhají na celkové uklidnění při nervozitě a neklidu, při bolestech hlavy a migrénách, při nespavosti. Z hluchavky bílé se vyrábí i lihová tinktura pomocí macerování květů v lihu či jiném čistém destilátu. Tinktury z hluchavky se používá hlavně na zklidnění psychiky a při nespavosti.
Hluchavku bílou na uklidnění a pro dobrý spánek můžeme i kombinovat s meduňkou nebo třezalkou, lze si připravit uklidňující čajovou směs. Hluchavkový čaj mohou také děti, sušené květy hluchavky mají navíc jemně nasládlou medovou chuť. Stačí přelít vrchovatou polévkovou lžíci půl litrem vroucí vody a dát vylouhovat. Čaj mohou pít i těhotné a kojící ženy.