Nevíte, pro kterou antikoncepci se rozhodnout? Zvažujete hormonální antikoncepci? Přibližně pětina žen v reprodukčním věku užívá hormonální antikoncepci. Její obliba ale v posledních letech klesá. Jaké jsou výhody hormonální antikoncepce a znáte všechna rizika?
Druhy hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepci můžeme podle složení rozdělit na kombinovanou hormonální a gestagenní antikoncepci. Formy mohou být perorální (tabletky přijímané ústy) nebo neperorální (náplast, vaginální kroužek, injekce). Rozdíl je i v cyklu, podle něhož žena antikoncepci užívá. Nejrozšířenějším typem je v současnosti kombinace estrogenu a gestagenu (ethinylestradiolu a progestinu).
Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?
Hormonální antikoncepce – užívání
Můžeme rozlišit dva základní režimy užívání. První je klasický, kdy žena užívá tablety 21 dní a poté následuje 7 dní pauza, při které se objevuje krvácení tzv. pseudomenstruace, kvůli poklesu hladin hormonů. Druhou možností je režim 24/4 nebo 21/7, kdy žena užívá 24 dní (21) účinné tablety a 4 dny (7) neúčinné tablety (placebo), během kterých opět nastává krvácení. Užívání je tedy bez přestávky a stává se pro ženu denní rutinou.
Zásadní je zvyknout si užívat antikoncepci pravidelně. Pokud zapomenete, v žádném případě nespoléhejte na to, že jste chráněna před početím! Nespoléhejte ani na tabletky určené po styku. Obsahují vysoké dávky hormonů. Bývá po nich často velice špatně. Je potřeba je užít do 48 h po styku. Také interrupce, ať už operativní či tzv. chemická, představuje pro tělo obrovskou zátěž a nese velká rizika. Rozhodně se nevyplatí brát antikoncepci na lehkou váhu s tím, že je pak možné nechtěné otěhotnění řešit později.
Pro koho je hormonální antikoncepce vhodná?
Hormonální antikoncepce je vhodnou variantou pro ženy, které žijí se stálým partnerem, o kterém jsou přesvědčeny, že ji nemůže nakazit pohlavně přenosnými chorobami jako např. v současnosti relativně rozšířený lidský papiloma virus (HPV, má několik kmenů, očkování nechrání před všemi), chlamydie, genitální bradavice, kapavka, HIV atd.
Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých onemocnění nevíte, že je máte?
Účinnost hormonální antikoncepce
Kombinovaná hormonální antikoncepce patří společně s nitroděložním tělískem mezi nejspolehlivější metody. Má tzv. Pearlův index (určuje spolehlivost antikoncepce) okolo 0,3, což znamená, že za rok otěhotní 3 ženy z tisíce. Pro porovnání u nechráněného pohlavního styku je tato hodnota 85. Účinnost antikoncepce ovšem klesá, když si žena pilulku zapomene vzít, vyzvrací ji nebo užívá jiné léky, například antibiotika.
Jak vybrat správnou hormonální antikoncepci?
Při výběru antikoncepce se gynekolog snaží vybrat ženě na míru tu nejvhodnější právě pro ni. Je ovšem potřeba prověřit všechny rizikové faktory. Pokud kouříte, musíte o tom gynekologa pravdivě informovat. Je potřeba udělat jaterní testy a také krevní testy kvůli poruchám srážlivosti.
S HPV virem se za život setká skoro každý. Jak moc nás ve skutečnosti ohrožují?
Hormonální antikoncepce – značky
Existuje celá řada firem vyrábějících hormonální antikoncepci. Gynekologové často doporučují ty, se kterými mají např. dobré zkušenosti, anebo ty, které mu nabízejí farmaceutické firmy. Než se rozhodnete pro nějakou konkrétní značku, je dobré si zjistit obsažené účinné látky (resp. poměry jednotlivých hormonů). Některé drahé preparáty jsou nabízeny ve stejném složení, ale levněji (tzv. generika). Neutrácejte zbytečně více za ten samý lék jen kvůli reklamě.
