Jak být i v zimě v suchu a teple? Vyzkoušejte nano impregnaci na textil i kůži!
Komerční sdělení
5. 11. 2016
Zima je zatím ještě za dveřmi, avšak mnohé už teď mrazí v zádech při pomyšlení na každodenní mrznutí při cestě do práce. Patříte i vy k těm, kteří už teď přemýšlí, jak se v zimních měsících chránit před promoknutím a prochladnutím? Vyzkoušejte inovativní řešení – impregnaci využívající nano technologii!
Vyzrajte na vlhko
Kvalitní zimní oblečení a boty určitě patří k věcem, bez kterých se v zimě neobejdete. Ani ty nejdražší kousky od nejlepších značek však nejsou samospasné. Ke stoprocentnímu ochraně před vlhkem a chladem byste měli svoji zimní výbavu doplnit také o kvalitní impregnaci.
Impregnaci má většina lidí zafixovanou hlavně jako ochranu před promočením. A v České republice, kde nejen v zimě, ale i v jiných ročních obdobích, stále více prší, ji k tomuto účelu využijete víc než dost. Mokré oblečení je nejenom nepohodlné a nepříjemné, ale snadno se může stát také příčinou nachlazení či chřipky. A do svého zdraví se přece těch pár stovek vyplatí investovat.
S impregnací v teple
Impregnace nás však nechrání jen před vlhkem, ale i před chladem. Je jasné, že v promočeném oblečení dvakrát teplo není. Ovšem ke ztrátám tepla může docházet i tehdy, pokud navlhne jen svrchní vrstva oblečení, ačkoliv spodní vrstva může být stále suchá a vy tak nemusíte nic poznat.
Tepelná funkčnost spodních vrstev je totiž narušena svrchní vrstvou, která kvůli nasátí vody přestává plnit funkci tepelné izolace a sání potu. Voda je velmi špatným izolantem, kvůli čemuž vytvoří z mokré vrstvy oblečení tepelný most. Ten způsobuje, že energie a teplo z lidského těla uniká do vzduchu zhruba 20 krát rychleji. V neimpregnovaném oblečení tedy můžete snadno prochladnout, aniž byste cítili, že jste promočení.
Úskalí běžné impregnace
Impregnace je tedy způsobem, jak zvýšit odolnost materiálu proti vlhku a následným ztrátám tepla. Stejně tak však může vaše oblečení ochránit před zašpiněním – vytvoří na něm totiž jakousi ochranou vrstvu. Jak dlouho tato vrstva vydrží a jaký má charakter, to už se odvíjí od konkrétního přípravku.
U běžných impregnací je ochranná vrstva tvořená souvislým filmem, který zamezuje pronikání vody na povrch materiálů. Na druhou stranu však zabraňuje také proudění vzduchu, což společně s pocením, které je nedílnou součástí zimních sportů, často vede k zapaření. Když je však celistvost ochranného filmu mechanicky porušena, impregnace přestává plnit svou hlavní funkci.
Impregnace s nano technologií
Řešením problémů běžných impregnací se ukázaly být nano technologie. Její vývojáři se inspirovali lotosovým květem, který pluje na vodě, avšak ta jeho listy nikdy nesmáčí. Nano impregnace není souvislým ochranným filmem, ale spíše shlukem částic, který umožňuje snadné proudění vzduchu, a oblečení se tak nemůže zapařit.
Nano částice, které se přichytí na vlákna oblečení, však zároveň dokážou extrémně odpuzovat vodu a chránit tak materiál před navlhnutím či promočením, aniž by mu zabraňovaly dýchat. Kromě vniknutí vody do materiálu však zabraňují také vniknutí nečistot, skvrn a mastnoty, díky čemuž lze povrch snadno očistit jen hadříkem a vodou.
Další výhody nano impregnace
Nano částice se na vláknech drží velmi pevně, proto impregnace přežije i několik vyprání či usušení v sušičce – nemusíte se tedy bát mechanického setření jako u běžné impregnace. Ve výsledku tak nano impregnace chrání oblečení mnohem intenzivněji než běžná impregnace, a to při delší životnosti a zachování prodyšnosti materiálu. Navíc má antibakteriální účinky, které zamezují tvorbě plísní a dalších škodlivých organismů.
Navzdory těmto výhodám není ani nijak drahá – nano impregnaci kůže a textilu pořídíte například v e-shopu Nano-Concept.cz, a to za 350 Kč. Lze ji použít jak na lyžařské kombinézy a kalhoty, bundy a kabáty, rukavice a kožené, semišové či goretexové boty, tak i na potahy a čalounění. Přípravek je bezbarvý a bez zápachu.