Jack Russell teriér je psík, který překvapí. Pozor na jeho lovecké pudy
Taťána Kročková
15. 8. 2022
Také jste se zamilovali do tohoto plemene? Malý, ale šikovný! Jack Russell teriér překvapí svou energií, přátelskou povahou i loveckými sklony. Co o tomto plemeni ještě víme?
Jak vypadá Jack Russell teriér
Jack Russell terrier (JRT) je psí plemeno, které pochází z Anglie. Jedná se o psa menšího vzrůstu, ale pevnými svaly a velkou mrštností. Výšku v kohoutku mívá do 30 cm a váží obvykle kolem 5 až 6 kg. Barevně bývá bílý s hnědými a černými skvrnami. Srst mívá hladkou nebo drsnou, podle toho se rozlišují tři typy teriéra, a to hladkosrstý, lámaný a drsnosrstý. Uší mívá napůl vztyčené. Dožívá se běžně 15 let.
Tento psík má své lovecké pudy a pro svou povahu i malou velikost býval používán například k vyhánění lišek z nor nebo pro lov drobné zvěře. To bylo totiž původně doménou foxteriérů a jiných teriérů, ale právě oni jsou předchůdci tohoto plemene.
Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa
Původ plemene Jack Russell teriér a jeho standard
A jak vlastně plemeno JRT vzniklo? Jack Russell teriér se pravděpodobně vyvinul z anglického bílého teriéra. Za vůbec prvního Jack Russel teriéra je považována sněhobílá fenka Trump pastora Johna „Jacka“ Russella, po němž je toto plemeno pojmenováno. Své psy vystavoval v letech 1863 a 1869. Nakonec se tento jeho chov rozšířil. Existovaly dvě varianty: Parson Russel a Jack Russell. Primární bylo uchovat jeho lovecké zaměření.
Z tohoto plemene se ale dále vyvinul například krysí teriér, brazilský teriér nebo japonský teriér.
Neoficiální standard plemene byl vytvořený v roce 1894 Arthurem Blakem Heinemannem, který převzal chov teriérů po Russellovi. Po druhé světové válce chov teriérů poklesl a jejich lovecké využití rovněž: byli spíše chování jako společníci a dále křížení s jinými menšími plemeny. Teprve v roce 1975 byl založen chovatelský klub Jack Russell Terrier Club of Great Britain a též v Americe Jack Russell Terrier Club of Amerika.
V roce 2000 byla konečně podána žádost o uznání plemene Mezinárodní kynologickou federací, Parson Russell již totiž dávno uznán byl, a to od roku 1990. Oficiální standard byl pak uznán v roce 2001. U nás chov Jack Russell teriérů spadá pod Klub chovatelů teriérů, který vznikl v roce 1924. Toto plemeno je populární po celém světě a například v roce 2009 to bylo v Itálii 9. nejregistrovanější plemeno.
Povaha Jack Russell teriéra: malý, ale šikovný
Jakou má vlastně Jack Russell teriér povahu? Je velmi inteligentní, mrštný, bystrý, temperamentní a tvrdohlavý. Je ale také velmi přátelský, a to i k cizím lidem. Vyžaduje hodně pozornosti a někdy se chová až arogantně. Skvěle se však hodí k dětem. Je třeba ale dávat pozor na to, že jde o lovecké plemeno, proto pes rád hrabe na zahradě a pronásleduje drobné hlodavce nebo kočky či rychle se pohybující předměty.
Dá se využít i k norování, stejně jako třeba jezevčík. Pokud si zavčas nezvykne na jiná drobná domácí zvířata (králíčky, morčata, křečky, atd.) či koťata, stane se z něj nelítostný a neústupný lovec zabiják, protože to má přirozeně v krvi.
Pudl: Hravý, inteligentní a poslušný pes, který se hodí do aktivních rodin
Jak pečovat o Jack Russell teriéra
Pes potřebuje dostatek pohybu a dobrý výcvik. Rád aportuje, miluje agility, frisbee nebo norování. Má rád složité úkoly, které vyžadují inteligenci a odvahu. Při rvačkách s jinými psy se v žádném případě jen tak nevzdává. V případě malých dětí se na něj však můžete spolehnout, je to ochránce a věrný přítel. Tento pes může být i v bytě, ale je dobré, když má přístup ven. Ideální je pro něj domek se zahradou.
Jack Russell teriér může často línat, proto není příliš vhodný pro alergiky. Péče o srst u něj by měla být samozřejmostí, není však nijak náročná. Mezi jeho obvyklé zdravotní problémy patří to, že trpí na různé alergie, a to jak kontaktní, tak potravinové. Je vždy od začátku lepší dávat mu hypoalergenní krmivo. Mezi nejčastější potravinové alergeny u psů patří například kuřecí maso nebo pšenice přidávána do granulí, pamlsků a podobně.
Z dalších zdravotních potíží náležejících tomuto plemeni to může a nemusí být: aseptická nekróza hlavice stehenní kosti po zlomenině (Legg-Calvé-Perthesova choroba), patelární luxace (vykloubení čéšky), glaukom (zelený zákal), luxace čočky (dědičná oční vada vedoucí k oslepnutí) nebo hluchota u psů s bílou barvou srsti.
Zdroje: wikipedie, fera24.cz, spokojenypes.cz