Málokdo v létě odolá pokušení vystavit se slunečním paprskům a pochytat trochu broznu. Podle odborníků neexistuje žádný důvod, proč bychom se měli zdravému opalování vyhýbat. Je ale potřeba dodržovat několik pravidel, abychom při slunění nezvyšovali riziko vzniku rakoviny.
Pro bezpečné opalování je nejzásadnější se řídit fototypem pleti. Existují celkem čtyři, přečíst si o nich můžete třeba zde. Od nich se pak odvíjí to, jaký krém je pro vás na opalování vhodný a jak dlouho můžete na sluníčku zůstat.
Správně vybraný ochranný faktor je základ
„Určit správný ochranný faktor krému je jednoduché. Stačí vydělit dobu strávenou na slunci dobou, kterou můžete strávit na slunci aniž by vám kůže zčervenala. Čísla se dosazují v minutách,“ radí Tomáš Hradil ze společnosti Pharma Future. Pokud tedy chcete být na slunci 240 minut a červenáte již po patnácti minutách bez ochrany, potřebujete minimálně SPF 16.
„Ochranný faktor je samozřejmě nutné zvýšit, když se opalujete u moře, kde je slunce intenzivnější,“ upozorňuje Hradil.
Sluneční záření má příznivý vliv na lidskou psychiku a zároveň pomáhá vytvářet pro tělo nezbytný vitamin D. „Rozumné a pravidelné vystavování kůže UV záření je nezbytné pro dobré zdraví. Příroda stvořila lidské tělo tak, aby až 90 % vitaminu D získávalo právě ze sluníčka,“ vysvětluje Michal Kárych z České asociace zdravého opalování.
Chránit se proti riziku spálenin a tím i vzniku rakoviny je možné opalovacími krémy. V nich jsou obsažené UV filtry, které brání průniku UV záření do našeho těla. Dělí se do tří skupin. Chemické pohlcují UV záření a tím zmírňují dopad možných negativních účinků. Fyzikální filtry zachycují sluneční paprsky na krystalech. Některé krémy obsahují kombinaci obou.
Krémy po opalování jsou stejně důležité
Po samotném slunění je potřeba pokožku hydratovat a zvláčnit krémem. Skvělé jsou třeba přípravky s obsahem flavonoidů, které navíc pomáhají pokožku regenerovat, uvolnit a osvěžit.
„Pro sklidnění kůže při případném podráždění či mírném spálení je možné využít i celou řadu bylinných přípravků. Mezi nimi třeba třezalkový olej nebo květy měsíčku,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.