Druhy hormonální antikoncepce
Je jasné, že pro mladou dívku se hodí něco jiného, než pro ženu nad 30 let. Zvláštní přístup vyžadují i kojící ženy, kuřačky nebo dlouhodobé uživatelky některých léků. U zdravých mladých žen se obvykle začíná s preparáty s nízkým obsahem hormonů. Co vyhovuje jedné ženě nemusí být vhodné pro druhou. Pokud vám předepsaná antikoncepce jakkoli nevyhovuje, lze ji vždy po domluvě s gynekologem změnit.
Kombinovaná perorální antikoncepce
Tabletky obsahují po celou dobu užívání oba ženské hormony – estrogen i gestagen. Podle množství hormonů v jednotlivých tabletkách se preparáty ještě dále rozdělují na jednofázové (všechny tabletky obsahují stejnou dávku hormonů), dvoufázové (skládají se z tabletek dvojího druhu, s různými dávkami hormonů) a třífázové (obsahují tři druhy tabletek s různými dávkami hormonů, snaží se napodobit přirozené kolísání hladin hormonů v normálním menstruačním cyklu.
Menstruace. Jak ovlivňuje cyklus chování ženy a výběr partnera
Hormonální antikoncepce – pro a proti
Neboť jsou názory na užívání hormonální antikoncepce tak různorodé, je důležité objektivně prezentovat všechny aspekty spojené s užíváním.
Pozitiva hormonální antikoncepce
Kromě účinné prevence před nežádoucím otěhotněním patří mezi pozitiva například menší pravděpodobnost vzniku pánevních zánětů, cyst, rakoviny dělohy, vaječníků, tlustého střeva a konečníku. Zároveň má pozitivní účinky na menstruaci – zlepšuje její průběh (menší intenzita i bolestivost). Pomáhá také s premenstruačním syndromem (bolesti hlavy, pánevní bolesti, napětí v prsou, poruchy nálady). Pozitivní účinky byly prokázány také při migréně a epilepsii, jež jsou spojeny s určitou fází menstruačního cyklu. V neposlední řadě pozitivně ovlivňuje kožní a endokrinní problémy způsobené zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů androgenů, což ocení zejm. mladé ženy trpící např. akné.
Negativa hormonální antikoncepce
Podívejme se nyní na rizika spojená s hormonální antikoncepcí.
Trombóza
Užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje do značné míry krevní srážlivost. Zasahuje do procesů, které jsou zodpovědné za rovnováhu nutnou pro to, aby se při poranění včas vytvořila sraženina a my jsme nevykrváceli a zároveň, aby se sraženiny i včas rozpustily a nedošlo k uzavření cév. Pilulky, především ty s obsahem estrogenů, krevní srážlivost zvyšují. Ženy pak mohou být ohroženy vznikem trombózy (sraženiny v žíle, nejčastěji dolních končetin).
Mezi příznaky trombózy patří bolest lýtka, křeče dolní končetiny, zčervenání, zteplání postiženého místa, otok chodidla, lýtka nebo celé dolní končetiny.
Žilní trombóza dolních končetin: Riziko se zvyšuje v těhotenství
Plicní embolie
Pokud není trombóza včas rozpoznána a léčena (rozpuštěna léky na ředění krve), může se krevní sraženina (tzv. tromb) utrhnout a doputovat až do plic, kde způsobí embolii. Tento život ohrožující stav vyžaduje okamžitou hospitalizaci na jednotce intenzivní péče, ale často se bohužel nestihne do nemocnice ani dojet. Na plicní embolii mohou upozornit tyto varovné signály: dušnost, zmodrání, vykašlávání krve, ostré dýchání, ztráta vědomí.
Trombóza při cestování letadlem ohrožuje 2 % lidí. Jak jí předejít?
Jak eliminovat negativa hormonální antikoncepce?
