Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Hrozba dopravní nehody je v zimě 15krát větší. Často za to může oční vada

Veronika Tichá

Veronika Tichá

10. 1. 2015

V zimním období velmi výrazně přibývá dopravních nehod, ale důvodem není jen náledí a kluzká vozovka, jak by se mohlo zdát. Velkým problémem jsou především oční vady řidičů zkombinované se sníženou viditelností. Až 90 procent lidí ve věku kolem 60 let, kteří sedají za volant, není schopno zaostřit na palubní desku bez brýlí, zejména kvůli horší viditelnosti v zimních měsících.

Riziko nehody v zimě stoupá

Riziko dopravní nehody je v zimě až patnáctkrát vyšší než v letním období, potvrzují to i oční lékaři. Časté mlhy, déšť a sníh doprovázené brzkým stmíváním způsobují u řidičů větší únavu. Během špatného počasí navíc řidiči rychleji ztrácejí pozornost a schopnost soustředit se.

Řada z nich kromě toho mívá problémy s viděním za šera, protože ve tmě se rozšiřuje zornička a oční vada se tak projeví mnohem výrazněji. Špatné zaostřování ovšem komplikuje dopravu i za jasného počasí, kdy se sluneční paprsky odrážejí od sněhu a mohou řidiče oslnit. Proto bychom měli mít v autě i v zimě připravené sluneční brýle.

Za volant jedině bez očních vad

Zásadním problémem při řízení bývají oční vady. Člověk získává až 80 procent informací prostřednictvím zraku a platí to i pro řidiče. Dobrý zrak je tedy základní podmínkou pro získání řidičského průkazu. Podle lékařů je důležitá zraková ostrost, ale i rozsah zorného pole, dobrá kontrastní citlivost, adaptace na oslnění a prostorové vidění.

Krátkozraký řidič hůře rozeznává jiné účastníky provozu, kteří jsou od něj ve větší vzdálenosti, zatímco řidič s opačnou vadou má problém s viděním do blízka, například na palubní desku. Řidič s astigmatismem vnímá velmi špatně dokonce blízké i vzdálené předměty.

Zatímco zdravé oko vidí chodce ze vzdálenosti zhruba 200 metrů, oko s minimální vadou necelé jedné dioptrie až ze vzdálenosti 100 metrů, oko s vadou minus dvě dioptrie pak ze vzdálenosti pouhých dvaceti metrů. Navíc řidiči se špatným zrakem vůbec nemusí zaregistrovat až čtvrtinu dopravních značek.

Nechte si vyšetřit zrak

Lékaři v těchto případech kromě důkladného vyšetření doporučují i některé doplňky stravy, zejména lutein v tabletách, který zkracuje dobu, kdy se oko vzpamatuje z oslnění protijedoucím vozidlem. Tato látka bývá obsažená v  listové zelenině, zejména v kapustě či špenátu. Velké množství lze nalézt také v květech pampelišek.

Výše uvedená čísla jsou alarmující a je možné, že i vy trpíte podobnou oční vadou, aniž byste o tom věděli. Nepodceňujte prevenci a raději si nechte zrak vyšetřit, možná pak budete za volantem jistější.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hrozba dopravní nehody je v zimě 15krát větší. Často za to může oční vada