Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak bojovat se stresem a co všechno může stres způsobit

V dnešní uspěchané době téměř nenajdeme člověka, který by čas od času nebyl ve stresu. Ale co ti jedinci, kteří stresem trpí chronicky?

Chronický a akutní stres

Rozdíly mezi chronickým a akutním stresem jsou poměrně znatelné. Zatímco akutní stres, který nás přepadne jednou za čas, nás motivuje k výkonu a lepšímu výsledku, ten chronický působí opačně. Menší, méně náročné životní situace, které nás dokáží dostat do stresu, dle odborníků, poškozují naše zdraví.

Dopad chronického stresu na náš organismus

Stres, působí na člověka převážně skrze katecholaminy, hormony dřeně nadledvin. Adrenalin například zrychluje srdeční činnost a způsobuje hypertenzi. Mezi další dopady chronického stresu na organismus patří nemoci jako jsou žaludeční vředy, cukrovka, Crohnova choroba, astma bronchiale a další. Celkově působí stres negativně na celý oběhový systém, trávicí trakt a může způsobovat i migrény a bolesti hlavy.

Co pomůže?

V první řadě by bylo nejlepší variantou odstranit všechny možné příčiny stresu, jak jen to jde. V případě, že s daným problémem nebo situací nemůžete nic udělat, snažte se, např. s pomocí kouče, změnit přístup k danému problému. Dalšími všeobecně účinnými prostředky jsou různá relaxační cvičení jako je taichi nebo jóga.

Zaručeně vám zaberou i bylinky. Levandule, meduňka nebo kozlík lékařský, společně s horkou koupelí a relaxační hudbou umí zázraky. Nejlepší věcí, kterou však pro sebe můžete udělat, je dostat ze sebe nahromaděný adrenalin. K tomu by vám měla pomoci jakákoli náročnější, dynamičtější aktivita. Běh nebo aerobic patří mezi nejoblíbenější, ale výběr je samozřejmě na vás.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak bojovat se stresem a co všechno může stres způsobit