Jak batikovat tričko. Mačkaná batika, batikování za studena, nebo batikování savem?
Taťána Kročková
7. 3. 2021
Batikování triček může být skvělá zábava i pro chvíle, které musíme trávit zavření doma. Pokud jste vždy toužila po tom, že si jednou obarvíte tričko, máte doma nějaké textilní barvy, ale prozatím jste to nikdy nezkoušela a nevíte, jak na to, máme pro vás pár užitečných rad na batikování textilu. Není to tak složité, jak se zdá!
Jak začít s batikou?
Technik batikování existuje celá řada. Nejprve je potřeba vybrat vhodnou textilní barvu a vytřídit si kousky textilu určené k barvení. Obarvit trička můžete celé rodině, třeba i manželovi a dětem, jistě to každý ocení a bude mít z vaší kreativity radost. K batikování se nejlépe hodí bílý bavlněný či lněný textil. Ideální jsou trička, ale můžete použít třeba i jiné kousky látky, ze kterých se dají vyrobit batikované šátky, případně i sukně nebo šaty. Pěkně vypadá i batikované tílko anebo kuchyňská zástěra.
Pokročilí kreativci vytvářejí hotová mistrovská díla, například mikiny, šaty, kalhoty a podobně, a nabízejí je zájemcům k prodeji. U složitějších technik lze vytvářet různé vzory, pracovat s více barvami, nebo nebarvit pouze bílý bavlněný textil, ale i jiné a barevnější materiály. Textil lze jak barvit, tak také zesvětlovat, a to třeba obyčejným savem. Protože však jde o žíravinu, je třeba se savem pracovat velmi opatrně. Zpočátku vám však určitě bude stačit něco jednoduchého – a potřebovat budete také gumičky.
5 tipů jak si ozdobit džíny doma. Vytvořte si opravdu osobitý kousek
Základy batikování a výběr vhodné batikovací barvy
Základy batikování spočívají ve výběru triček a vhodných textilních barev. Stačit vám budou obyčejné textilní barvy různých odstínů, které se prodávají v malých sáčcích. K dostání jsou i na internetu. Jedná se například o barvy značky Duha nebo Iberia, ale existují i mnohé další batikovací barvy, jak se dozvíte dále v našem článku od zkušené batikářky Blanky Malé.
Potřebovat tedy budete:
- bílý bavlněný textil
- textilní barvy
- malé gumičky
- velký hrnec na zavařování
- velkou dřevěnou vařečku
- gumové rukavice
- ocet a sůl
Postup batikování trička (jednoduchá vázaná batika)
Když už batikujete, udělejte si toho více najednou. Batikovat jedno tričko se vám opravdu nevyplatí. Nachystejte si všechno, co budete potřebovat obarvit. Začněte nejprve s jednou barvou. Tu si připravte dle návodu na sáčku. Barvu je třeba obvykle nejprve dobře rozmíchat v malém množství vody, poté přelít do velkého zavařovacího hrnce a smíchat s odpovídajícím celkovým množství vody. Poté se barva přivede k varu. Obvykle se do ní ještě něco přidává, zpravidla sůl.
Mezitím si připravíte trička. Pomocí gumiček pevně utahujte různá místa triček tak, aby pak zůstala nenabarvená a vytvářela různé vzory, například pověstné kruhy. Gumičky se osvědčily proto, že zpravidla pevně drží. Existují ale jiné možnosti a způsoby, jak vytvářet na látce vzory.
Trička pak dáte do hrnce a necháte krátce povařit, látku přitom mícháte vařečkou, aby se barva rovnoměrně rozmístila a trička byla zcela ponořená a obarvená ze všech stran. Jakmile je hotovo, v hrubých gumových rukavicích opatrně vytáhněte látku z vroucí vody tak, abyste se nepopálili. V kbelíku či lavoru přeneste trička rovnou do vany, kde je nechte namočené ve studené vodě. Poté je možno barvu v látce odpovídajícím způsobem ještě zafixovat a pečlivě vypláchnout ve studené vodě, a to tak dlouho, dokud z trička vytéká barva. Jakmile tričko přestane v ledové vodě pouštět, nebo pouští barvu jen velmi slabě, můžete jej ručně vyždímat a dát usušit.
Rovnou můžete pokračovat, vylít barvu a připravit si novou na barvení dalšího textilu, nebo lze stejné tričko obarvit další barvou. Již nabarvené části trička ale musíte zakrýt, tedy buď obalit igelitem, nebo ponořit do barvící lázně pouze ty části oděvu, které chcete obarvit.
Jak kombinovat barvy na batikování?
Zkušená batikářka Blanka Malá radí, jak vybrat barvu na batikování, případně jak zkombinovat různé barvy:
“Volba barev na batikování spočívá v tom, čeho chceme dosáhnout. To, jak kombinovat a míchat barvy, je celá věda a je o tom napsáno spousta knih. V případě, že nepotřebujeme jít do hloubky a budeme batikovat hlavně pro sebe, stačí dodržet pár základních pravidel.
