Útočící viry a bakterie člověka nutí stále hledat nové možnosti, jak podpořit obranyschopnost organismu. Velmi diskutovaným způsobem je nyní také infuze vitamínu C. Kdy a proč tuto terapii využít?
Vitamín C prospívá organismu
Vitamín C (kyselina askorbová) je silným antioxidantem, který má velký význam při posílení imunitního systému. Jeho účinky byly potvrzeny řadou klinických studií i samotnou praxí. V poslední době se u nás čím dále více hovoří o podávání vysokých dávek právě tohoto vitamínu nitrožilně. Ve světě se ale nejedná o záležitost posledních let. Aplikaci vysokých dávek vitaminu C studoval od roku 1970 jako léčbu pro pacienty s rakovinou skotský chirurg Ewan Cameron spolu s nositelem Nobelovy ceny, chemikem Linusem Paulingem.
Infuzní vitamín C se i v současné době poměrně hodně zkoumá, a to především v oblasti onkologie, kardiologie, alergologie nebo třeba revmatologie.
Vitamín C většinou získáváme z ovoce a zeleniny, v určitých obdobích ale nemusí organismu tento způsob stačit. Proto jsme si zvykli po něm sahat v době chřipkových období a podobně.
Podle MUDr. Pavla Bočka, vedoucího lékaře preventivní medicíny Kliniky Yes Visage, je vhodnější využít infuze místo konzumace tabletek: „Vstřebávání vitaminu C přes střevo, tedy formou tablet, je omezené do určité „funkční kapacity střeva“. Jinými slovy po určité dávce se přestane vstřebávat, zatímco infuze vitaminu C dosáhne vyšší koncentrace C vitaminu v krvi snadněji, rychleji.”
Odborníci se shodují, že tento způsob posilování organismu je vhodný pro všechny bez věkového omezení. Pokud byste o takovéto aplikaci vitamínu uvažovali, můžete se obrátit na lékaře nebo kliniku, která se infuzní terapií zabývá. Samotná infuze je dostupná v lékárnách na lékařský předpis.
Infuzi vitaminu C schválil SÚKL, neměla by být kombinována s dalším lékem (připíchnutím), protože pak se jedná o lék nový.
Kdy zvážit infuze vitamínu C?
MUDr. Petr Neoral Ph. D, vedoucí lékař olomoucké NeoSport Clinic doporučuje infuze vitamínu C (IVC) podávat na pročištění těla, při syndromu vyčerpání. Upozorňuje také, že tato léčba má prokazatelně větší význam u onkologických stavů, kdy je ovšem zapotřebí podávat vyšší dávky. Kromě toho infuze prospívají při oxidačním stresu, kvůli kterém vznikají cévní a onkologické nemoci nebo chronické záněty. Velký smysl má sáhnout po této aplikaci v době viróz, chřipek a nachlazení. Neuškodí také preventivní podání v případech, kdy pacienty trápí oslabená imunita, velký stres, ale také fyzická zátěž.
Takzvané IVC přispívá k řešení chronických bolestí zad a kloubů nebo revmatických chorob, protože vitamín C je potřebný pro syntézu kolagenu. Velký význam má vitamín C také při vázání železa, proto se doporučuje při jeho nedostatku.
Podávání vitamínu C infuzí je velmi efektivní především v počátku nemoci, pokud je už třeba chřipka v plném proudu, velmi se zkrátí doba léčení. Znásobením aktivity makrofágů se zvyšuje schopnost fagocytózy, organismus se tak čistí od poničených buněk. Lépe pak může reagovat na viry a bakterie.
Dávkování a délka léčby
Infuze vitamínu C nejsou složité, aplikují se v několika dávkách (podle potřeby). Intenzita dávky se také liší podle příslušného problému. Délku a koncentraci dávky stanovuje vždy lékař, který vychází z aktuální potřeby pacienta. Ke změně většinou dochází už po 2–4 infuzích, ale pokračuje se podle potřeby do odeznění nemoci. Aplikace trvá zhruba půl hodiny a probíhá nitrožilním podáním – jednoduchým vpichem, kdy následně vitamín C v tekuté formě odkapává do žíly. Intravenózní podání dokáže organismus lépe využít a také je třeba vědět, že není třeba se obávat předávkování.
Obvyklá dávka aplikaci IVC bývá 7,5 g. Tato koncentrace vydrží v krvi asi 6 hodin. Po tuto dobu se dostává vitamín C hlavně do nervových a imunitních buněk. Jestliže se nevyužije, vylučuje se do ledvin většinou oxalát, což je metabolit vitamínu C. Děti nemají tak silný oxidativní stres, často mají velký příjem vitamínu C ze stravy, proto se vylučuje močí.
Někdy lékaři doporučují opakování, a to v případech, že hrozí návrat nemoci.
Pažitka a její pěstování. Vitamín C v květináči pro celou rodinu
Snášenlifost infuzní dávky vitamínu C
Tyto infuze jsou všeobecně dobře snášeny. „Infuzní dodání vitaminu C v dávkách v řádu gramů může pozitivně zahýbat s naší imunitou a výrazně ji posílit, účinně potlačit rodící se i již rozvinuté zánětlivé procesy a tak zabránit propuknutí širokého spektra nemocí. Vedlejší účinky popsány nejsou, spíše souvisí s nevhodným napíchnutím či rychlostí infuze,” říká MUDr. Pavel Boček z Kliniky Yes Visage.
Přípravek by ale neměli dostávat pacienti s přecitlivělostí nebo alergií na vitamín C nebo osoby, které trpí nemocemi spojenými s patologií metabolismu železa a jeho ukládáním v organismu (jedná se o nemoci jako hemochromatóza, talasemie nebo sideroblastická anemie), případně oxalátovou urolitiázou. Při závažných onemocněních ledvin by mělo být nasazení vyšších dávek vitaminu C konzultováno s lékařem urologie.
Reakce po aplikaci někdy může vyvolat dočasné zhoršení tím, že se člověk cítí vyčerpaný. Tento stav trvá několik hodin a vzniká nastartováním imunitních reakcí.
Aplikovat vitamín C není možné, pokud pacient zvrací nebo má průjem. Po proceduře je třeba hlavně dodržovat pitný režim (alespoň 2 l vody denně). Není vhodné brát močopudné léky (diuretika) a konzumovat potraviny bohaté na šťavelany (káva, kakao, čokoláda, fazole, ořechy), protože se jedná o látky přispívající ke vzniku ledvinových kamenů. To platí především v den aplikace a den po ní.
Protože aplikace není nějak vysilující, je možné pokračovat v činnosti, kterou právě potřebujete provádět.
Infuzní vitamín C u nás v současné době veřejné zdravotní pojištění nehradí, je třeba tedy tuto léčbu platit. Ceny se pohybují zhruba od 600 Kč až do 1500 Kč.
Využili jste už infuzi vitaminu C. Jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se o ně v diskuzi.