Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak být šťastná? Zaměřte se na sebe a na své silné stránky

Říká se, že každý chce to, co zrovna nemá. To by ovšem museli být všichni nešťastní – klíčem ke štěstí je totiž naučit se být spokojení s tím, co máme. Jak být šťastní, i když nám zrovna štěstí nepřeje?

Jak být šťastná? Myslete pozitivně

Většina psychologů se shoduje na tom, že pocit osobního štěstí závisí především na našem vlastním přístupu k životu. Aby byl ten váš pozitivní, musíte věřit tomu, že zkrátka máte štěstí. Taková autosugesce se pak promítá i do reality – pokud budete věřit, že se vám daří, skutečně se vám dařit bude. Není to žádné kouzlo – pokud máme pocit, že jsme břídilové, podvědomě si klademe laťku pod své možnosti. Pak není divu, že se nám nepodaří splnit si své sny – mnohdy se o to totiž ani nepokusíme, případně se po prvním neúspěchu vzdáme. A to je špatně!

4 tipy, jak být konečně šťastná: rozmazlujte se maličkostmi

Jak být šťastná sama se sebou

Je důležité si uvědomit, že k tomu, abyste byla šťastná, nepotřebujete žádný zvláštní důvod. Štěstí by mělo být něco jako výchozí stav, pokud se nám neděje nic hrozného (například nejsme vážně nemocní). Takto to však často dokáží brát jen lidé, kteří jsou od přírody optimisté, anebo kteří sami sebe z nějakého důvodu považují za výjimečné.

Zjistěte, čím jste výjimečná

Pokud vám příroda nenadělila optimistickou povahu, zkuste druhý způsob. Vezměte si papír a sepište si, v čem jste dobrá a hlavně v čem převyšujete ostatní. Potom určitě zjistíte, že na tom vlastně nejste tak špatně. A není lepšího léku na štěstí, než cítit se jako nadprůměr.

A platí to i v případě, že by to v některém ohledu nebyla zcela pravda. Lepší je věřit si více než méně. Někteří lidé sice mají tendenci se podceňovat, ovšem faktem je, že většina má problém spíše s opakem. Přehnané sebevědomí tak v dnešním světě není vůbec na škodu, ba je přímo nutností – laťku si tak klidně můžete dát o něco výše, než si myslíte, že zvládnete. Možná budete překvapeni, co všechno dokážete a jak vaše sebevědomá konkurence pohoří.

Nesrovnávejte se s ostatními

Když budete svou pozornost zaměřovat neustále jen na úspěchy ostatních, budete se zbytečně užírat a vaše sebevědomí může postupem času klesnout až na samotné dno. To platí i o vzhledu a penězích. Pokud si vaše kolegyně pořídila novou drahou kabelku, má na první pohled dokonalého partnera nebo perfektně vyhlazenou pleť totiž ještě nutně neznamená, že musí být také šťastná. Láska ani štěstí se za peníze koupit nedají. Myslete proto raději sama na sebe, pečujte o své vlastní zdraví i duši a štěstí už přijde samo.

Jak být spokojená sama se sebou? Musíte se to naučit!

Obklopte se těmi správnými lidmi

Energii a pocity štěstí z vás mohou vysávat i některé osoby. Pokud je to možné, snažte se obklopovat pouze lidmi, se kterými je vám dobře a od kterých se můžete přiučit něco nového. Stejné pravidlo platí i v partnerství. Nemá smysl zůstávat s mužem jen proto, že nechcete zůstat sama. Pokud cítíte, že vás vztah spíše ničí, než naplňuje, nebojte se udělat za vším tlustou čáru. Během doby, co budete bez partnera budete mít dostatek času a prostoru zamyslet se nad tím, co skutečně od vztahu očekáváte a co vás v životě činí šťastnou.

Zapomeňte na minulost

Každého z nás v životě potkaly nepříjemné momenty. Někdo se s nimi potýká častěji, jiný méně. V každém případě je důležité nenechat se minulými událostmi příliš ovlivnit a nezaobírat se něčím, co už stejně nemůžeme změnit.

Jak být šťastná? Nerozčilujte se

Skvělým způsobem, jak být šťastná, je stát se tak trochu flegmatikem. Ne že byste se měla na všechno vykašlat a tvářit se, že je vám všechno jedno, ale nerozčilujte se nad věcmi, které stejně nemůžete změnit. V dnešním světě je spoustu nespravedlnosti a náš pocit neštěstí často pramení z pocitu křivdy. A základem toho, jak být šťastná, je zbavit se právě tohoto pocitu křivdy.

Hýbejte se na čerstvém vzduchu

Díky aktivnímu pohybu může mozek produkovat endorfiny, které mohou za naše pocity štěstí. A když se ještě navíc jdeme hýbat ven do přírody, naše pozitivní pocity se ještě umocní. Podle vědců prý dokonce pouhé sledování fotografie přírody stimuluje část mozku spojenou se štěstím, pozitivním myšlením a duševní stabilitou.

Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!

Jak se naučit být šťastná? Zachovejte odstup

Lidská povaha je značně poznamenána egocentrismem a vztahovačností, proto někdy můžeme mít pocit, že se nám špatné věci dějí (nebo nám je někdo dělá) naschvál. Vezte však, že věci jsou víc než čehokoliv jiného dílem náhody a není tedy nutné brát si je příliš osobně.

A pokud máte pocit, že někteří lidé od života dostávají víc, než si zaslouží a vy naopak dostáváte míň, než si zasloužíte, pak to může být pravda, ovšem nemá smysl na ně nadávat. Co byste na jejich místě dělali vy? Zatleskejte jim za to, že využili nabízených příležitostí a zaměřte se na sebe – snažte se najít ty příležitosti, které můžete využít vy sami.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak být šťastná? Zaměřte se na sebe a na své silné stránky