Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Housenice čínská neboli „cordyceps“. Tato vzácná houba z Tibetu je zázrak pro ledviny

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

14. 11. 2021

Houba, kterou možná znáte pod zastaralým názvem cordyceps – housenice čínská – nevypadá zrovna vábně. Přesto však patří k pokladům tibetské a čínské medicíny. Horským vesnicím v Tibetu, kde se housenice přirozeně vyskytuje, přináší významný podíl jejich příjmů. Tato houba má podporovat ledviny, plíce i všeobecnou imunitu. Co je na tom pravdy?

Životní cyklus housenice čínské: Co to je na ní za housenku?

Housenice byla do roku 2007 známá jako Cordyceps sinensis. Účinky se nemění a hovorový název také ne, ale správný název houby nyní zní Ophiocordyceps sinensis. Odborníci totiž zjistili, že housenice a některé její příbuzné houby se natolik liší od jiných cordyceps, že si zaslouží nejen vlastní rod, ale rovnou vlastní čeleď Ophiocordycipitaceae.

Tato houba patří k parazitům, kteří se nepřiživují na dřevě nýbrž na hmyzu. Housenice čínská konkrétně na larvách jednoho druhu můr. Koncem léta se jim na kůži dostávají zralé výtrusy housenice, které se uchytí v těle. Ne všechny housenky jsou nakaženy – některé samozřejmě musí dospět a rozmnožit se, aby můry nevymřely.

Negativní účinky tibetské houby. Může vám kefírový nápoj něco udělat?

Krutých parazitických hub je celá řada. Vzpomínáte si na zombie fungus?

Ty larvy, které postihla housenice, jsou vyžrány zevnitř a zabity. Na jaře jim z hlavy vyroste podlouhlá plodnice houby, která produkuje další výtrusy. Na některých místech se píše, že se housenka před smrtí zahrabe do země – to však je velmi nepřesné, larvy tohoto druhu totiž pod zemí žijí celou dobu. Housenice je akorát otočí do svislé polohy, když začíná tvořit plodnici. Plodnice vyroste nad povrch a její spory se vysypou opět do země.

Podobným způsobem parazitismu žijí i další příbuzné houby. Dobře známá je například Ophiocordyceps unilateralis z tropických pralesů, která napadá mravence. Ty nejen požírá zevnitř, ale co je obzvlášť kruté, nabourá se do jejich nervového systému a přinutí je odejít na místo, které je optimální k růstu houby. Proto se jí hovorově říká „zombie fungus”. Z těla mravence na tomto místě vyroste plodnice.

Tradiční lék cordyceps. Účinků na zdraví má prý celou řadu…

Podle čínského filosofického učení spočívá důvod, proč má cordyceps léčivé účinky, v jeho vyrovnaném poměru jin a jang. Jde koneckonců o spojení houby a živočicha. Mnohem důležitější však je samozřejmě její složení. Takže jaké jsou v housenici čínské obsahové látky?

Z důležitých nukleosidů je zde nejpozoruhodnější cordycepin, specifický pro tuto a příbuzné houby. Ten má velký potenciál k léčení buněk na molekulární úrovni. Doufá se v kladné účinky v oblasti léčby srdečních nemocí a možná také nádorů. V houbách jsou také bioaktivní polysacharidy, aminokyseliny a další látky včetně vitamínů a minerálů.

Nebezpečné chlamydie. Neléčená infekce vede k neplodnosti!

Cordyceps a rakovina?

O spoustě trendy superpotravin se dříve či později objeví informace, že více či méně pomáhají proti rakovině. Většinou to není ani zdaleka pravdou. U hned několika studií však vykázala housenice čínská účinky, které mohou v budoucnu pomáhat proti rakovině. Konkrétně šlo o zpomalení růstu nádorů.

Nutno dodat, že žádný z experimentů zkoumajících vliv na rakovinu nebyl proveden na lidech ale na potkanech nebo jen ve zkumavkách. Tím pádem se neví, jak velký efekt housenice může mít na nás. Chcete-li užívat tento doplněk stravy, jistě nepředpokládejte nic tak velkého, jako je léčba rakoviny.

Životabudič Cordyceps: Zdraví na nohou i v posteli?

Velkým důvodem, proč je po housenici sháňka, je také její údajný afrodiziakální účinek. Ten zde má souviset s antioxidačními účinky, se zpomalením stárnutí i s potlačováním únavy. Zkrátka je to houba, která podle tradiční medicíny má podporovat vitalitu.

Taktéž se mluví o tom, že by housenice měla umocňovat množství ATP, což je látka přinášející svalům energii. Proto se předpokládá zlepšení výkonu při cvičení a sportu a lepší hospodaření s kyslíkem.

