Říkáte si, co může být asi tak složitého na sprchování? Každý máme sadu rutin, které aplikujeme na naše každodenní činnosti. Někdo si raději obleče jako první ponožky, protože má rád teplo od noh a potom až zbytek, jiný první věc, kterou udělá, je šálek silné kávy a až pak rozjede další plejádu rutin, mezi něž patří mimo jiné i sprchování. Jaká je vaše rutina při sprchování? Víte, že i sprchování má svá pravidla, která však většinou ani zdaleka nedodržujeme? Tak schválně, jaké věci děláte tak, jak se má a jaké naopak po svém? Možná budete i vy překvapeni.
Ptáte se, co je to za blbost? Prostě dojdu, našampónuji si vlasy, smyju šampon, dám kondicionér, namydlím se, smyju kondicionér i mýdlovou pěnu z těla a jdu. Úplně tak jednoduché to však není.
Peeling každý den
Dáváte si peeling každý den, protože chcete mít pleť krásně jemnou a čistou? Provádět peeling každý den není pro pokožku žádoucí, jelikož tím můžete sedřít přirozenou lipidovou bariéru pleti, což ve finále může vyústit v nadměrnou suchost, podrážděnost, zarudlost a popraskání krevních cév. Ano, pochopitelně, peeling je dobrý a pro pokožku velmi prospěšný, ale jen jednou za čas, potažmo jednou za tři dny, jelikož i pokožka potřebuje rovnováhu.
Škrábání nehty
Různá škrabátka, udělátka na hlavu a služby, které nabízí škrábání a masáž hlavy, nám dávají za pravdu, že škrabkání na hlavě my lidé prostě milujeme. A škrábeme se také při mytí hlavy šamponem. Jednak nám to dělá dobře a také máme pocit, že si tu hlavu alespoň pořádně vydrhneme, vždyť co gelů, vosků, tužidel a laků na vlasy naneseme? Opak je však pravdou. Čím drsněji budeme pokožku hlavy škrábat, tím více ji poškodíme a pak se pokožka hlavy bude odlupovat. Pokožku hlavy bychom si měli jemně masírovat konečky prstů, to ano, ale ne drápat a rozdrápat do krve.
Používáte pořád jeden a ten samý šampon
Již léta používáte svůj oblíbený šampon a nedáte na něj dopustit, protože je pro vaše vlasy zkrátka to nejlepší. Pokud tomu tak skutečně je, potom je vše v pořádku. Jestliže se vám však zdá, že vaše vlasy nejsou po tom oblíbeném šamponu už to, co kdysi bývaly, že výrobce musel snad změnit recepturu, nabízí se otázka, jestli se spíše nezměnilo něco na vás. Tím jak stárne naše tělesná schránka, stárnou i naše vlasy a stejně tak jako měníme krémy na pleť, měli bychom, s ohledem na věk, změnit i šampon. Kvalita vlasů se mění i s povětrnostními podmínkami, mohou trpět jak zimou, tak slanou vodou, když jste u moře. Není proto vhodné používat po celý rok tentýž šampon.
Dáváte si kondicionér na horní část hlavy
Je zřejmé, že chcete svým vlasům pořádnou regeneraci, jelikož jsou zkoušeny častým fénováním, kulmováním a pak zase žehlením. Nejvíce však trpí konečky vlasů, kterým byste měli s kondicionérem věnovat největší pozornost. Někdy se totiž může stát, že když aplikujete kondicionér po celé hlavě a hlavně se soustředíte na kořínky, nejenže budete mít vlasy dříve mastné, ale kondicionér také může způsobit, že si vlasy od kořínků „lehnou“ a vlasy budete mít zplihlé.
Dlouhodobé používání kondicionéru zničí vaše vlasy. Jak jim škodí?
Mytí pleti ve sprše
Z krásky se jako mávnutím kouzelného proutku lehce pod sprchou stanete špatně namalovaným klaunem. Každá máme ráda, když zabijeme hned několik much jednou ranou, proto často vlezeme pod sprchu a makeup si smyjeme právě tam. Možná se to zdá jako dobrý nápad, ale ve skutečnosti tomu tak opět není. Příliš teplá voda a tlak ze sprchy může pleť podráždit. I když je to komplikovanější, pro pleť zůstává nejlepší, když si ji umyjete vlažnou vodou.