Doporučuji si vždy nejdříve na kousku látky vyzkoušet, jak bude barva vypadat, abyste pak třeba nezjistila, že ta modrá není taková, jakou jste si představovala. Pokud chceme batikovat více barev, začínáme od nejsvětlejší po nejtmavší. I tak ale musíme počítat s tím, že barvy se nám můžou smíchat. Jestli si přece jenom chceme s barvami trochu pohrát a nastudovat si to, tak pro základní orientaci je podle mě nejlepší tzv. Ittenův barevný kruh.”
Čím nahradit gumičky při batikování?
Komu nevyhovují gumičky, může volit jiné alternativy. „Kromě gumiček můžeme používat cokoliv jiného. Já od té doby, co se mi gumičky několikrát posunuly nebo mi praskly, používám bavlněný provázek. Akorát je potřeba dávat si pozor, abyste když ho budete přestřihovat, nestřihli i do látky, pokud nechcete mít tričko děrované. Poslední dobou používám i klipy na papír, které dělají zajímavé obdélníkové vzory, “ radí batikářka Blanka.
Jak zafixovat batiku?
Po barvení trička se látka nechá chvíli vychladnout, a poté se ještě barva zafixuje ve studené octové lázni. Co k zafixování barvy doporučuje Blanka?
“Já používám k zafixování barvy po batikování ocet a zatím jsem s ním neměla žádné problémy. Záleží také na tom, jaké barvy používáte. Každý výrobce většinou prodává i fixační prostředek určený přímo pro jeho barvy. Některé barvy fixovat nepotřebují, mají fixační prostředek přímo ve složení, například barvy Javana. Konkrétně používám barvy Cheds + sůl (do barvící lázně) a ocet (po barvení a vymáchání látky ve studené vodě). Výrobce ale prodává i stabilizační prostředek určený přímo pro barvy Cheds.”
Jak batikovat savem?
Pokud jste již zkušenější a chcete vyzkoušet i batikování savem, nic vám nebrání. Návodů je spousta. I Blanka Malá má s batikováním savem své zkušenosti, nabádá však k opatrnosti:
“Batikování savem je stejné jako jakákoliv jiná práce se savem. To znamená, že je potřeba zabezpečit si adekvátní ochranné pomůcky a dávat pozor. Ráda bych upozornila, že ne všechno co postříkáte savem, zbělá. Například když použijete savo na černé džíny, budete mít na místě kde přišlo do kontaktu s látkou, hnědočervené skvrny. Mně se takhle na základní škole podařilo odbarvit si spodek džín a všichni mi pak říkali, že si mysleli, že to mám od bláta. Protože savo je dost agresivní a oslabuje strukturu látky, může se vám taky stát, že vám látku zcela proděraví. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji k práci se savem používat látky nižší gramáže.”
Jaký je rozdíl mezi vázanou a mačkanou batikou?
Vázaná batika je klasické batikování s gumičkami, které každý zná. Co se týká mačkané batiky, jedná se o mačkání a skládání látky tak, aby se zbarvila pouze určitá část látky. Mačkaná batika je vhodná pro práci s velkými kusy látek, například skvěle vypadá na dlouhých sukních, kdežto vázanou batiku známe hlavně z triček.
Mačkaná batika – návod s použitím punčochy
Mačkanou batiku můžeme realizovat například tak, že látku přeskládáme a zmačkáme, napěchujeme do punčochy, převážeme a dáme do hrnce s barvou. Výsledek může být překvapující!
Batikování za studena
Batikování lze provádět i za studena, ale záleží vždy na tom, jaké barvy k tomu určené použijete. Techniky batikování za studena jsou různé, základem je nanést barvu na suchou nebo mokrou látku a nechat dobře zaschnout, ideálně v uzavřené fólii. Látka se nevaří ani nic podobného a k barvám se obvykle přidává soda nebo sůl. Péče o batikované oblečení je pak stejná jako v jiných případech.
Jak se pere batikované oblečení?
Péče o batiku je vždy stejná. Protože nám barva z oblečení v prvních měsících nošení může stále pouštět, je třeba oblečení prát vždy jen ručně v mýdlovém roztoku, a to v co nejchladnější vodě, do 30 °C. Časem, po uplynutí nějaké delší doby, je možné batiku zkusit i vyprat v pračce na 30° nebo 40°C, ale to spíše až po letech. Hrozí i tak, že vám barva dost vybledne.
Zpočátku u nového oblečení vám barva bude hodně pouštět a při praní v pračce by se mohla hodně hodně vymýt a hlavně – zabarvit vám ostatní oblečení!
Voskovaná batika a další experimenty Blanky Malé
Voskovaná batika je kapitola sama pro sebe, velmi zajímavá technika a stejně jako práce se savem vhodná pouze pro pokročilé batikáře. Zeptali jsme se ještě na závěr Blanky Malé, co nejraději tvoří ona sama:
“Používám převážně vázanou batiku, experimentuji trochu i s tzv. voskovanou batikou. Mým hlavním cílem, i když to už nespadá do skupiny batikování, je barvit pomocí rostlin. Jinak dokážu obatikovat téměř jakoukoliv látku. Nejlíp se ale barví přírodní textilie jako jsou len a bavlna. Cheds například prodává i speciální barvy na vlnu a polyamid, pokud byste chtěli vyzkoušet batikovat i jiné materiály…”