Opět existuje hned několik studií zabývajících se jak podporou sportovní výkonnosti, tak podporou sexuality i dlouhověkosti. Většina experimentů na zvířatech ukazuje příznivý výsledek. Co se ale týče například výkonu sportovců, studie z roku 2004 otestovala cordyceps na profesionálních cyklistech a nenašla žádný efekt. Účinky se mohou lišit mezi trénovanými a netrénovanými osobami, u kterých pokusy spíše vyšly. Kde je ale hranice trénovanosti?

Stojí za to užívat cordyceps na ledviny?

Podle čínské medicíny ovlivňuje cordyceps ledviny, což dává jistou možnost boje se záněty i regulaci čisticí funkce ledvin. Co se týče výzkumu, jedna studie z roku 2014 se zabývá chronickým onemocněním ledvin a nachází jistý efekt, který však nemá dost přesvědčivé důkazy. Jiná, z roku 2011, zkoumala specificky selhání darované ledviny. Zde se objevil možný efekt zpomalení průběhu této poruchy.

Housenice pro zdraví plic a srdce

Tradiční medicína housenici přisuzuje také tropismus k plicím. Má posílit imunitu proti zánětům dýchacích cest a zároveň i sama mít protizánětlivý účinek. Zmírňuje-li cordyceps astma, zkoumá pár studií na myších i na lidech a vypadá to, že trochu snad ano.

Když trochu odbočíme do nedaleké oběhové soustavy, i zde může housenice působit. Jednak se mluví o již zmíněné možnosti lepšího zásobování svalů kyslíkem, jednak jde o působení na samotné srdce. U potkanů se špatně fungujícími ledvinami housenice snížila riziko poškození srdce a v jiných studiích pomohla regulovat cholesterol, jehož přebytek může způsobit infarkt. Důkazů o účinku housenice na srdce však je zatím velmi málo.

Jaké má housenice čínská nežádoucí účinky?

Jak je to s bezpečností housenice čínské? Užívání této houby mnoha lidmi po dobu stovek let ukazuje, že by měla být naprosto jedlá a nezávadná. Ví se jen o okrajové možnosti podráždění žaludku a pocitu vyschlých úst.

Raději však neberte cordyceps v těhotenství ani při kojení. Problém zde ani tak nespočívá v tom, že by se vědělo o škodlivých účincích. Spíše jde o to, že není laboratorně prokázána její absolutní bezpečnost.

Čínské úřady v roce 2016 zakázaly cordyceps. Nežádoucí účinek, který mu byl připsán, je ukládání arsenu v těle a možná otrava. V přirozeně se nacházející housenici zkrátka byl nalezen arsen. Jiný článek však přináší měření s tím závěrem, že koncentrace arsenu je pro uživatele housenice neškodná.

Hrozí vyhubení housenice čínské? Pěstování vyřadilo sběr ze hry

Cordyceps se dnes pěstuje uměle kvůli tomu, jaký měl sběr housenice čínské účinek na její přírodní výskyt. Účinky houby objevil západní svět až v minulém století a vyvážet se ve větším množství začala až v 90. letech. Sběr byl tak intenzivní, že se stal obrovskou složkou příjmů tibetského venkova, a housenice je proto dnes ohroženým a vzácným druhem.

Obchody jsou housenicí stále zásobovány díky umělému pěstování. Tak, jak byla sbírána v přírodě, tedy jako plodnici trčící z mrtvé housenky, ji vyprodukovat neumíme. Její podhoubí se hlavně pěstuje na rýžovém substrátu. Tím pádem se nemusíte bát, že byste v kapslích měli slisované housenky, máte-li s nimi problém.

Jak užívat cordyceps: Pilulky i kapky nalačno

Tobolky neboli pilulky jsou asi nejrozšířenější forma těchto doplňků stravy z housenice čínské. Tinktura však také nemusí být špatná. U obou možností se uvádí doporučené dávkování ráno a večer, vždy nalačno. U cordyceps kapek se počítá s jednou kapkou na každé kilo vaší hmotnosti.

TIP: Účinné látky v nejkoncentrovanější podobě najdete v extraktu z cordycepsu. Při výběru jen dejte pozor na to, aby obsahoval alespoň 40 % polysacharidů (betaglukanů), a naopak neobsahoval zbytečná aditiva, plnidla a konzervační látky.

Housenice je samozřejmě poměrně drahá, takže je třeba zvážit si, zda vám to stojí za to. Zdravá nějakým způsobem je, ale celý výzkum této houby je v podstatě ještě v plenkách a bez dostatečně silných závěrů.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Housenice čínská neboli „cordyceps“. Tato vzácná houba z Tibetu je zázrak pro ledviny