Dlouhé sprchování horkou vodou
Dlouhou horkou sprchu prostě milujeme, když je venku zima převeliká a my máme to „štěstí“, že venku musíme čekat na tramvaj, přičemž tehdy si říkáme: „Já se tak těším, až si konečně dám horkou sprchu…“ a někdy je skutečně velmi těžké z té uklidňující horké sprchy vylézt, zvlášť když si představíme, jak jsme jen před chvilkou museli venku mrznout. Jenomže ono dlouhé pobývání v horké sprše může být těžké pro pokožku, kterou vystavení příliš vysokým a dlouhotrvajícím teplotám, může vysušit. Vysušená pokožka navíc může svědit a zarudnout. Nenavrhujeme vám sprchovat se studenou vodou, třebaže otužování na škodu rozhodně není, ale pro blaho vaší pokožky spíše krátkou teplou sprchu.
Při sprchování se mydlíte příliš
Kdo jako dítě ze sebe nedělal ve sprše či ve vaně rád z mydlinek sněhuláka, ať se přihlásí. Ovšem čím víc se mydlíte, tím víc z pokožky smýváte pro pokožku přirozené oleje, které ji hydratují a udržují pružnou. Nedostatek těchto olejů opět povede k nepříjemnému vysušení či svědění.
Necháváte lufu a houby na mytí ve sprše
A kde jinde je nechat, ptáte se? Zatímco za čistým a krásným tělem vám toto koupelnové příslušenství pomůže, snadno se na ně právě v té sprše nachytají plísně a bakterie. Právě z tohoto důvodu by neměly být ponechávány ve sprše a také byste je měli jednou za měsíc zcela vyměnit.
Zapomínáte si při sprchování mýt chodidla
Jasně, chápeme, že jakmile si chodidla namydlíte, riskujete, že uklouznete, nicméně i chodidlům byste měli věnovat tutéž pozornost jako zbytku těla.
Balení vlasů do ručníku
„Až budu mít dlouhé vlasy, budu nosit stejný turban z ručníku jako maminka.“ Je to zažitá rutina téměř nás všech. Zabalit si vlasy do ručníku, aby se do něj voda vsákla a mohl konečně přijít na řadu fén. Ano, vlasy vám rychleji možná uschnou, ale také je vystavujete velkému stresu a navíc se mohou poškodit.
Nedáváte si krém na pleť do 3 minut
Sprchu máte dole, ale krém na pleť nahoře? Jenomže ještě dole musíte něco v kuchyni udělat? Zamíchat omáčku, zalít čaj a tak podobně? Ženy rády často dělají několik činností najednou a tak si tedy řeknete, že ta pleť chvíli bez krému vydrží. Ano, pochopitelně, že vydrží, nicméně tím, že ji necháte dlouho čekat, ji vysušujete a dáváte alergenům a bakteriím zelenou, aby na pleť zaútočily. Krém by se měl na pleť aplikovat do tří minut po jejím umytí.
No poo aneb mytí vlasů bez šampónu. Proč má tato metoda stále více příznivců?
Každodenní mytí vlasů
Myjete-li si vlasy každý den, pravděpodobně moc dobře víte, že to pro vaše vlasy není zrovna nejlepší a pokud si myjete a následně vysoušíte vlasy jen kvůli stylingu, je na místě zpozornět. Vlasy by se totiž neměly tak často mýt, jinak budou mdlé, roztřepené a vysušené. Jak často vlasy mýt? Doporučuje se jednou nebo dvakrát týdně podle mastnoty vlasů. Pokud se vám vlasy mastí víc, než je zdrávo, je nasnadě poohlédnout se po vhodnější vlasové kosmetice.
Neprovádíte pravidelnou výměnu sprchové hlavice
A na co, když je ještě dobrá? Kvůli mikrobům. Navenek může hlavice vypadat sice pořád dobře, ale uvnitř nikoli a měla by se měnit alespoň jednou za rok. Třebaže ve valné většině je více jak 150 druhů bakterií často se nacházejících ve sprchových hlavicích neškodných, některé bakterie mohou dokonce u lidí se slabým imunitním systémem způsobit infekci plic. Jednou z nich může být taková bakterie Legionella pneumophila, která u lidí způsobuje tzv. legionářskou nemoc, neboli druh těžkého zápalu plic.