Ať chceme nebo ne, potíme se všichni. Pocení patří k tělesným procesům, bez kterých bychom se jistě rádi obešli, přestože jde o zcela normální a velmi důležitý jev. Při přehřátí se s tvorbou potu nejen reguluje teplota, ale také vylučují odpadní látky z těla, takže bez pocení to zkrátka nejde. Mokré tričko v podpaží a na zádech ale nevypadá příliš esteticky, proto se snažíme pocení omezovat, ale je to vůbec možné?
V některých situacích se zdá, že se pocení nevyhneme, ač se budeme snažit sebevíc. Týká se to hlavně pocení způsobenému hormonálními změnami v těhotenství, v období menopauzy nebo při velké nervozitě, ale proč nezkusit některé z osvědčených rad, když už tolika lidem pomohly!
Zdraví škodlivé antiperspiranty
Bez antiperspirantu v dnešní době už neopustíme domov, ale pravdou je, že pocení neomezuje, pouze zabraňuje nelibému zápachu. Někteří odborníci antiperspiranty dokonce odmítají s tím, že některé typy jsou zdraví škodlivé – tuhé antiperspiranty údajně ucpávají potní kanálky a v kůži se můžou vytvořit bulky.
Změňte životní styl a poťte se méně!
Dobrou zprávou je, že to jde. Tělesné tekutiny se musí někde brát a také při tvorbě potu platí, že co se do těla dostane, to se z něj také vyloučí. Určitě jste si po prohýřené noci všimli, že se i po celkové důkladné očistě po několika hodinách ve vzduchu stále vznáší alkoholový odér a připadáte si jako v lihovaru. Alkohol se odpařuje potem ještě dlouho po jeho vstřebání, takže prvním krokem k námi vytčenému cíli je změna životosprávy, do které zahrňte i cigarety.
Totéž platí o přílišném solení, kořenění a pití černé kávy. Všechny tyto stravovací „prohřešky“ se projeví nejen v nadměrném pocení, ale také v nepříjemném zápachu. Takže česneková pomazánka k večeři nás může provázet i celé následující dopoledne. Takže okřídlená věta „jste to, co jíte“ není úplně scestná.
Někdo nedá dopustit na rady našich babiček, kupříkladu pravidelné pití odvaru z červeného jetele, zejména v období menopauzy, nebo koupele v dubové kůře jsou léty prověřené recepty. Doporučuje se také čaj z lípy, meduňky, šalvěje nebo třezalky. Méně přírody, více chemie nabízí octan hlinitý, opět ve formě koupelí.
Botulotoxin nejen do rtů
Krajním řešením je iontoforéza neboli elektroléčba vpravující léky ve formě iontů do organismu, laser, botulotoxinové injekce nebo dokonce odstranění potní žlázy. Tyto procedury se ale provádí převážně v případech, kdy se jedná o opravdu silné a život výrazně znepříjemňující pocení nebo o vedlejší příznak určitých onemocnění, například poruchy štítné žlázy.
Odlehčenou variantou těchto zákroků je časté sprchování vlažnou vodou a nošení oblečení z kvalitních přírodních materiálů jako bavlna, len a bambus. I tato řešení hrají určitě neopomenutelnou roli v omezování tvorby potu. V lékárně si můžete pořídit vložky do podpaží, které se nosí pod oblečením a zabraňují tak tvorbě skvrn způsobených potem. Úplně potit se asi nikdy nepřestaneme, ale můžeme u toho alespoň hezky vonět a dobře vypadat.