Omezte všechny ostatní rizikové faktory:
Nekuřte!
Při dlouhém cestování dělejte pravidelné zastávky nebo alespoň důkladně hýbejte nohama. Vhodné je si na delší cestu obléci speciální kompresní ponožky.
Jestliže se léčíte s nádorovým onemocněním nebo s jinou nemocí, která zvyšuje krevní srážlivost (např. systémový lupus), zvolte jinou antikoncepční metodu.
Antikoncepce by měla být před plánovanou operací v několikatýdenním odstupu vždy vysazena!
Nechte se vyšetřit na trombofilní stavy krevními testy! Ty totiž riziko sraženiny významně zvyšují. Nejčastější jde o tzv. leidenskou mutaci. Nenechte se od lékaře odbýt, že je to zbytečné, pokud to u vás v rodině nikoho zatím nepotkalo. Rozhodně není. Je lepší podstoupit odběr krve, než riskovat! Osoby s jakoukoliv odchylkou srážlivosti by v žádném případě antikoncepci užívat neměly.
Cholesterol a krevní tlak
Hormony mohou ovlivnit metabolismus cholesterolu. Postačí pravidelná kontrola tlaku na preventivní prohlídce u praktického lékaře, k tomu zdravá strava a dostatek pohybu. Stále více mladých žen se potýká se zvýšením krevního tlaku (hypertenzí). Vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak přispívají k ohrožení srdce a cév.
Jaterní testy
Mezi další závažná rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce patří např. změny jaterních funkcí a ztukovatění jater (steatóza). Ženy, které v uplynulých letech prodělaly mononukleózu či hepatitidu, by hormonální antikoncepci užívat neměly!
Rakovina prsu
Podle MUDr. Hany Králové zvyšují některé druhy antikoncepce riziko rakoviny prsu. O těchto rizicích se příliš nemluví, přesto by ale informace měly být dostupné každé ženě, aby se mohla svobodně rozhodnout, jestli jí výhoda bezstarostného sexuálního života stojí za tato nebezpečí. Kromě hormonů existuje i celá řada antikoncepčních metod, které uvedená rizika nemají.
Antikoncepce bez menstruace. Může mít vliv na naší plodnost?
Hormonální antikoncepce a vedlejší účinky
Mezi nejčastější komplikace patří nepravidelné menstruační krvácení. Je vhodné vyčkat minimálně tři cykly, zda nedojde k nápravě pravidelnosti. Častější nežádoucí účinky bývají bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, podrážděnost, zvýšení hmotnosti. Mezi vzácné komplikace jsou řazeny migrény, kožní změny, zvracení apod.
K nežádoucím vedlejším účinkům hormonální antikoncepce, patří také snížená chuť na sex, možné změny nálad nebo příbytek na váze.
Řešení? Nitroděložní tělísko
K hormonální antikoncepci lze přiřadit také nitroděložní tělísko (IUS), které sice primárně funguje bariérově, nicméně se z něj uvolňují v malém množství také hormon gestagen. Ovšem pouze lokálně. Dříve si nechávaly tělísko zavádět jen ženy, které již měly děti. V současnosti je nitroděložní tělísko stále populárnější také mezi mladými dívkami. Zavádí se většinou na 5 let (vyndat lze kdykoli).
Jak vypadá nitroděložní tělísko a je lepší hormonální, nebo nehormonální?
Výhodou může být také to, že se často téměř vytratí menstruace. Navíc není potřeba myslet neustále na to, vzít si pilulku. Občas se totiž zapomene a hrozí tím nechtěné otěhotnění. Odpadá také většina rizik spojených s klasickou hormonální antikoncepcí. Pořizovací cena tělíska je sice vyšší (5500 – 7500 Kč), vychází to ovšem podobně, jako užívání klasické hormonální antikoncepce během pěti let (cca 1200 Kč na rok). Tělísko je vhodné také pro ženy s poruchou štítné žlázy.